משבר הקורונה יצר פערי תמחור משמעותיים בין הסקטורים – האם מדובר בהזדמנות?

מגפת הקורונה הביאה לתגובה ראשונית קיצונית של ירידות בכלל המניות, כמעט ללא הבחנה. אלא שמהר מאוד הבינו המשקיעים שלמשבר שני צדדים: האירוע הזה יכול להיות חדשות שליליות מאוד עבור סקטורים מסוימים ומנגד מנוע צמיחה משמעותי לסקטורים אחרים

"מגפת הקורונה הביאה לתגובה ראשונית קיצונית של ירידות בכלל המניות". תמונה של גרפים
אלטשולר שחם
|
15 ספטמבר, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    עם פרוץ מגפת הקורונה הגיבו השווקים בישראל ובעולם בירידות שערים חדות, כמעט ללא הבחנה
  • 2
    עד מהרה, חלחלה ההבנה שבעוד שסקטורים מסוימים נפגעו בצורה משמעותית מהמשבר, עבור אחרים מדובר בהזדמנות
  • 3
    גם חברות שסובלות היום מהשפעות משבר הקורונה, עשויות להצליח לעבור את המשבר וייתכן שחלקן אף ייצאו ממנו מחוזקות

סביב אמצע חודש פברואר הדיווחים על נגיף הקורונה שהולך ומתפשט בעולם הפכו ממשיים יותר ויותר, כאשר הלחץ ואי הוודאות תורגמו לירידות שערים חדות בבורסות ברחבי לעולם. החל מאמצע פברואר ועד אמצע חודש מרץ השלים מדד הנאסד"ק, שמייצג בעיקר חברות מסקטור הטכנולוגיה, ירידה של כ-27% ומדד הדאו ג'ונס שמייצג בעיקר חברות מענפים מסורתיים יותר איבד כ-35% באותו פרק זמן. החשש היה, ועדיין, מפני מיתון עמוק לאור ההגבלות השונות שהוטלו כחלק מהמאבק במגפת הקורונה. הגבלות שכללו בשלבים מסוימים גם סגר ממושך במהלכו ירדו היקפי הצריכה והייצור בצורה משמעותית ברחבי העולם.

 

אלא שמהר מאוד הבינו המשקיעים שעבור סקטורים מסוימים, בעיקר בתחום הטכנולוגיה, המשבר הוא אולי הזדמנות. כך למשל, חברות ה-E-commerce נהנו מפריחה משמעותית לאור הסגירה הממושכת של החנויות הפיזיות והאפשרות המוגבלת לרכוש אפילו מוצרים בסיסיים כמו מזון. חברות הגיימינג נהנו מגידול בביקושים ואספו אליהן עוד שחקנים בזמן שמיליונים ישבו בבית ורק חיפשו תעסוקה. חברות שנותנו שירותי טלרפואה (רפואה מרחוק) נהנו מצמיחה לאור החשש שנוצר בקרב הציבור מלהגיע למרפאות ולבתי החולים, ואילו חברות הסייבר חוו גידול בביקושים ברקע האיומים שנוצרו והצורך בחיבור מאובטח לאור המעבר המאסיבי של חברות לעבודה מהבית.

 

ירידה משמעותית בהוצאות חברות הטכנולוגיה

וזה לא נגמר כאן. המעבר ללמידה מרחוק, למשל, מצריך רכישה מאסיבית של מחשבים. רק לאחרונה הוציא משרד החינוך הישראלי הזמנה ל-60 אלף מחשבים ניידים כחלק מקידום הלמידה מרחוק, בהיקף של כ-90 מיליון ₪, ובהמשך הוא צפוי לרכוש עוד 144 אלף מחשבים. כשחושבים על זה בפרופורציות של מדינה כמו ארה"ב, מבינים שהצורך הוא עצום ובהתאם גם הכספים שזורמים לחברות בתחום. במקביל, אותן חברות נהנות גם מצמצום לא מבוטל בהוצאות לאור העובדה שכבר חודשים ארוכים הן לא מקיימות כנסים (לפחות לא במתכונת הרגילה), לא שולחות עובדים לפגישות עבודה מסביב לעולם, לא מארחות משלחות וכדומה.

 

כאשר חלחלה ההבנה שייתכן כי מרבית חברות הטכנולוגיה לא צפויות להיפגע ממגפת הקורונה ואפילו להיפך, נהנות מהמצב החדש, חל היפוך במגמה - מאז נקודת השפל באמצע מרץ השלים מדד הנאסד"ק מהלך של כ-65%. בסיכומו של דבר, מתחילת שנת 2020 רשם מדד הנאסד"ק עלייה כ-26% והוא נמצא כיום סביב שיא כל הזמנים.

 

במקביל, מניות השייכות לענפים הנחשבים מסורתיים נותרו הרחק מאחור. אם נסתכל למשל על מדד הבנקים האמריקני (dow jones us banks index), נראה שהוא התאושש בצורה מינורית בלבד מהירידות שנרשמו בבורסה בארה"ב והוא עדיין רחוק כ-30% מרמות השיא שנרשמו באמצע חודש פברואר. מדד הנדל"ן האמריקני (dow jones us real estate) מציג תשואה שלילית של כ-11% מתחילת השנה ועדיין רחוק מהשיא שנקבע טרום המשבר. בזמן שנראה שהמשקיעים נוהרים למניות הטכנולוגיה שנהנות מפופולריות גדולה, בנקודה הנוכחית נראה שהמשקיעים מתייחסים למניות הבנקים, הנדל"ן וענפים מסורתיים נוספים בזהירות, בשל החשש מהשלכות ההאטה הכלכלה וממיתון ממושך. כעת, נשאלת השאלה האם פערי התמחור הפכו קיצוניים מידי.

 

בנקודה הנוכחית אמנם קשה לדעת עד מתי יישמר הפער בין הענפים השונים, אבל בעבור מי שמסתכל לטווח ארוך, ייתכן שפערים אלה דווקא מייצרים הזדמנויות. גם אם כעת מועד היציאה מהמשבר נראה רחוק, ישנה סבירות משמעותית שלאורך זמן ואף כאשר נתקרב למציאת חיסון או תרופה אפקטיביים לנגיף הקורונה, חברות חזקות ואיכותיות עם אסטרטגיה ברורה ומנועי צמיחה חזקים, שכיום סובלות מהשפעות משבר הקורונה, יצליחו לעבור את המשבר וייתכן שחלקן אף ייצאו ממנו מחוזקות.


גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.