העלייה של מדד הנאסד"ק השנה נובעת בעיקר מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר

מדד הנאסד"ק, הכולל את חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בארה"ב, עלה מתחילת השנה בכ - 18%. כשמסתכלים מקרוב, אפשר לראות שרוב העלייה שלו מבוססת על מספר חברות מצומצם, שתופס משקל רב במדד

"מדד הנאסד"ק, הכולל את חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בארה"ב, עלה מתחילת השנה בכ - 18%. כשמסתכלים מקרוב, אפשר לראות שרוב העלייה שלו מבוססת על מספר חברות מצומצם". תמונה של משקל מאזניים
רונן ברקוביץ
|
30 דצמבר, 2021

להלן תמלול הסרטון:

רוב מדדי המניות בישראל ובעולם הציגו השנה ביצועים מרשימים ושברו שיאים חדשים. מה הסיפור דווקא סביב מדד הנאסד"ק?

שלום זוהר, מדדי המניות הבולטים בעולם המשיכו גם השנה לשבור שיאים חדשים וחלקם אף עלו בשיעור דו ספרתי. נכון לסוף חודש דצמבר, מדד הדאקס הגרמני עלה בכ - 15%, מדד ת"א 125 זינק בכ - 30% ומדד ה- s&p500 רשם קפיצה של כ - 25% מתחילת השנה. מדד הנאסד"ק, הכולל את חברות הטכנולוגיה המובילות בארה"ב, עלה מעל ל 20% מתחילת השנה, וחצה את רף 15,000 הנקודות. אבל הסיפור המעניין הוא שבניתוח יותר מעמיק, מגלים שרוב העלייה של המדד מיוחסת למספר מצומצם מאוד של חברות – ליתר דיוק 6 או 7 חברות בלבד שהשיגו את רוב תשואת המדד.

 

רונן, תוכל להרחיב?

בוודאי. משקל המניות במדד הנאסד"ק, בדומה למרבית המדדים שאנחנו מכירים, מבוסס על שווי השוק של החברה. כלומר, ככל ששווי השוק של חברה מסוימת עולה, גם משקל המניה שלה במדד עולה. כידוע, במדד הנאסד"ק נכללות חברות מהגדולות והמובילות בעולם, כמו אפל, גוגל ומיקרוסופט, לצד אלפי חברות נוספות. אך שווי השוק של חברות הענק הללו כל כך גדול ביחס לשאר החברות, עד שהמשקל שלהן, מהווה קרוב ל- 45% מהמדד, ובנאסד"ק 100 המצומצם יותר, משקלן גדול עוד יותר. המשמעות היא שהעלייה בתשואת המדד לא בהכרח מיוחסת לכל אותן מאות ואלפי המניות, אלא ברובה מיוחסת למספר מצומצם של חברות ענק, והן אלה שנותנות את הטון.

 

ולסיום, מה המשמעות של העובדה הזאת?

מה שבעיקר חשוב להבין הוא שכאשר משקיעים במדד הנאסד"ק הרחב שכולל אלפי מניות, הביצועים שלו מושפעים באופן ניכר מקומץ מצומצם של מניות, וזאת בניגוד לתפיסה הרווחת לפיה השקעה במדד מעניקה פיזור רחב על פני חברות רבות. המשמעות היא שלדוגמה אירוע שלילי באחת החברות הגדולות ישליך בצורה ניכרת על תשואת המדד כולו, וזאת בשל המשקל המשמעותי שלה במדד. עד כה, העובדה שלמניות הענק יש משקל גדול מאוד במדדים, שירתה את המשקיעים, שכן הן רשמו תשואות חיוביות גבוהות. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהריכוזיות הגבוהה במדד יכולה גם להשפיע בכיוון ההפוך ולהוות מעין משקולת ככל שהמניות הללו לא יעלו בעתיד באותו אופן.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/12/2021 הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.