חילופי מנכ"לים בבנקים - טלטלה או חדשות טובות למערכת הפיננסית?

אלטשולר שחם
|
15 אוגוסט, 2019
גילוי נאות

האם חוק הגבלת שכר הבכירים הוא שעודד את העזיבה של חלק מבכירי הבנקים הגדולים בחודשים האחרונים? האם בשל כך ייתכן שהמשך הפריחה של הבנקים בשנים הקרובות בסכנה?

חוק הגבלת שכר הבכירים, שאושר ב-2016 והגביל את שכר הבכירים ל-2.5 מיליון שקלים, עשוי להיות אחד הגורמים שהובילו לפרישתם של שלושת מנכ"לי הבנקים הגדולים בישראל בחודשים האחרונים. יחד איתם הודיעו על עזיבתם גם סמנכ"לים בכירים וחברי דירקטוריון נוספים.

 

על פניו, נראה כי תקרת השכר הנמוכה יחסית שמטיל החוק מקשה על גיוס מנכ"לים בכירים מהשורה הראשונה במשק. מצד שני, לא בטוח שמינוי מנכ"לים בעלי ניסיון מצומצם יותר בניהול מערכות פיננסיות, שלא צמחו מתוך המערכת הבנקאית, יפגע בתפקוד של הבנקים בעתיד.

 

בדיסקונט החליטו למנות מישהו מבפנים לתפקיד מנכ"ל הבנק - אורי לוין, שיחליף את המנכ"לית הפורשת לילך אשר-טופילסקי. לוין כיהן בשנים האחרונות כמנכ"ל דיסקונט ניו יורק - אחת מחברות הבנות הבולטות של דיסקונט, כך שיש לו ניסיון ניהולי לא מבוטל. גם בנק לאומי מחפש בימים אלו מנכ"ל חדש, שייקח את המושכות במקום המנכ"לית הפורשת הדומיננטית של הבנק, רקפת רוסק-עמינח. מי שיוביל את המינוי יהיה היו"ר החדש שנבחר, סאמר חאג'י יחיא, שכבר נמצא בלאומי בחמש השנים האחרונות. הוחלט על מינויו של דב קוטלר, מועמד שלא צמח בתוך הבנק.

 

צריך לזכור כי עולם הבנקאות עובר שינויים דרמטיים בשנים האחרונות. התחרות כבר אינה רק עם בנקים אחרים, אלא גם עם חברות אשראי חוץ בנקאי, אתרים המאפשרים קבלת הלוואות חברתיות וגם עם חברות כרטיסי האשראי, שהופרדו השנה מהבנקים. תחרות נוספת מגיעה לאחרונה גם מכיוונים חדשים כגון סטארט-אפים פיננסיים וצרכניים, טכנולוגיות הבלוקצ'יין ומטבעות קריפטוגרפים. העובדה שגם ענקיות הייטק ואינטרנט עולמיות אחרות מתכוונות להיכנס לתחום הפיננסים, עשוי לטרוף את הקלפים בתחום הפיננסי. יכול להיות, שכדי לשמור על ההגמוניה של הבנקים הגדולים מול המתחרות החדשות, לא בהכרח חייבים אדם שמגיע מתוך המערכת הבנקאית המסורתית. ייתכן שדווקא לאיש עם רקע טכנולוגי והסתכלות רחבה יותר על התמונה המלאה, יהיה סיכוי טוב יותר להוביל את הבנק בהתמודדות מול האיומים האלו.

 

לכן, למרות שעל הנייר המנכ"לים החדשים יהיו ככל הנראה פחות מנוסים בניהול מערכת בנק, הם יצטרכו להוכיח את עצמם מאחר ותוצאות הבנק יהוו את כרטיס הביקור האישי שלהם. לכן, אפשר להעריך שתהיה להם את המוטיבציה  להמשיך את תהליכי ההתייעלות של הבנקים והתאמת הפעילות שלהם לשינויים בצריכת השירותים הפיננסים על ידי הציבור. בסופו של דבר, מדובר בבנקים גדולים, שחולשים על רוב הפעילות הפיננסית בישראל, כך שלהערכתנו הבנקים צפויים להמשיך להוביל את פעילות האשראי וההשקעות במדינה בשנים הבאות גם תחת המנהלים החדשים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.