האם קיימת בועה במניות של חברות התיירות באינטרנט?

פלי שביב
|
03 ספטמבר, 2017
גילוי נאות


כולנו כבר מזמן מזמינים את החופשות שלנו דרך אתרי האינטרנט של חברות התיירות, והביקוש הגדול הזה הקפיץ את מניות
המגזר למכפילים גבוהים. האם הן עדיין אטרקטיביות להשקעה?


להלן תמליל הסרטון:


מדוע תחום התיירות בעולם מעניין להשקעה?

בשנים האחרונות חלה מהפכה בתחום התיירות, שהפכה אותו לאחד התחומים "החמים" ביותר. אחת הסיבות לכך היא הירידה במחירי האנרגיה והתחרות עם חברות ה-low-cost, שהובילו לירידה משמעותית במחירי הטיסות בעולם. החופשות גם הוזלו בגלל מגוון אפשרויות הלינה שיש היום, בעיקר כתוצאה מהתחזקות שירותים כמו Airbnb שמציעים דירות זולות להשכרה קצרת טווח לתיירים. גם מספר התיירים עצמו גדל משמעותית בשנים האחרונות, בין השאר בגלל יציאת דור הבייבי-בומרס האמריקנים לפנסיה, ובגלל שמיליוני סינים גילו פתאום שאפשר לבלות גם מחוץ לסין. כשיש הרבה יותר תיירים והביקוש עולה זה מתכון להמשך צמיחה חזקה של הפעילויות בתחום.


מי החברות שצפויות להרוויח מהפריחה בתחום?

כבר הזכרנו בסקירות קודמות את חברות התעופה והמלונאות, שייהנו מהפריחה בתחום. פרט אליהן, סוכני הנסיעות האינטרנטיים- החברות שמפעילות אתרי אינטרנט להשוואת חבילות טיסה ולינה צפויות להרוויח בגדול. האתרים האלו כבר מזמן החליפו את סוכני הנסיעות המסורתיים, לא רק בגלל המחיר הזול יותר, אלא בעיקר בגלל היעילות בהרכבת חבילת הנופש המיטבית עבורנו. יש המון אתרי השוואת מחירי חופשות פופולאריים, כמו booking, אקספדיה או Kayak, אבל למרבה הפלא רובם מוחזקים על ידי שלוש החברות המובילות בענף - Priceline, Expedia ו-C-trip הסינית. הביקוש ההולך וגדל לחופשות יחד עם הדומיננטיות שלהן בתחום, צפויים להוביל את החברות האלו להמשך צמיחה חזקה בעתיד הנראה לעין.


נשמע משכנע. השאלה היא האם מניות החברות האלו לא עלו גבוה מידי, בדומה לחברות אינטרנט מתחומים אחרים?

רוב המניות בענף אכן נסחרות במכפילים גבוהים. זאת תופעה מוכרת אצל חברות עם פוטנציאל צמיחה גבוה, והיא לא מפתיעה במיוחד לאור רמות המחירים הגבוהות בשוק המניות כולו. לכן, השאלה המרכזית היא מי יהיו החברות שייצרו צמיחה שתצדיק את התמחור הנוכחי. מובן שלא כל החברות בתחום יעמדו ברף הזה, וברבעון האחרון ראינו כמה חברות שהצמיחה שלהן התמתנה, והמניות שלהן ירדו בהתאם. מצד שני, יש לא מעט חברות שימשיכו לצמוח בקצב גבוה עוד הרבה שנים בגלל מנועי הצמיחה שהזכרנו קודם. לדעתנו, חברות מובילות כמו Priceline, היא מועמדת טובה להצליח ולכן אנחנו חושבים שהתמחור הנוכחי שלה אטרקטיבי, היא מועמדת טובה להצליח ולכן אנחנו חושבים שהתמחור הנוכחי שלה אטרקטיבי

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 03/08/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.