האם האולימפיאדה תורמת לכלכלה המארחת?

אלטשולר שחם
|
05 ספטמבר, 2016
גילוי נאות

 

ההיסטוריה מלמדת שהמשחקים האולימפיים יכולים להתניע פריחה כלכלית במדינה המארחת. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא דרום קוריאה, שהצליחה להמריא לגבהים חדשים לאחר שאירחה את המשחקים האולימפיים ב- 1988. עם זאת, יש כמובן מקרים הפוכים. קחו למשל את יוון, שאירחה את המשחקים האולימפיים ב-2004, ולאחר מכן החלה הכלכלה שלה החלה להתדרדר. ברור שההתדרדרות אינה קשורה באופן ישיר לאירוח המשחקים, אבל ההשקעה האדירה שנדרשה בתשתיות הייתה קשה לעיכול עבור הכלכלה היוונית שכבר הייתה בהאטה. האולימפיאדה הנוכחית בריו הסתיימה רק לאחרונה, כך שקשה עדיין להעריך עד כמה היא תרמה, אם בכלל, לעידוד הכלכלה המקומית שנמצאת בדעיכה בשנים האחרונות.

 

ברזיל נמצאת במיתון עמוק זאת השנה השלישית ברציפות. רמת השחיתות במדינה גבוהה למדי, ולמרות ניסיונות המאבק בשחיתות, סביר להניח שלא יוכתר ניצחון בעניין כבר בעתיד הקרוב. מה שבטוח, נראה כי אירוח המשחקים האולימפיים לא ממש תרם לשיפור מצב הרוח של הברזילאים, אולי רק מבחינת המדליות - ברזיל הגדילה את מספר המדליות שלה בריו ב-2 לעומת המספר שהשיגה באולימפיאדת לונדון. צריך גם לזכור כי כ-15 מיליארד דולר (על פי ההערכות בתקשורת) שהושקעו בתשתיות ולוגיסטיקה להיערכות לאולימפיאדה הם אמנם רק שבריר אחוז מתוך התמ"ג הברזילאי המהווה כ-1.8 טריליון דולר, אבל הם עדיין מתווספים לחוב הגדול גם כך של המדינה.

 

הבעיה של הכלכלה הברזילאית והחברות במדינה היא שהן תלויות במידה רבה בביקוש לסחורות ובמחיר בו הן נמכרות. מבלי התאוששות של שוק הסחורות העולמי הכלכלה הברזילאית עלולה להמשיך לסבול. כרגע לפחות, מסתמנת התאוששות מסוימת במחירי הסחורות בעולם, אבל התחזיות של הכלכלנים עדיין צופות התכווצות של 3.8% בתמ"ג הברזילאי ב-2016 וירידה נוספת של 3.3% ב- 2017. גם שיעור האבטלה במדינה עדיין גבוה למדי, האינפלציה חצתה את רף תשעת האחוזים ב- 12 החודשים האחרונים, מה שאילץ את הבנק המרכזי להעלות את הריבית לשיא של 14.25%. כל זה קורה כאשר ברוב מדינות העולם האינפלציה והריבית בשפל היסטורי.

 

עם זאת, ייתכן שאנו מתחילים לראות ניצנים ראשונים של התאוששות בחלק מהפרמטרים הכלכליים בברזיל. זה החל עוד לפני תחילת המשחקים האולימפיים, ובא לידי ביטוי במיוחד בעלייה מחודשת בהיקף הייצור התעשייתי במדינה ביחד עם התאוששות של הצריכה הפרטית. לזה אפשר להוסיף את גל המעצרים של בכירים בממשל הברזילאי, שאולי יביא לשינוי המדיניות במלחמה בשחיתות. אם שוק המניות הוא אינדיקאטור מקדים להתאוששות כלכלית, אז הכלכלה הברזילאית הגיעה לתחתית. מדד הבווספה הברזילאי זינק רק השנה ב- 35% במונחים של הריאל, ובמונחים דולריים העלייה הייתה אף חדה יותר. המדדים עדיין נמצאים עמוק מתחת לשיא בו ניצבו ב-2008, לפני שהתפוצצה בועת הסחורות בעולם, שהעיבה מאוד על הכלכלה הברזילאית, כך שאם תהיה התאוששות כלכלית אמיתית, נראה שלשוק המניות הברזילאי אפסייד גדול לפניו.

 

חשוב להדגיש כי בשלב הנוכחי אלו רק סימנים המרמזים על תחילת התאוששות, אבל הדרך לחזרה של ברזיל לפסים כלכליים תקינים נראית עוד ארוכה. המדינה צריכה להבריא את המערכת השלטונית שלה ולנקות את השחיתות, לצמצם את הוצאות המגזר הציבורי הבזבזני ולייצב את שוק התעסוקה. הרבה עבודה שלא תקרה מחר בבוקר, אבל זה יכול להחזיר את הצמיחה למדינה ואת אמון המשקיעים בה. סיכון נוסף טמון באי הוודאות באשר להמשך כהונתה של נשיאת המדינה הנוכחית, והחששות כי אם תישאר בתפקידה היא לא תוכל לבצע את הצעדים הדרמטיים הנדרשים לשם הבראת הכלכלה. לאור העבודה הרבה ואי הוודאות הפוליטית, סביר להניח כי השנים הקרובות יהיו תנודתיות מאוד עבור שוק המניות הברזילאי, ולכן להערכתו, לא מומלצת חשיפה גבוהה מידי אל השוק הברזילאי בשלב זה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה מחזיקים או עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.