SmartBeta

קרנות מחקות smart beta – השקעה פסיבית עם היתרונות של הניהול האקטיבי.
שאלות ותשובות

 המונח "סמארט בטא" (smart beta) הפך בשנים האחרונות ל"באזז וורד" בעולם המדדים, אך למעשה מדובר באסטרטגיית השקעה שניצניה הופיעו כבר בשנות ה- 70 כאשר גופים מוסדיים מקצועיים השתמשו באלטרנטיבות למדדי שווי השוק המסורתיים אולם עד כה אסטרטגיית השקעה זו לא מותגה כ-smart beta. כעת, כאשר המונח הפך לשגור בעולם המדדים, חברת SmartBeta רוצה לספק לך הצצה לתחום שנראה לנו כהזדמנות השקעה מעניינת עבורך.

למוצרי SmartBeta לחץ כאן

 

סמארט בטא (Smart Beta) היא גישת השקעות חדשנית בעולם המשלבת בין הניהול האקטיבי לניהול פאסיבי. מדדי ה- Smart Beta, הינם מדדים חכמים אשר אינם מבוססים על עקרון שווי השוק, כמו המדדים המסורתיים, אלא מבוססי פקטורים כגון מומנטום (Momentum), ערך (Value), תנודתיות (Low Volatility) וכו'. מדדים אלו מייצגים התפתחות משמעותית
בעולם ניהול ההשקעות וצעד נוסף במהפכת המדדים.

 

 

מדוע מדדי Smart Beta אינם מתחשבים בשווי שוק?

במדדי שווי שוק, כגון מדד תל אביב-125, המשקל של כל מניה במדד נקבע בהתאם לגודלה. המשמעות היא שהשקעה במדדים המסורתיים מייצרת חשיפה גבוהה למניות הגדולות, שבמקרים רבים כבר מתומחרות במחיר מלא או אפילו בתמחור עודף. כך לדוגמא, 6 המניות הגדולות במדד ת"א 125 מהוות כ-37% מהמשקל הכולל של מניות המדד. מדדי ה- Smart Beta בוחרים את המניות על סמך פרמטרים אחרים שאינם שווי שוק, כגון מומנטום של מניות או התנודתיות ורמת הסיכון שלהן, וכך מנסים לייצר יתרון על פני המדדים המסורתיים.

 

מדובר בהשקעה אקטיבית או פאסיבית?

מדדי ה- Smart Beta מציעים אלטרנטיבה למדדי שווי השוק המסורתיים ומהווים למעשה שילוב של שני עולמות ההשקעה - האקטיבי והפאסיבי. מצד אחד הרכבת המדדים כוללת מאפיינים של ניהול השקעות אקטיבי, כלומר התחשבות בפרמטרים כגון תשואת דיבידנד, תשואות היסטוריות, סטיית תקן, מכפילים וכו', ומצד שני, אלו מדדים לכל דבר, עם המאפיינים המוכרים לנו, כגון שקיפות, עלויות נמוכות ושיטת ניהול פאסיבית הנצמדת לנכס המעקב. כלומר, למנהל ההשקעות אין יכולת התערבות בהרכב המדד.

 

מי אומר שזה עובד?

המדדים החכמים* מתבססים על מחקרים אקדמיים רבים שהוכיחו כי קיים מתאם גבוה בין פקטורים כגון מומנטום חזק של מחיר המניה, תשואת דיבידנד גבוהה, תנודתיות נמוכה ועוד לבין הקטנת הסיכון והגדלת התשואה של ההשקעה**.

 

מי משקיע ב-Smart Beta?

מהפכת המדדים החכמים* כבר נמצאת בעיצומה בעולם, ונראה שהמשקיעים המוסדיים ויועצי ההשקעות נוטים לאמץ את המוצרים בקצב גובר. על רקע העניין הגובר, סך הנכסים במוצרי סמארט בטא בעולם הגיע לשיא של 659 מיליארד דולר נכון לסוף חודש יולי 2018, המבטא קצב צמיחה מרשים של כ32.5% בשנה, בחמש השנים האחרונות.
זאת, לפי נתוני חברת לפי נתוני חברת ETFGI.

