האם הצמצומים בהייטק מחלחלים אל ענף הנדל"ן המניב?

בחצי הראשון של השנה ראינו עליות חדות במחירי השכירות למשרדים ובשיעורי התפוסה. אבל בחודשים האחרונים, עם הציפייה להאטה עולמית וצמצומים בחברות הייטק, עולה השאלה - האם אנחנו לקראת שינוי מגמה?

בחצי הראשון של השנה ראינו עליות חדות במחירי השכירות למשרדים ובשיעורי התפוסה. אינפוגרפיקה של בניין
אתי יוחנן
|
01 דצמבר, 2022
|
הסקירה היא מיום 01/12/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן).

להלן תמלול הסרטון:

בשבועות האחרונים אנו רואים ירידה במניות חברות הנדל"ן המניב, וזה קורה אחרי שנה מאוד חזקה של עליות במחירי השכירות למשרדים ולעסקים. מה בעצם קורה כאן?

שלום אלון, זה נכון, חברות הנדל"ן המניב נהנו מביקושים גבוהים במיוחד למשרדים בשנה החולפת, בעיקר באזור המרכז. ארגונים החזירו עובדים למשרדים אחרי תקופת הקורונה, חברות הייטק וסטארט-אפ גייסו אלפי עובדים, וכל אלה יצרו ביקוש מטורף לשטחי משרדים. בהתאם, מחירי השכירות עלו במחצית הראשונה של השנה. אבל בחודשים האחרונים אנחנו שומעים על יותר ויותר חברות הייטק שמצמצמות את מספר העובדים ועוצרות גיוסים. חלק כבר נפגעו מסימני ההאטה העולמית, וחלק עדיין יושבות על הגדר וממתינות להתבהרות התמונה. המצב הזה גורם לירידה משמעותית שכבר מורגשת היטב בשטח, בביקוש לשטחי משרדים ובמספר העסקאות החדשות. אם אנחנו בוחנים את ביצועי המניות ניתן לראות ירידה של כ-17% בתוך שלושה חודשים במדד תל אביב מניב, לעומת ירידה של כ-9% במדד ת"א 125. 

 

אתי, האם עליית הריבית בעולם ובישראל, העלתה את התשואה שהמשקיעים דורשים על נכסים מניבים?

נראה כי עליית הריבית היא בשורה לא כל כך טובה לחברות נדל"ן ישראליות, שרובן ממונפות במידה כזו או אחרת. המשמעות היא עלויות מימון גבוהות יותר כאשר הן ינסו למחזר הלוואות. בסופו של דבר, זה משאיר תזרים נמוך יותר לבעלי המניות ומובן שזה מצב שהוא לא רצוי עבורם. רצף העלאות הריבית עשוי לפגוע בחברות הנדל"ן המניב מכיוון נוסף, שכן גם התשואות שהמשקיעים דורשים על הנכסים יכולות לעלות. אם כי בינתיים אנחנו עדיין לא רואים את זה קורה בעסקאות בשטח אלא רק במחירי המניות.

 

ולסיום, במצב שבו עסקאות מתעכבות, האם יש חשש משינוי המגמה בדמי השכירות?

למרות שניתן לראות צינון מסוים בביקושים, מוקדם להכריז על ירידת מחירים – בטח לא בתל אביב. מצד שני, זה יהיה נכון לומר שאפילו נכסים באזור המכונה "מעגל הקורקינט", כבר לא נחטפים באותה מהירות כמו בתחילת השנה. אבל בפועל אנחנו רואים רק סימנים מאוד ראשוניים לצינון בישראל, בוודאי במצב בו אנחנו נמצאים היום מבחינת רמת האינפלציה הגבוהה. העסקאות בשטח לא משקפות ירידה בשווי הנכסים, ובדו"חות הרבעון השלישי שפורסמו אין שיערוכים שליליים. נראה שאנחנו רחוקים מהמצב בארה"ב למשל, שבה כבר רואים בחלק מהחברות ירידת שווי. ייתכן שנראה תיקון מסוים במחירי השכירות למשרדים, אבל זה יקרה בהדרגה, כיוון שרוב החוזים שכבר נחתמו הם ארוכי טווח ובחוזים חדשים זה עדיין לא ניכר.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה היא מיום 01/12/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן). הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.