התנודתיות בכיוון הריבית בארה"ב – כיצד הוא משפיע עלינו?

שי ירון
|
01 יולי, 2019
גילוי נאות

במהלך 2018 וכמעט עד לסיומה, הבנק המרכזי בארה"ב שידר לשווקים כי במהלך 2019 הריבית צפויה לעלות בין פעמיים לארבע פעמים. מאז, השתנו הציפיות בשווקים להורדת ריבית קרובה.

מה עשויה להיות הסיבה לשינוי החד, מצפי להעלאת ריבית לצפי להורדת ריבית?

בכדי להבין את הסיבה, חייבים לגעת מעט בהיסטוריה. לאחר שנים ארוכות של ריבית אפסית שנועדה לאושש את הכלכלה האמריקאית מהמשבר הפיננסי של 2008, החליט הבנק להעלות את הריבית לראשונה בדצמבר 2015. ככל שהביטחון בסימנים החיוביים של הכלכלה נמשך, הועלתה הריבית 8 פעמים נוספות עד שהגיעה במהלך 2018 לרמתה הנוכחית 2.5%. הבנק המשיך לשקף לשווקים את הערכתו כי במהלך 2019 תמשך המגמה וצפויות מספר העלאות נוספות.

אם כך, ייתכן שההפסקה של העלאות הריבית והציפיה להורדה נובעות מנתונים חדשים שמלמדים על הרעה בתמונה הכלכלית?

הצטברות של אירועים ונתונים בעיקר ברבעון האחרון של 2018 יצרו לחץ על הנגיד פאואל. לטראמפ יש חלק לא קטן בלחץ הזה. ראשית, מלחמת הסחר עם סין יוצרת פגיעה מסוימת בצמיחה. ושנית, הצהרותיו הבוטות כלפי הנגיד וציפייתו להורדת ריבית ולא העלאה – מה שצפוי לתרום לדולר חלש, צמיחה ושוק הון חם. גם הערכות מצטברות בשווקים כי המחזור הכלכלי הממושך הנו לקראת סיום, אלו ועוד הובילו ככל הנראה לחולשה של השווקים בסוף 2018 אשר הובילו את הנגיד לשנות לחלוטין את הצהרותיו ולחיזוק הערכות כי ב 2019 הריבית דווקא תרד.

ואכן שי, השווקים מאז תיקנו באופן חד – האם זה צפוי להמשך?

אם יש משהו שניתן ללמוד ממנו, זה שכנראה מאוד קשה להיגמל מהריביות הנמוכות, זה הכלי הזמין והפשוט ביותר, ובטווחים קצרים עדיין אפקטיבי. ככל שנקודת המבט היא לטווחים ארוכים, הרי שהשקעה, בוודאי במניות, חייבת להיות מבוססת על מחירים נוחים ויכולת להגדיל רווחים – כלומר צמיחה. בהיבט הזה השוק אמנם אינו במצב של "כסף על הרצפה", אבל בתמהיל נכון, לדעתנו, מהווה אלטרנטיבה ראויה יחסית לריביות הצפויות. אנחנו גם נוטים להאמין שהנכונות של טראמפ להגיע לסיום מלחמת הסחר עם סין, לקראת הבחירות בארה"ב בסוף 2020, יכולה להחזיר חלק מהצמיחה שאבדה. ולסיכום, הריבית אינה חזות הכל, במבט לטווח ארוך, שוק ההון צפוי לתגמל את מי שהציפיות שלו סבירות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.