גל פשיטות הרגל של הקמעונאיות יימשך?

רונן ברקוביץ
|
01 יוני, 2017


בשנה האחרונה חוות רבות מהקמעונאיות האמריקניות הגדולות קריסה במכירות ופגיעה ביציבותן הפיננסית. מה הסיבות להיחלשות של החברות בענף וכיצד זה ישפיע על הקניונים מהן פועלות החברות?

 

תמליל הסרטון:

מה הסיבות לכך שאנו רואים קמעונאיות אמריקניות רבות ששוקעות בבוץ לאחרונה?

תרבות הצריכה בעולם השתנתה. בעבר היו רגילים לקנות בעיקר בחנויות מסורתיות, כמו סירס, מייסיס או טארגט ואילו היום אפשר לקנות כמעט הכול, און-ליין באינטרנט. אתרים כמו אמזון או איביי שעובדים במודל עסקי אחר, מייתרים את הצורך בסניפים ומייצרים תחרות חדשה על כיסו של הצרכן, תחרות המתבססת בעיקר על מכירות ברשת. לחברות רבות, במיוחד בתחום הביגוד וההנעלה, השינויים החדים יצרו קושי תזרימי חמור וחלקם הגיעו עד לכדי פשיטת רגל של ממש.

 

כיצד פשיטות הרגל האלו משפיעות על פעילות הקניונים בארה"ב?

רוב הקמעונאיות פועלות מחנויות הממוקמות במרכזי קניות, ולכן הקושי העסקי שלהן וצמצום בשטחי המסחר מקשים גם על הקניונים להרוויח כבעבר. לקניונים הגדולים, אלו הנמצאים במיקומים המרכזיים ביותר, קל יותר להתמודד עם השינוי - הם מחליפים את החנויות השונות בבתי קולנוע ומסעדות, מרחיבים ומגוונים את פעילות הפנאי, מוסיפים חדרי כושר ומציעים חווית בילוי לכל המשפחה. לקניונים הקטנים יותר, קשה לצלוח את השינוי, וחלקם נאלצים לסגור. בקניונים בישראל אגב, אנחנו עדיין לא רואים את התופעה הזו ממגוון של סיבות, מה שמאפשר להם כבר היום לבצע התאמות ולהפוך את עצמם יותר למרכזי בילוי מאשר למרכזי קניות.

 
אמזון היא אחד הגורמים למהפכה שדיברנו עליה - האם מניותיה לא עלו גבוה מידי?

אמזון נסחרת במכפילים גבוהים, כך שמשקיע שמתמחר את המניה רק על ידי פרמטרים של רווחיות נוכחית, יתקשה מאוד להצדיק את השווי שלה. העניין הוא שאמזון נמצאת בשלב של צמיחה מסיבית, ועל כן מקצה הרבה מאוד כסף לטובת הרחבת הפעילויות שלה. אלו שאופטימיים לגבי המניה, מאמינים שהשקעות העתק יתורגמו להכנסות ולרווחיות גבוהה בעתיד כפי שבעבר הוכיחה והפכה לאחת הקמעונאיות הגדולות בעולם, ומי שמאמין שזה התרחיש הריאלי, יכול לצפות להמשך עלית המניה בהתאם לקצב הצמיחה שלה בשנים הקרובות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/06/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.