אילו מניות צפויות להרוויח מהשינויים בהרכב המדדים?

שי ירון
|
30 אוגוסט, 2015
גילוי נאות


תמליל הסרטון:

 

מהם השינויים הצפויים במדדים בעדכון הקרוב?

הנהלת הבורסה מנסה כבר תקופה ארוכה לעודד את המסחר הדליל בשוק המניות המקומי. הפעם, היא החליטה לתקוף את ה"יובש" באמצעות שינוי בהרכב המדדים. התוכנית מתמקדת בעיקר בהרחבת מספר המניות במדדים המובילים, הגבלת משקלן של החברות הגדולות ל- 4% ועידוד החברות להגדיל את שיעור החזקות הציבור במניותיהן. המשמעות היא, ש מדד ת"א 25 יורחב ל-35 חברות ות"א 100 יגדל ל- 125 מניות. הבורסה גם מנסה לעודד את פעילות המסחר בחברות הקטנות על ידי קביעת הרכב מדדי היתר על פי שווי החזקות הציבור במניות החברות השונות ולא לפי שווי השוק כפי שהיה בעבר.

 

האם זה "יעורר" את שוק המניות המקומי?

נתוני הבורסה מלמדים כי 95% מכספי המשקיעים במניות מקומיות "מתגלגלים" סביב "מדדי הדגל" - ת"א-25, ת"א-75, ת"א-100 ות"א-בנקים. לכן, הרחבת מספר החברות באותם מדדים תדחוף את המשקיעים גם למניות נוספות, קטנות יותר, מה שיעודד את המסחר בהן. בנוסף, בחלק מאפיקי החיסכון ארוך הטווח, מוגבלים הגופים המוסדיים בשיעור החזקה של מניות הנמצאות מחוץ למדדים, כך שגם עובדה זו עשויה להפנות תשומת לב למניות נוספות. חשוב לציין שמדובר בטיפול בהיבטי מסחר בשוק עצמו.

 

האם צעד זה יעורר את שוק המניות?

זה רק צעד אחד שיכול להתגלות כצעד תורם, אבל לא כזה, שיכול להחליף סביבה כלכלית אטרקטיבית בדמות שיעורי צמיחה ויציבות גבוהים ורמת ודאות גבוהה. אלו בדרך כלל הפרמטרים שמושכים משקיעים והופכים שוק לאטרקטיבי ותוסס. אלו מניות צפויות להרוויח ממהלך זה? הרחבת המדדים צפויה להיטיב בעיקר עם החברות החדשות ש"יעלו כיתה" למדד בכיר יותר. מתוכן, ייהנו במיוחד מניות היתר 50 שיכנסו למדד ת"א 125 החדש ובשבועות האחרונים כבר ניתן לראות כי רמת הפעילות בהן עלתה. מנגד, החברות הגדולות, שמשקלן במדדים מהווה למעלה מ- 4%, צפויות לראות מימושים מצד תעודות סל. גם חברות ששיעור החזקות הציבור שלהן נמוך מידי עשויות להיפגע - הן יצטרכו למכור חלק מההחזקות שלהן כדי לשמור על מיקומן במדדים המובילים, וזה עשוי לגרום לחץ על המניות שלהן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/08/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש