דיסקונט השקעות - מניה או אג"ח? את מי להעדיף?

אלטשולר שחם
|
02 ספטמבר, 2015
גילוי נאות


גם לאחר שאדוארדו אלשטיין הזרים מאות מיליוני שקלים לאי.די.בי, הדיח את בן משה והפך לבעל השליטה בקבוצה, הוא עדיין לא יכול לנשום לרווחה. לשמחתו, חברת הבת - דיסקונט השקעות, קיבלה לאחרונה רוח גבית חיובית ממספר אירועים אצל חברות הבנות שלה, שיוכלו לייצר לה תזרים שיספיק לה להחזר התחייבויותיה בשנתיים הקרובות. בנוסף, בעקבות דרישות של מחזיקי אגרות החוב, דווח לאחרונה על הזרמת כספים מטעם בעלי השליטה באמצעות מימוש אופציות בסך כחצי מיליארד שקלים הפרוסים על פני השנים הקרובות. המנה הראשונה בסך של עד 125 מיליון שקלים צפויה להיות מוזרמת לחברה עד סוף השנה הנוכחית.

 

ראשית, לאחרונה התבשרנו כי חברת אדמה, היצרנית הגדולה בעולם לחומרי הדברה גנרים, תתמזג לתוך סנונדה הסינית ותתחיל להיסחר בבורסה של שנזן. המיזוג מתרחש כתשעה חודשים אחרי שהנפקתה בוול סטריט נכשלה, בעיקר בעקבות החולשה בשוק החקלאות העולמי ובשוק ההדברה.

 

למעשה, אדמה מנצלת את המעורבות של בעלת השליטה בה, כימצ'יינה הסינית, כדי ליצוק את פעילותה לתוך חברת האגרוכימיה סנונדה שבשליטת כימצ'יינה. העסקה תבוצע באמצעות החלפת מניות כאשר השווי של אדמה ייקבע על ידי מעריך שווי עצמאי מטעם סנונדה (כאשר האינדיקציות הראשונות מדברות על 2.4 מיליארד דולר), ובהתאם לכך ייקבעו יחסי המיזוג. החברה הממוזגת צפויה להיסחר בשווי של כ- 3-4 מיליארד דולרים, מה שיפוך אותה לאחת משלוש חברות האגרוכימיה הגדולות הנסחרות בסין.

 

והכי חשוב עבור דיסקונט השקעות, היא העובדה ששווי האופציה על אדמה יהפוך לחיובי וכן שכחלק ממתווה המיזוג, אדמה צפויה לחלק דיבידנד בהיקף של מאות מיליוני דולרים. הנתח של דסק"ש בדיבידנד יאפשר לה לעמוד בתשלומי הריבית לשנתיים הקרובות ועד אז דסק"ש צופה לשלם את עיקר הריבית במניות אדמה חדשות טובות מגיעות לאחרונה גם מכיוונה של חברת בת נוספת – נכסים ובניין. זרוע הנדל"ן של קבוצת אי.די.בי שעוסקת בייזום ואחזקה של נכסים מניבים בעולם וייזום ומכירה של דירות למגורים בישראל, הודיעה כי תכנס בנעליה של אי.די.בי בהלוואה של 25 מיליון דולר בפרויקט משותף של השתיים בלאס וגאס, מה שיאפשר את הקמתו. מדובר בפרויקט גדול שיכול להניב הכנסות גבוהות בעתיד.

 

במקביל, נכסים ובניין פרסמה לאחרונה את דוחות הרבעון השני של 2015 בהם רשמה עלייה של 8% בהכנסות מהשכרת נכסים לעומת ההכנסות ברבעון המקביל. גם הרווח התפעולי הנקי (NOI) שלה גדל בשיעור של 7% והגיע ל- 159 מיליון שקלים.

 

סימנים חיוביים מגיעים לאחרונה גם מכיוון סלקום ושופרסל. התגברות התחרות בתחום התקשורת והקמעונאות פגעה בתוצאות הכספיות של החברות בשנים האחרונות. כעת, הקריסה של רשת מגה עשויה להקטין את התחרות בענף ולהיטיב עם השחקניות המובילות וביניהן גם שופרסל. בתחום התקשורת, לאחרונה הועלו שמועות על קשיי נזילות של גולן טלקום ואפשרות לרכישתה, מה שיכול לרמז על קשיים גם אצל מפעילי סלולאר קטנים נוספים וקונסולידציה בענף.

 

בנוסף, ההערכות מדברות על כך שהרגולטור ינסה להאט ואף לעצור את התגברות התחרות בתחום כדי למנוע פגיעה נוספת במפעילים הגדולים. אם זה אכן יקרה, זה עשוי להיטיב עם סלקום. במילים אחרות, שופרסל וסלקום עדיין במצב פיננסי מאתגר, אבל אם יפעלו נכון ויתעלו בצורה מספקת (ועם קצת עזרה מהרגולטור), הן תוכלנה לייצר תזרים חיובי טוב בעתיד, שיוכל לזרום למעלה אל חברת האם.

 

בשורה התחתונה, דיסקונט השקעות אמנם עדיין לא הגיעה לחוף מבטחים אבל נראה כי מצבה הולך ומשתפר בהדרגה. זה אומר שהמניות שלה עשויות להיות מעניינות להשקעה. מצד שני, נכון לעתה, רוב אגרות החוב של החברה נסחרות בתשואות דו-ספרתיות, כך שלדעתנו הן עדיפות כרגע על פני השקעה במניה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.