מה הוביל את מניות השבבים לשיא כל הזמנים?

ענף השבבים הציג ביצועים נאים בשנים האחרונות, שאף עלו על ביצועי המדדים המובילים בארה"ב, כמו הנאסד"ק וה-S&P500. אילו השפעות היו למשבר הקורונה על הענף ומה צפוי קדימה?

"ענף השבבים הציג ביצועים נאים בשנים האחרונות". אינפוגרפיקה של שבב
אורן אברהם
|
28 דצמבר, 2020

להלן תמלול הסרטון:

כיצד ניתן לסכם את השנה האחרונה עבור מניות ענף השבבים? איזו השפעה הייתה למשבר הקורונה עליהן, אם בכלל?

שלום זוהר, חברות השבבים, או המוליכים למחצה, הציגו עליות שערים נאות במהלך השנה החולפת, בחסות הטרנדים הגדולים שמגדילים את הביקוש לשבבים, כדוגמת מחשוב ענן ובינה מלאכותית. במקביל, הערכות החברות בענף לכניסה והטמעת טכנולוגיות מתקדמות כמו דור 5, רכבים חשמליים ואוטונומיים וכמובן תחום ה-IOT או האינטרנט של הדברים, תומכת בביצועיהן. רוב החברות בענף נהנות מביקוש הולך וגדל למעבדים, לחוות שרתים ולזיכרונות, ולאור זאת חלקן נגעו בשיאים חדשים במהלך השנה החולפת. ניתן לייחס את הביצועים הטובים גם למעבר לעבודה מרחוק בעקבות משבר הקורונה, אשר יצר עלייה בביקוש לחוות שרתים, וכן להערכות לפיהן לא צפויה פגיעה בטרנדים המרכזיים שעליהם נשענת פעילות החברות בענף.

 

אורן, לשוק השבבים היו גם שנים פחות טובות. תוכל לספר על כך?

בהחלט. ענף השבבים מאופיין במחזוריות, ואילו בסוף שנת 2018 הוא נקלע למשבר שכלל ירידה במכירות, בין היתר על רקע מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין, הידוק רגולציה ועלייה במלאים. בפועל, ראינו התאוששות מהירה באופן יחסי בשוק, ועל אף שהיו הערכות לפגיעה בפעילות חברות השבבים בתחילת משבר הקורונה, הן לא התממשו וניתן לומר שהענף נהנה מהשלכות המשבר. בהסתכלות על ביצועי ענף השבבים ביחס לזו של המדדים המובילים בארה"ב, ניתן לראות תשואה עודפת של חברות השבבים. כך למשל, נכון לאמצע חודש דצמבר, מדד ה-SOX של חברות השבבים, עלה בכ-116% ב-3 השנים האחרונות, בעוד שמדד הנאסד"ק השיג תשואה של כ-91% ומדד ה-s&p500 הוסיף כ-37% בלבד לערכו באותו פרק זמן.

ולסיום אורן, מהם התהליכים המרכזיים שמאפיינים את שוק השבבים כיום, וצפויים להימשך גם קדימה?

חשוב לומר שהמורכבות של ייצור שבבים הולכת וגדלה עם הזמן, וככל שאותה מורכבות גדלה והכדאיות הכלכלית יורדת - פחות חברות נשארות במשחק. כפועל יוצא, שוק השבבים עובר בשנים האחרונות תהליך של מיזוגי ענק, שממנו נהנות באופן טבעי החברות הגדולות והמובילות בענף. דרך נוספת להסתכל על שוק השבבים היא לבחון את החברות שמייצרות את הציוד או את המכונות שחברות השבבים משתמשות בהם. מדובר בשוק עם מספר יצרנים מצומצם מאוד בכל נקודה בשרשרת הייצור. מדובר בחברות שיש להן שנים רווחיות מאוד, ושנים שהן לא רווחיות או רווחיות בצורה נמוכה. על אף העלייה במחירי מניות השבבים והמכפילים הגבוהים באופן יחסי, נראה שהביקוש העולה והצפי להמשך הטרנדים המרכזיים המזינים את הפעילות בענף, ימשיכו לתמוך בענף גם בעתיד.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 28/12/2020 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.