האם לקנות את מניות האנרגיה החלופית המקומיות?

מוטי ברלינר
|
31 ינואר, 2017
גילוי נאות


בשנים האחרונות התעצמה מהפכת האנרגיה הירוקה בעולם. לא רק בגלל הדאגה לאיכות הסביבה, אלא גם בגלל שאפשר לעשות מזה כסף. מי המניות המומלצות להשקעה במגזר?

 

תמליל הסרטון:

 

האם חזון האנרגיה הירוקה בעולם אכן מתממש?

בשנים האחרונות ראינו צמיחה חזקה בפעילות האנרגיה החלופית בעולם. החברות בתחום מקבלות רוח גבית חזקה בעיקר במדינות אירופה ובארה"ב, שם הוגדרו יעדים ברורים לצמצום המזהמים והחלפתם במקורות אנרגיה נקיים. אבל, אפילו בסין, שידועה כאחת המדינות המזהמות, הודיעה לאחרונה סוכנות האנרגיה על השקעה של 360 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות עד שנת 2020. זה אומר שחלק משמעותי מכושר ייצור החשמל בסין יגיע בעתיד מאנרגיות חלופיות. הפריחה בתחום הקלינטק לא נובעת רק מהרצון לשמור על איכות הסביבה, אלא גם משיפורים טכנולוגיים, הקלות רגולטוריות והבנת הפוטנציאל העסקי הגבוה הטמון באנרגיה המתחדשת. זה מחזק את האופטימיות שלנו שהעולם צועד בכיוון הנכון להיות ירוק בעתיד.

 

האם ישראל שותפה לפריחה בתחום הקלינטק?

ב-2014 הצהירו במשרד האנרגיה על יעד ייצור אנרגיה חלופית בהיקף של חמישה אחוזים מסך צריכת החשמל בארץ. בפועל, כיום אנחנו עומדים על שני אחוזים בלבד. זה מלמד שישראל עדיין מפגרת בהרבה אחרי ארה"ב או אירופה. למרות זאת, בשנתיים האחרונות ראינו שחברת החשמל הקצתה יותר ויותר מכסות לאנרגיה חלופית. הרפורמה שמתוכננת בחברת החשמל ובמשק החשמל בשנים הקרובות, צפויה לתת דחיפה נוספת לפעילות בתחום. בנוסף, חברות הקלינטק המקומיות בתחום צברו ניסיון בפרויקטים קיימים, וכעת הן נראות בשלות לפריחה שתגיע בשנים הקרובות. סביבת הריבית הנמוכה ותנאי המימון הזולים שהיא מאפשרת, צפויים לסייע גם הם להרחבת הפעילות בתחום.

 

אילו מבין מניות המגזר אטרקטיביות להשקעה?

זה מפתיע, אבל למרות השיפור בפעילות החברות בתחום, רוב המניות עדיין לא "התעוררו". מניית אנרג'יקס לדוגמא, נמצאת היום בדיוק באותה רמת מחיר בו היא נסחרה לפני שנה, למרות הגידול בהיקף הפעילות. כנראה, בגלל החשש של המשקיעים לפגיעה בתזרים מהפרויקטים בפולין בעקבות שינויים רגולטוריים במדינה. לאנרג'יקס יש מספר פרויקטים סולאריים גדול שכבר מניב לה תזרים מזומנים יציב, ופרויקטים נוספים בתחום אנרגיית הרוח שנמצאים בשלבי פיתוח, כך שנראה שהחששות של המשקיעים מוגזמות. חברה מעניינת נוספת היא אנלייט. למרות הזינוק של המניה ב-2016, לדעתנו יש לה עדיין אפסייד, המבוסס בעיקר על צמיחה נוספת מעבר לתחזיות. עודפי הביקוש שנרשמו בהנפקות המניות של שתי החברות שבוצעו לאחרונה, מחזקות את האופטימיות שלנו לגבי שתי החברות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 31/01/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.