מיהן מניות האשראי החוץ בנקאי המומלצות?

רון רוזנשטיין
|
01 מאי, 2019
גילוי נאות

הבנקים הם כבר לא נותני האשראי הבלעדיים לעסקים ופרטיים. האם חברות האשראי החוץ בנקאי צפויות לקחת  להם את הבכורה?

להלן תמלול הסרטון:

בשנים האחרונות החלו לצוץ עוד ועוד פתרונות אשראי חוץ בנקאי. האם הם צפויים להעמיד בסיכון  את ההגמוניה של הבנקים בשוק האשראי בישראל?

שלום לאה, בשנים האחרונות אנו אכן רואים פריחה של חברות אשראי חוץ בנקאי, שמציבות אלטרנטיבה לבנקים. ביניהן יש חברות העוסקות בניכיון צ'קים וחברות המפעילות פלטפורמות אינטרנטיות להלוואות חברתיות. לאחר הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, גם הן צפויות להעלות הילוך בתחום האשראי. הביקוש הגדול מצד הלווים יחד עם התמיכה של הרגולטור ככל הנראה יעזור לחברות בתחום להמשיך לצמוח בצורה משמעותית גם בשנים הקרובות. עדיין, חלופות האשראי האלו הן רק טיפה קטנה מתוך ים של מאות מיליארדי שקלים של שוק ההלוואות המקומי, כך שסביר להניח שהשליטה של הבנקים בתחום אינה בסיכון בעתיד הנראה לעין.

רון, החברות העוסקות בניכיון צ'קים מהוות את מרבית פעילות האשראי החוץ בנקאי, אבל רבים עדיין חושבים שמדובר בתחום מפוקפק. האם זה נכון?

ניכיון צ'קים היא פעולה בה הלקוח נותן לחברת האשראי צ'ק דחוי שקיבל או מסב לפקודתה והיא משלמת לו את התמורה במזומן, בניכוי עמלה המשקפת את הסיכון שלוקחת על עצמה חברת האשראי. הבנקים עוסקים בזה כבר שנים, אבל התחום קיבל תדמית מפוקפקת בגלל שבעבר הפעילות התבצעה בעיקר על ידי גורמים לא מפוקחים - "שוק אפור". בשנים האחרונות הוסדר התחום לאחר שנכנס לתוקף חוק הפיקוח על השירותים הפיננסים, וכיום כל חברות האשראי חייבות לקבל אישור למתן הלוואות. חלק מהחברות אף נרשמו כחברות ציבוריות, מה שמעלה במדרגה נוספת את הפיקוח על התנהלותן התקינה והחוקית.

האם מגזר האשראי החוץ בנקאי אטרקטיבי ומי המניות המועדפות עליכם?

פעילות האשראי החוץ בנקאי ובמיוחד תחום ניכיון הצ'קים, מציע אלטרנטיבה נהדרת עבור עסקים רבים ולרוב בתנאים טובים מאלו של הבנקים, ואנחנו מעריכים כי החברות בתחום ימשיכו להניב רווח נאה בשנים הקרובות. נאוי ואופל בלאנס נראות לנו המעניינות ביותר מבין החברות בתחום. האחים נאוי היתה חברת ניכיון הצ'קים הראשונה שהנפיקה את מניותיה בבורסה. החברה מתמקדת במתן הלוואות ללקוחות גדולים בעלי יציבות פיננסית חזקה, וכך קטן סיכון האשראי בתיק. גם אופל בלאנס, שמנוהלת על ידי דני מזרחי, מציגה צמיחה מרשימה בשנים האחרונות.. למרות עליות המחיר בחודשים האחרונים, לדעתנו שתי המניות עדיין נסחרות בתמחור אטרקטיבי להשקעה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/05/2019 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.