 

SmartBeta מובילה את מהפכת המדדים החכמים בישראל*
לראשונה בשוק ההון הישראלי, חברת SmartBeta בבעלותם של אלטשולר שחם, חברת AlphaBeta שבשליטת קובי שמר וליאור כגן מאפשרים למשקיעים הישראלים ליהנות מכל היתרונות של הקרנות המחקות המבוססות על עיקרון ה- Smart Beta. זהו, לדעתנו שילוב אופטימלי בין עולם ההשקעות האקטיבי בו מתמחה אלטשולר שחם מזה שנים ארוכות, לבין היתרונות של עולם ההשקעות הפסיבי - שקיפות מקסימאלית, נזילות יומית, עלויות נמוכות, וסימוכין של שנות אקדמיה רבות. כל זאת, על ידי שימוש במדדים שנערכו ופותחו ע"י חברת AlphaBeta בשנים האחרונות בניסיון להשיג פוטנציאל לתשואה עודפת על מדדי שווי השוק המסורתיים ותחת תנודתיות נמוכה באופן יחסי **.

 

למידע ופירוט אודות מדדי AlphaBeta

קרנות ה-smartbeta שלנו

המומחים שלנו מספרים

השקל בשיא - האם הריבית בארץ צפויה להמשיך לעלות?
1 אוגוסט, 2019
זוהר דותן

עד מתי האירופאים צפויים לקנות אג"ח בהפסד?
1 אוגוסט, 2019
תומר סורסקי

חילופי מנכ"לים בבנקים - טלטלה או חדשות טובות למערכת הפיננסית?
15 אוגוסט, 2019
אלטשולר שחם

האם בורסת הטכנולוגיה הסינית החדשה צפויה להחליש את הנאסד"ק?
15 אוגוסט, 2019
אלטשולר שחם

עוד דברים שכדאי לכם לדעת

רוצה לקבל מידע נוסף?

יש למלא את הפרטים ונציג יצור איתך קשר בימים הקרובים

תודה רבה שפנית אלינו

נשוב אליך בהקדם

רוצה לקבל מידע נוסף?

יש למלא את הפרטים ונציג יצור איתך קשר בימים הקרובים

תודה רבה שפנית אלינו

נשוב אליך בהקדם

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר

הערות משפטיות: *"מדד חכם" - מדד המבוסס על אסטרטגיית "סמארט בטא", לפיה בחירת ניירות ערך אינה נעשית על סמך קריטריון של שווי שוק (כמקובל במדדים 'מסורתיים', המפורסמים ע"י עורכי מדדים שונים בארץ ובחו"ל, ומתבססים בעיקר על קריטריון זה), אלא על מתודולוגיה שונה של בחירת ניירות ערך (המבוססת על פקטורים אחרים, דוגמת מומנטום ו- Low Volatility), שמטרתה השגת תוצאות עדיפות (בהיבט של תשואה, תנודתיות ובפרמטרים אחרים) ביחס לתוצאות מדדי שווי שוק רלוואנטיים, בתנאי שוק דומים בעיקרם. **אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת (^) מנהל הקרנות אלטשולר-שחם ניהול קרנות נאמנות בע"מ. • אין באמור לעיל בכדי להוות הצעה לרכישת יחידות בקרנות • רכישת יחידות בקרנות היא בהסתמך על תשקיף עיקרי, דוח שנתי ודיווחים מידיים שבתוקף. • אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של המשקיע • אין בדירוגי ו/או בתשואות העבר כדי להבטיח דירוג ו/או תשואה דומה בעתיד. • אין בדירוגי ו/או בתשואות העבר כדי להבטיח דירוג ו/או תשואה דומה בעתיד. ♦ שם הקרן כולל את פרופיל החשיפה של הקרן למניות ולמט"ח כאמור בתקנה 1 לתקנות השקעות משותפות בנאמנות (סיווג לצורך פרסום קרנות), תשס"ח-2007. ראה מקרא חשיפה • ט.ל.ח