אודות SmartBeta

קרנות מחקות smart beta – השקעה פסיבית עם היתרונות של הניהול האקטיבי.
המונח "סמארט בטא" (smart beta) הפך בשנים האחרונות "לבאז וורד" בעולם המדדים, אך למעשה מדובר באסטרטגיית השקעה שניצניה הופיעו כבר בשנות ה- 70 כאשר גופים מוסדיים מקצועיים השתמשו באלטרנטיבות למדדי שווי השוק המסורתיים אולם עד כה אסטרטגיית השקעה זו לא מותגה כ-smart beta. כעת, כאשר המונח הפך לשגור בעולם המדדים, חברת SmartBeta רוצה לספק לך הצצה לתחום שנראה לנו כהזדמנות השקעה מעניינת עבורך.


סמארט בטא – השקעה פסיבית עם יתרונות של ניהול אקטיבי

 

סמארט בטא  (smart beta) היא גישת השקעות חדשנית בעולם המשלבת בין הניהול האקטיבי לניהול פאסיבי. מדדי ה- smart beta, הינם מדדים חכמים &) אשר אינם מבוססים על עקרון שווי השוק, כמו המדדים המסורתיים, אלא מבוססי פקטורים כגון מומנטום (Momentum), ערך (Value), תנודתיות (Low Volatility) וכו'. מדדים אלו מייצגים התפתחות משמעותית בעולם ניהול ההשקעות וצעד נוסף במהפכת המדדים. 

 

מדוע מדדי smart beta אינם מתחשבים בשווי שוק?

במדדי שווי שוק, כגון מדד תל אביב-125, המשקל של כל מניה במדד נקבע בהתאם לגודלה. המשמעות היא שהשקעה במדדים המסורתיים מייצרת חשיפה גבוהה למניות הגדולות, שבמקרים רבים כבר מתומחרות במחיר מלא או אפילו בתמחור עודף. כך לדוגמא, 6 המניות הגדולות במדד ת"א 125 מהוות כ-37% מהמשקל הכולל של מניות המדד. מדדי ה- smart beta בוחרים את המניות על סמך פרמטרים אחרים שאינם שווי שוק, כגון מומנטום של מניות או התנודתיות ורמת הסיכון שלהן, וכך מנסים לייצר יתרון על פני המדדים המסורתיים.

 

 

מדובר בהשקעה אקטיבית או פאסיבית?

מדדי ה- smart beta מציעים אלטרנטיבה למדדי שווי השוק המסורתיים ומהווים למעשה שילוב של שני עולמות ההשקעה- האקטיבי והפאסיבי. מצד אחד הרכבת המדדים כוללת מאפיינים של ניהול השקעות אקטיבי, כלומר התחשבות בפרמטרים כגון תשואת דיבידנד, תשואות היסטוריות, סטיית תקן, מכפילים וכו', ומצד שני, אלו מדדים לכל דבר, עם המאפיינים המוכרים לנו, כגון שקיפות, עלויות נמוכות ושיטת ניהול פאסיבית הנצמדת לנכס המעקב. כלומר, למנהל ההשקעות אין יכולת התערבות בהרכב המדד.

 

 סמארט בטא – השקעה פסיבית עם יתרונות של ניהול אקטיבי

 

מי אומר שזה עובד?

המדדים החכמים* מתבססים על מחקרים אקדמיים רבים שהוכיחו כי קיים מתאם גבוה בין פקטורים כגון מומנטום חזק של מחיר המניה, תשואת דיבידנד גבוהה, תנודתיות נמוכה ועוד לבין הקטנת הסיכון והגדלת התשואה של ההשקעה**. 

 

 

מי משקיע ב-smart beta?

מהפכת המדדים החכמים* כבר נמצאת בעיצומה בעולם והמשקיעים המוסדיים משקיעים בהם זה מספר שנים. כך, לפי נתוני חברת BlackRock, בשנת 2016 חל גידול של 50% בזרימת הכספים להשקעה במדדי סמארט בטא והגיעה לכ-45 מיליארד דולר.

 

 

SmartBeta מובילה את מהפכת המדדים החכמים בישראל* 

לראשונה בשוק ההון הישראלי, חברת SmartBeta  בבעלותם של אלטשולר שחם, חברתAlphaBeta  שבשליטת קובי שמר וליאור כגן מאפשרים למשקיעים הישראלים ליהנות מכל היתרונות של  הקרנות המחקות המבוססות על עיקרון ה- smart beta. זהו, לדעתנו שילוב אופטימלי בין עולם ההשקעות האקטיבי בו מתמחה אלטשולר שחם מזה שנים ארוכות, לבין היתרונות של עולם ההשקעות הפסיבי - שקיפות מקסימאלית, נזילות יומית, עלויות נמוכות, וסימוכין של שנות אקדמיה רבות. כל זאת, על ידי שימוש במדדים שנערכו ופותחו ע"י חברת AlphaBeta  בשנים האחרונות בניסיון להשיג פוטנציאל לתשואה עודפת על מדדי שווי השוק המסורתיים ותחת תנודתיות נמוכה באופן יחסי **. 


סמארט בטא – השקעה פסיבית עם יתרונות של ניהול אקטיבי

 
close

*"מדד חכם" - מדד המבוסס על אסטרטגיית "סמארט בטא", לפיה בחירת ניירות ערך אינה נעשית על סמך קריטריון של שווי שוק (כמקובל במדדים 'מסורתיים', המפורסמים ע"י עורכי מדדים שונים בארץ ובחו"ל, ומתבססים בעיקר על קריטריון זה), אלא על מתודולוגיה שונה של בחירת ניירות ערך (המבוססת על פקטורים אחרים, דוגמת מומנטום ו- Low Volatility), שמטרתה השגת תוצאות עדיפות (בהיבט של תשואה, תנודתיות ובפרמטרים אחרים) ביחס לתוצאות מדדי שווי שוק רלוואנטיים, בתנאי שוק דומים בעיקרם. **אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת (^) מנהל הקרנות אלטשולר-שחם ניהול קרנות נאמנות בע"מ. • אין באמור לעיל בכדי להוות הצעה לרכישת יחידות בקרנות • רכישת יחידות בקרנות היא בהסתמך על תשקיף עיקרי, דוח שנתי ודיווחים מידיים שבתוקף. • אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של המשקיע • אין בדירוגי ו/או בתשואות העבר כדי להבטיח דירוג ו/או תשואה דומה בעתיד.