בעל השליטה עזב – האם יכול להיות שאלה חדשות טובות למשקיעים?

חלי ברכה
|
02 אוקטובר, 2018
גילוי נאות

בשנים האחרונות ראינו יותר ויותר בעלי חברות המוכרים את גרעין השליטה לציבור.

מדוע בעלי שליטה מקומיים רבים, בחרו בשנים האחרונות לצאת מההשקעה שלהם בחברה?

שוק ההון בישראל הוא צעיר יחסית, כך שחלק נכבד מהחברות עדיין מנוהלות על ידי בעל שליטה מרכזי אשר לרב מגיע ממשפחת המייסדים של החברה. אבל בעולם המצב שונה - לרוב החברות הציבוריות הגדולות אין גרעין שליטה, כך שתהליך העברת השליטה לציבור כפי שאנו רואים בארץ בשנים האחרונות, הינו טבעי וככל הנראה מגלם את התבגרות השוק.

ישנן מספר סיבות נוספות לעזיבת בעלי שליטה, ביניהן ניתן למנות את תופעת ה"עליהום" של הציבור על בעלי השליטה, במיוחד לאחר כישלונות צורמים שלהם. גם התגברות הרגולציה והפיקוח על החברות גורמות לירידה במוטיבציה של בעלי השליטה ולרוב מקטינה את פרמיית השליטה בחברות ציבוריות. בנוסף, סביר להניח שרמת התמחור הגבוהה הנוכחית בשוק המניות מפתה בעלי שליטה לממש את ההחזקה ברווח נאה.

 

נראה שלרוב, המשקיעים מקבלים בשמחה עזיבה של בעל שליטה. מה עשויות להיות הסיבות לכך?

רוב בעלי השליטה נוהגים בשמרנות בניהול החברה היות ויש להם את האינטרס הכי גדול להצלחתה בטווח הארוך. אבל לעיתים יש גם בעלי שליטה לא אחראים, שנוטים להוביל מהלכים שישרתו בעיקר את האינטרסים הפרטיים שלהם. למשל, בעל שליטה לא אחראי עלול לבצע  מהלכים בעלי סיכון פיננסי גבוה, שסביר להניח שלא היה זוכה לגביהם בתמיכת בעלי מניות המיעוט. הוא גם עשוי למנות מנהלים לא מתאימים לעסק או לקדם מועמדים מטעמו לדירקטוריון, וכך לנסות לדאוג שההחלטות שיתקבלו יהיו בהתאם לאינטרסים האישיים שלו. כבר ראינו את ההתרחשויות האלו קורות אצל לא מעט חברות וסביר שמזה המשקיעים חוששים.

 

החששות מובנים, אבל האם אין יתרון בזה שיש בעל שליטה מנוסה ומקצועי שיכול להוביל את החברה להצלחה?

מצד אחד, ניהול החברה על ידי מנהל חיצוני עשוי להיות אובייקטיבי יותר ולייצג בצורה נאמנה את האינטרסים של החברה והמשקיעים גם יחד. עם זאת, לרוב בעלי השליטה יש אינטרסים זהים לאלה של המשקיעים - הם השקיעו את מיטב כספם בחברה ומרוויחים בין השאר מהדיבידנדים שהיא מחלקת, כמו שאר בעלי המניות, כך שיש להם אינטרס מובהק שהיא תצמח ותרוויח. אם לבעל השליטה ניסיון ארוך שנים בעסקים, יכולות ניהוליות טובות תוך הסתכלות ארוכת טווח, מעורבות יום יומית בפעילות החברה והדירקטוריון מטעמו חזק ועצמאי, יש סיכוי טוב שהחברה תתנהל בצורה יעילה ותגדיל את הערך למשקיעים. במקרים כאלו, המשקיעים יפעלו נכון אם יתמכו בהמשך הניהול של בעל השליטה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.