האינפלציה חוזרת לנורמאליות?

ורד בוידק
|
30 אפריל, 2017

מאז המשבר הפיננסי של 2008 התרגלנו לאינפלציה קרובה לאפס, אבל בשנים האחרונות ראינו שינוי כיוון, בעיקר בארה"ב, אבל גם באירופה יש סימנים ראשונים לכך. מה הסיבות לחזרת האינפלציה והאם היא תתגבר בעתיד?

 

מה הסיבה לשינוי הכיוון במדד המחירים לצרכן בארה"ב כלפי מעלה?

בשנתיים האחרונות האינפלציה בארה"ב אכן נמצאת במגמת עלייה. אחת הסיבות לכך היא שינוי הכיוון במחירי הסחורות, ובעיקר בתחום האנרגיה. הנפט למשל, שירד לשפל של 30 דולר לחבית בסוף 2015, נמצא מאז במגמת עלייה. גם מחירי הסחורות מתחום המזון התייקרו באותה תקופה. בשנה האחרונה ראינו גם עלייה במחיר שירותים כגון דיור, חינוך ובריאות. הגורמים האלו הובילו את מדד המחירים לצרכן לטפס ב-2.7% ב-12 החודשים האחרונים. זהו הזינוק החד ביותר באינפלציה מזה חמש שנים.

 

האם האינפלציה הגיעה לשיא או שהיא צפויה להמשיך לטפס עוד למעלה?

השיפור בפעילות הכלכלית בעולם יכול לגרום להמשך עליות מחירים מסוים, אבל מוגבל. קודם כל, כי נראה שמחירי הסחורות הגיעו לנקודת שיווי משקל ולא צפויות עוד עליות משמעותיות. בנוסף, ההתפתחויות הטכנולוגיות והתרחבות השימוש באוטומציה בתעשייה מוזילים את עלויות הייצור, ומעודדים ירידה במחירי המוצרים. גם המעבר לרכישה באמצעות האינטרנט ביחד עם השיפור ביכולות השילוח הבינלאומיות, מחלישים את האינפלציה. מה שכן יכול לתת דחיפה מסוימת לאינפלציה, היא עליית השכר שאנו רואים בארה"ב לאחרונה. עדיין, להערכתנו, לא צפויה בעתיד הקרוב אינפלציה גבוהה בצורה משמעותית מזו שראינו בשנה האחרונה.

 

מדוע האינפלציה מארה"ב לא מגיעה גם אלינו לארץ?

בישראל אנחנו חווים דפלציה בשלוש השנים האחרונות וזה לא מפתיע לאור יוקר המחיה הגבוה. בשנים האחרונות היו התפתחויות חיוביות בעניין, כגון רפורמת הסלולר וירידות מחירי מוצרי המזון בעקבות המחאה החברתית, אבל המחירים בארץ בהשוואה לעולם עדיין גבוהים. לכן, סביר להניח שנראה צעדים נוספים לכיוון הוזלת מחירים, כולל פתיחת השוק לייבוא מוצרים, אולי אפילו הורדת מסים עקיפים כמו מס הבלו הגבוה על הדלק. התהליך הזה ייקח זמן, ועד אז כנראה שנמשיך לראות אינפלציה נמוכה בישראל.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.