הפסיכולוגיה שמניעה את הציבור

קלמן שחם
|
29 מרץ, 2016
גילוי נאות


העידן החדש של זמינות המידע וקבלת החלטות בשניות, לפעמים מבלי לנתח את הדברים לעומק, מקשה על משקיעים רבים להתמיד באסטרטגיית ההשקעה שלהם לאורך זמן. מה הגורמים לתנודתיות הרבה שאנו רואים בשווקים וכיצד אפשר להתמודד איתם מבלי לבצע פעולות השקעה פזיזות?

 

תמליל הסרטון:

האם יש משהו מיוחד שמאפיין את התקופה האחרונה?

היום אני רוצה שנסתכל על הדברים בצורה אחרת. אנו חיים היום בעידן חדש. המין האנושי עבר שינויים רבים במהלך ההיסטוריה. מתקופת האבן, החקלאות, הדפוס, התעשייה והשירותים עתה אנו בעידן הידע והמידע. אם אני יכול לאפיין את התקופה הנוכחית, הרי שאנו נמצאים בנקודת החיכוך במעבר בין עידן השירותים לעידן הידע והמידע - שכולל אבטלה חיכוכית ועיור, בין היתר כדאי להזכיר שאנחנו עדיין מתבוננים ומנסים ללמוד תהליכים מהעבר להווה ולעתיד. כפי שקורה היום, התהליכים נעשים יותר מהירים ולעיתים גם יותר חדים. וכשזה מתייחס לשוק ההון, האמירה המפורסמת שנוהגים לחזור עליה, לפיה מה שיורד ישוב לעלות, אינה בהכרח מדויקת ולכן גם לחלק מהגרפים ההיסטוריים אין עוד תקפות מדעית ויעידו על כך אותן מניות שירדו בחדות בשנת 2008, ולא חזרו לשווי שלהן עד עצם היום הזה. מנגד, מה שלא השתנה זו התנהגות המשקיעים, שעדיין נעה בין תאווה, לפחד, הגורמים לבורסה לעלות ולרדת בחדות.

 

מה קורה עתה בשווקים?

אנו חיים מזה זמן רב בעולם עם ריביות אפסיות, רמות חוב גבוהות של חלק מהפרטיים, חברות וממשלות. לקוחות רבים מחפשים תשואות, אך בריביות ששוררות עתה בשווקים המשימה קשה אלא אם לוקחים סיכון וגם אז אין ערובה להצלחה. בעת האחרונה התפתחו מספר גורמים היוצרים אי וודאות בשווקים: תוחלת החיים עלתה, מה שהוביל לתובנה אצל רבים ובפרט אנשים העומדים בפני היציאה לפנסיה כי על מנת שיוכלו לשמר את רמת החיים עליהם להמשיך לחסוך. לדוגמא, מר סמית שהוא הבן דוד של הגב' כהן מחדרה החליט מהשנה שהוא מסתפק רק ב- 2 חולצות של גאפ במקום 3. מאחר והוא מאוד אוהב את גאפ הוא רוכש במחיר החולצה שחסך את המניות של גאפ. כתוצאה מכך המניה עלתה אך לעומת זאת הרווח ירד, כך שכיום רמת המכפילים עלתה ללא הצדקה. לכן חלק מהירידות שחווינו הן בעצם התאמת המכפילים. אנו עדים גם "למלחמת עולם" בתחום האנרגיה - דבר שהביא חלק ממדינות הנפט כמו סעודיה ומדינות המפרץ למכור מתוך החסכונות הלאומיים שלהם מניות ואגרות חוב בשווקים.

 

אז מה הטיפ שלך למשקיעים?

כרגע נראה שהשווקים חוזרים לרגיעה יחסית, ואולי אפילו למגמת עליות קלות. הערכה שלי היא שהבורסות ימשיכו להיות תנודתיות, ולכן חשוב להתאים את רמת הסיכון של השקעותיכם לגילכם ולאופי שלכם. "נקו" את כל רעשי הרקע מסביבכם. אל תרוצו לרכוש מניות עם כולם בזמן עליות משמעותיות כמו שאל תרוצו למכור "הכל" ביד קלה על ההדק בעת ירידות. בידקו שוב את השקעותיכם. גם שהכל יורד זה לא אומר שהכל רע. חשוב שתזכרו, כאשר כולם רוכשים מניות והבורסות עולות יש כאלה אשר עומדים ומוכרים כל יום וכאשר הבורסות יורדות ישנם כאלה שבאים לרכוש כל יום. לדעתי, אלה הם אותם בודדים שלאורך זמן ירוויחו. תשתדלו להיות בצד שלהם.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/03/2016 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור כפוף להוראות ההסדר התחיקתי ולהוראות התקנונים הרלוונטיים. אין לראות באמור התחייבות של החברה להשגת תשואות עודפות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ פנסיוני אישי המותאם לצרכי הלקוח. החברה רשאית לשנות את אופי מדיניות ההשקעה ו/או הרכב הנכסים כפי שיוחלט מעת לעת בכפוף להוראות התקנונים הרלוונטיים והוראות ההסדר התחיקתי. הדובר הינו סוכן ביטוח פנסיוני העובד בחברת אלטשולר שחם סוכנות לביטוח בע"מ שהינה סוכנות לביטוח פנסיוני מקבוצת אלטשולר שחם והינה בעלת זיקה למוצרים הפנסיוניים שבניהול אלטשולר שחם גמל ופנסיה בע"מ ובעלת זיקה לפוליסות הביטוח המשווקות על ידי אלטשולר שחם חברת ביטוח בע"מ.