בדיוק שנה אחרי שיא משבר הקורונה: עונת הדוחות לרבעון השני של השנה יצאה לדרך

עונת הדוחות הנוכחית תאפשר למשקיעים להבין אילו טרנדים שאפיינו את משבר הקורונה הם כאן כדי להישאר. לאור העובדה שמחירי החברות גבוהים מאוד וחלק גדול מהם אף נמצא בשיא, ציפיות המשקיעים גבוהות מאוד וכל חברה מדווחת נבחנת מקרוב

"עונת הדוחות הנוכחית תאפשר למשקיעים להבין אילו טרנדים שאפיינו את משבר הקורונה הם כאן כדי להישאר". מחשב עם משחקים
אלטשולר שחם
|
08 אוגוסט, 2021

פרסום התוצאות הכספיות של החברות לרבעון השני של שנת 2021 יאפשר לראשונה לבצע השוואה מלאה לרבעון השני אשתקד, אשר שיקף את שיא משבר הקורונה מצד אחד, ואת ההתאוששות המהירה שהגיעה באופן כמעט מידי לאחר מכן. כעת, כשנה מאז שיאו של המשבר הבריאותי הגדול ביותר שידעה האנושות במאה השנים האחרונות, עם סגרים ברחבי העולם והגבלות חמורות על ביצוע פעולות יום יומיות כמו עבודה ולימודים - אפשר יהיה להבין בצורה קצת יותר ברורה אילו מהשפעות המשבר הן זמניות, ואילו תהליכים ומגמות הם כאן כדי להישאר. עונת הדוחות של הרבעון הראשון ב-2020 הציגה באופן חלקי בלבד את המשבר, שכן במדינות אירופה ובארה"ב החלה ההתפשטות הנרחבת של הנגיף וההגבלות בעקבותיה רק באמצע חודש מרץ.

 

עונת הדוחות לרבעון השני של השנה התחילה כאשר מחירי החברות גבוהים מאוד, וחלק משמעותי מהן אף נמצא בשיא כל הזמנים. המשמעות היא שגם ציפיות המשקיעים גבוהות מאוד בהתאם, כל חברה מדווחת נבחנת מקרוב ותוצאות מאכזבות עלולות להתקבל בסלחנות נמוכה הפעם.

 

חברות מובילות בעולם כבר פרסמו את תוצאותיהן הכספיות, מה שנותן תמונת מצב קצת יותר ברורה. נכון לסוף חודש יולי, 59% מהחברות במדד ה-S&P500  דיווחו את תוצאותיהן הכספיות לרבעון השני של השנה, כאשר על פי נתוני חברת המחקר FactSet רובן (88%) דיווחו על רווח למניה (EPS) הגבוה מהתחזיות המוקדמות. במידה ונתון זה לא ישתנה בהמשך עונת הדוחות הנוכחית, הוא ישקף את האחוז הגבוה ביותר של חברות במדד ה-s&p500  שמדווחות על רווח גבוה מהתחזיות מאז 2008, אז החלה חברת המחקר לעקוב אחר דיווחי החברות.

 

הבריאות והטכנולוגיה – מעל 90% מהחברות היכו את תחזית הרווח

הסקטורים הבולטים, שבהם מעל 90% מהחברות הצליחו לעקוף את תחזיות הרווח המוקדמות היו, באופן לא ממש מפתיע, הטכנולוגיה, הבריאות, הצריכה המחזורית, התקשורת והפיננסים. מנגד, החברות בסקטור הסחורות והתשתיות הציגו חולשה יחסית עם שיעור נמוך מ-80% של חברות אשר רווחיהן היכו את התחזיות המוקדמות.

 

חברות הטכנולוגיה היו במידה רבה הכוכבות של משבר הקורונה, כיוון שהן הצליחו לספק בזמן קצר פתרונות בעולם של ריחוק חברתי. חלק גדול מהשינויים שאומצו ע"י הצרכנים בתקופת הקורונה צפויים להמשיך ללוות אותנו גם קדימה. אחת הדוגמאות הבולטות לכך הוא תחום הרכישות ברשת, אשר צבר תאוצה במהלך השנה האחרונה. מדובר בתחום שנמצא כבר שנים בצמיחה, אבל בימי הקורונה עבר תהליך האצה, כשהצליח לסחוף המונים בטרנד חוצה גילאים או מיקום גיאוגרפי. עונת הדוחות הנוכחית מוכיחה גם הפעם את העוצמה של חברות הטכנולוגיה, כאשר 98% מהחברות שדיווחו עד ל-30 ביולי, הצליחו להכות את תחזיות הרווח, ורבות מהן אף שברו שיאי מכירות חדשים. 

 

גם בגזרת ההכנסות ניתן לראות מגמת עלייה חזקה כאשר ברוב הסקטורים נרשמו הכנסות הגבוהות מהתחזיות המוקדמות. כך למשל, בסקטור התקשורת 100% מהחברות שדיווחו עקפו את התחזיות המוקדמות, ובסקטור הבריאות נתון זה הגיע ל-97%, כאשר כ-95% מהחברות בסקטור הטכנולוגיה והצריכה הבסיסית הצליחו להציג הכנסות הגבוהות מתחזיות האנליסטים, על פי נתוני FactSet.

 

עונת הדוחות אמנם טרם הסתיימה לחלוטין, אולם לאור תוצאותיהן של קרוב ל-60% מהחברות במדד ה-s&p500, אפשר להסיק שמדובר בעונת דוחות חזקה במיוחד. חברות רבות עקפו אפילו את התחזיות האופטימיות ביותר של האנליסטים, ובהתאם גם מדד ה- s&p500טיפס בכ-1% בחודש האחרון. כעת, עם משבר האקלים שפוגע בצורה קשה במדינות רבות ולאור התפשטותו של וריאנט דלתא במדינות רבות בעולם, הצורך בפתרונות חדשניים ובפיצוח אתגרים רק ילך ויאיץ. נראה כי כפי שהיה במהלך משבר הקורונה ב-2020, החברות שישכילו לספק את הפתרונות המהירים והיעילים ביותר עשויות להרוויח, ואת הביטוי לכך נראה בדוחות החברות בעתיד.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.