שובה של האינפלציה

רונן ברקוביץ
|
27 ינואר, 2016
גילוי נאות

בשנים האחרונות חווינו סביבה דפלציונית במרבית חלקי העולם המערבי. מה הסיבות לאינפלציה הנמוכה והאם זה צפוי להשתנות בעתיד הקרוב?

 

איך נראית תמונת האינפלציה בעולם?

יעד עליית אינפלציה של כ-2% בשנה, אליו שואפים נגידי הבנקים המרכזיים בעולם המערבי, כבר מזמן מנותק מהמציאות. בישראל למשל, מדד המחירים לצרכן ירד ב-2015 באחוז שלם, ואם מנטרלים את סעיף הדיור שהיה מהבודדים שעלו, היא אפילו ירדה בשיעור חד יותר. אינפלציה נמוכה נרשמה גם במקומות אחרים בעולם. כך, בארה"ב לדוגמא, האינפלציה הייתה 0.7%, וגם באירופה וביפן נרשמה אינפלציה אפסית וכל זה כשברקע מתקיימות תוכניות הרחבה כמותיות יוצאות דופן לעומת זאת בחלק מהמדינות כמו ברזיל ורוסיה למשל, קיימת אינפלציה גבוהה במיוחד וזאת בעקבות הצניחה בשער המטבע המקומי שלהן.

 

מה הסיבות לאינפלציה הנמוכה?

ראשית, הירידה החדה במחירי הסחורות והאנרגיה בעולם הם הגורם המוביל בירידת האינפלציה החדה. ההשפעה שלהם מורגשת היטב על כל תחומי החיים שלנו כמו למשל במחירי הדלק בתחנות, מחיר החשמל, הטיסות והתובלה, מוצרי מזון ותעשיה ובעצם כמעט בכל תחום בחיינו. שנית, ההאטה הגלובלית ובעיקר זאת של סין, גורמת לירידת ביקושים בעולם למגוון רחב של מוצרים וכידוע ירידת ביקושים גורמת לירידת מחירים. פרט לכך, בישראל למשל ראינו גם מהלכים יזומים להורדת יוקר המחייה כמו הפחתות מע"מ והורדת מחירי חשמל והמים. מתוכננות גם הוזלות בתחבורה והורדת חסמים ליצירת תחרות שבוודאי תרמו גם הן להוזלת המחירים.

 

האם האינפלציה צפויה "להרים את הראש" בעתיד הקרוב?

כל המגמגמות שהוזכרו, בנוסף להתרבות האפשרויות הטכנולוגיות של קניה מקוונת בחנויות אינטרנטיות, ימשיכו ללוות אותנו בתקופה הקרובה. מחירי הסחורות והנפט ממשיכים לרדת ועדיין לא חילחלו במלואן למחירי המוצרים במעגלים העקיפים. מנגד, אינפלציית הליבה - ללא מחירי המזון והאנרגיה, מראה התאוששות מסוימת בארה"ב, וככל שיחול שיפור כלכלי בעולם, זה עשוי לתמוך בעליות שכר וחזרה לגידול בביקושים. כך או אחרת, אלו תהליכים ארוכים ולהערכתנו האינפלציה בעתיד הקרוב תמשיך להיות נמוכה משמעותית מיעדי האינפלציה הרשמיים.

אולי יעניין אותך

נושאים

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש