ביידן עושה היסטוריה: חתם על צו נשיאותי בעל 72 סעיפים כדי להגביר את התחרות בארה"ב

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, חתם על צו נשיאותי בעל 72 סעיפים, שנועד בעיקר להגביל את כוחן של חברות בתחום הטכנולוגיה, אך גם במגזרים אחרים כמו תעופה, תרופות, ספנות וחקלאות

"נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, חתם על צו נשיאותי בעל 72 סעיפים, שנועד בעיקר להגביל את כוחן של חברות בתחום הטכנולוגיה". אינפוגרפיקה של דולר ודגל אמריקה
אתי יוחנן
|
29 יולי, 2021

להלן תמלול הסרטון:

מה משמעות הצו הנשיאותי שעליו חתם ביידן?

שלום אלון, בתחילת חודש יולי חתם ביידן על צו נשיאותי שכלל לא פחות מ-72 סעיפים, בצעד היסטורי ובמטרה להתמודד עם הירידה בתחרות והכוח הגובר של תאגידי הענק, בעיקר בתחום הטכנולוגיה. הצו נועד לחולל שינוי, ובין היתר להגביל את כוחם של התאגידים השולטים בכלכלה האמריקאית, להוזיל את המחיה עבור משפחות, להגביר את התחרות במגוון ענפים, להוריד את מחירי התרופות, להעלות את שכר העובדים, לקדם חדשנות ואפילו צמיחה כלכלית מהירה יותר. במסמך שפרסם הבית הלבן סמוך לחתימה על הצו, נכתב כי הממשל הפדרלי יקבע תקנות חדשות בתחומים כמו שירותי אינטרנט וסעיפי אי תחרותיות בחוזי עבודה.

 

אתי, מהן הסיבות המרכזיות לשינוי שביידן מבקש לקדם?

זה לא סוד שלביידן יש בטן מלאה על התאגידים השולטים בארה"ב, והוא מנסה להגביל אותם במגוון היבטים. לאחרונה אף נחתם הסכם היסטורי בהובלתה של ארה"ב להטלת מס חברות גלובלי בשיעור של 15%, שישפיע בעיקר על החברות הגדולות והשולטות, שעד כה הצליחו למצוא מקלטי מס ולשלם בפועל שיעור נמוך מאוד ביחס לרווחיות האדירה שהן מייצרות. במסמך של הבית הלבן אף נכתב כי הקונסולידציה הארגונית הואצה בעשורים האחרונים ושבלמעלה מ-75% מהתעשיות בארה"ב שולט מספר קטן של חברות. בדברים שנשא ביידן בטקס החתימה, הוא ציין כי אנחנו נמצאים ב"עידן של תאגידי ענק" שצוברים יותר ויותר כוח. בציוץ בטוויטר הוא כתב שקפיטליזם ללא תחרות הוא איננו קפיטליזם, אלא ניצול.

 

ולסיום, איזה שינוי צפוי לחולל המהלך? 

המדיניות החדשה שמתווה ביידן עשויה להיות מיושמת גם במדינות נוספות בעולם, שעוקבות אחר שינוי התפיסה, ובעיקר הגבלת תאגידים בינלאומיים שעד לפני זמן קצר נהנו מחופש כמעט מוחלט. הצו הנשיאותי החדש אף מאותת על כך שביידן שינה את הגישה שיושמה בעשורים האחרונים במפלגה הדמוקרטית, והוא מקדם יותר התערבות ממשלתית לטובת הקטנת הריכוזיות והגדלת התחרות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/07/2021 הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.