בועה במטבעות הוירטואלים?

עדי מהרשק
|
01 אוקטובר, 2017

בשנים האחרונות התעצם הבאז סביב הביטקיון והמטבעות הוירטואליים האחרים. האם הם אכן צפויים להחליף את השטרות והמטבעות המסורתיים או שמדובר באפיזודה זמנית שתחלוף בעתיד?

 

בוא תסביר מהו מטבע וירטואלי ולמה זה טוב?

אחרי המשבר של 2008, החליט אדם שזהותו לא ידועה עד היום, להמציא מטבע חדש שלא יהיה תחת השליטה של מדינה כלשהי ויועבר בין קונים למוכרים ללא תיווך של המערכת הבנקאית. הוא קרא למטבע ביטקיון. הביטקוינים מיוצרים באמצעות תהליך שנקרא "כרייה" - בדיוק כמו כריית זהב, רק שכאן הכורים מפעילים מחשבים שמתחרים ביניהם על פתרון בעיות מתמטיות מורכבות, הראשון שפותר את הבעיה מתוגמל במטבעות ביטקיון חדשים שנוספים למחזור. העברת תשלום בביטקוין בין קונה למוכר מתבצעת באמצעות רשת האינטרנט באופן מיידי וללא מתווך, ולכן היא כרוכה בעמלה מזערית בלבד. הביטקיון היה המטבע הוירטואלי הראשון ולכן הוא המוכר ביותר, אבל פרט אליו נוסדו עד היום הרבה מטבעות וירטואליים נוספים, שפועלים באופן דומה.

נשמע שימושי מאוד, אז למה יש תחושה שהרגולטורים בעולם חוששים ממהפכת המטבעות הוירטואליים?

הרעיון מאחורי המטבעות הוירטואליים וטכנולוגית הבלוקצ'יין, שהיא בעצם ספר רישום העסקאות שבוצעו במטבע, הוא שימושי מאוד, ולכן זה מעניין לא מעט בנקים גדולים בעולם. מצד שני, כל עוד העברות הכספים נעשות מתחת לראדאר של הרגולטור, זה עלול לאפשר לגורמים עבריינים להלבין כספים ולהעלים מס על הכנסות. שוק המטבעות הוירטואליים גם אינו מפוקח על ידי הרשות לניירות ערך, ולכן חברות מהתחום ניצלו את הפירצה כדי לגייס מימון בהיקפים גדולים מהמשקיעים להשקת מטבעות חדשים. הבעיה היא, שזה נעשה ללא שקיפות מלאה ולעיתים תוך מכירת חלום של התעשרות מהירה, כאשר בפועל סיכויי ההצלחה של רוב המטבעות האלו הם אפסיים. אלו בעיות שהרגולטורים בעולם יצטרכו לפתור כדי שהשימוש במטבעות הוירטואליים יהיה הגון וחוקי.

ואי אפשר לסיים בלי לשאול מה דעתך לגבי השקעה במטבעות הוירטואליים?

אף אחד לא באמת יודע מה השווי האמיתי של הביטקיון או כל מטבע וירטואלי אחר. לכן, אנשים שקונים ביטקיון מהמרים שגם אם הם קונים במחיר מופרז, מישהו יהיה מוכן לקנות מהם יותר ביוקר בעתיד. העניין הוא שביטקיון זה לא כמו זהב, שבטוח שיהיה לזה ביקוש גם בעתיד. הקיום של המטבעות הוירטואליים לאורך זמן תלוי בעיקר באישור של הרגולטור. בסין למשל, אסרו שימוש בביטקוין במוסדות פיננסיים ואסרו גם גיוס כסף למימון מטבעות וירטואליים חדשים. זה לא אומר שהמטבעות הוירטואליים לא יקבלו בסופו של דבר תוקף חוקי במקומות אחרים, אבל צריך לזכור שיש הרבה סוגי מטבעות כאלו וקשה לנחש מי מהם יהיה הדומיננטי ביותר בעתיד. במילים אחרות, קניה של ביטקיון או מטבעות וירטואליים אחרים היא בגדר השקעה ספקולטיבית, שאנחנו לא ממליצים עליה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.