האם טראמפ טוב לבנקים האמריקאים?

גיל אשתר
|
31 ינואר, 2017
גילוי נאות


אנחנו רגילים לראלי סוף שנה בשוק המניות, אבל הפעם הטריגר לזינוק במחירים היה בין השאר הניצחון של טראמפ בבחירות לנשיאות. מניות

הבנקים נהנו במיוחד מהראלי הזה. האם הן עלו מהר מידי?

 

תמליל הסרטון:

 

מה הסיבה לראלי במניות הבנקים לאחר ניצחונו של טראמפ בבחירות?

מדד הבנקים האמריקאי זינק בצורה חדה בחודשים האחרונים. אחת הסיבות לראלי בכלל לא קשורה לניצחון של טראמפ. מניות הבנקים עלו פחות משאר המניות בשוק בשנים האחרונות, ולכן חלק מהראלי שראינו הוא בסך הכול סגירת הפער התמחורי שנפתח בהשוואה לשוק המניות האמריקאי. עם זאת, נראה כי בחירתו של טראמפ נתנה רוח גבית נוספת לעליות. בעידן טראמפ, המשקיעים מצפים לעליית ריבית מהירה יותר, משהו שיעזור לבנקים להרוויח יותר כסף מהכנסות נושאות ריבית וכן מהגדלת מרווח האשראי. טראמפ גם הצהיר מספר פעמים שישאף לבטל את רפורמת דוג'-פרנק ואת חוק ווקר שמטילים על הבנקים מגבלות בנושא הלוואות והשקעה בניירות ערך הנחשבים ספקולטיביים. ביטול הרפורמה יכול להגדיל בצורה משמעותית את הרווחים של הבנקים, ולכן מצדיק מחיר גבוה יותר של המניות.

 

האם "החיים" של הבנקים אכן הולכים להיות כל כך קלים בעתיד?

ממש לא. ראשית, הריבית לא צפויה לעלות כל כך מהר, כך שהבנקים יצטרכו להמשיך להסתפק במרווח אשראי מצומצם למדי. קשה גם להאמין שלאחר התוצאות החמורות של משבר הסאב-פריים, בית הנבחרים האמריקני יוותר בכזו קלות על המגבלות שהוטלו על הבנקים כדי להבטיח את יציבותם גם בשעת משבר. לכן, להערכתנו הבנקים צפויים להמשיך להציג שיעור צמיחה מתון כפי שראינו ברבעונים האחרונים. הבנקים המסורתיים גם יצטרכו להשקיע משאבים רבים כדי להסתגל לעולם האינטרנטי החדש בו אנו נמצאים, שבו הלקוחות מבצעים פעולות דרך הסמארטפון במקום להגיע לסניף. בנוסף, הבנקים יצטרכו להתמודד מול תחרות הולכת ומתגברת מול חברות ההלוואות החברתיות, שמהוות אלטרנטיבה למערכת הבנקאית המסורתית.

 

אז האם מניות הבנקים בארה"ב עדיין מומלצות להשקעה?

בסופו של יום, למרות האתגרים הלא פשוטים, מרבית הבנקים בארה"ב נראים מצוין - הם מציגים יציבות פיננסית, רווחיות יפה והיקף חלוקת הדיבידנדים במגמת עלייה. מצד שני, נראה כי ההכנסות שלהם הגיעו לרוויה מסוימת. לכן, אם הריבית תעלה לאט יותר מההערכות ולא תהיה הקלה רגולטורית בנושא הלוואות והשקעות בניירות ערך, לא תהיה הצדקה לעליה נוספת במחיר המניות. במילים אחרות, לדעתנו המשקיעים דחפו את המניות מהר וגבוה מידי, ואפסייד נוסף במחיר יכול להגיע רק אם אכן יתממש התרחיש האופטימי לגבי הריבית וביטול המגבלות הרגולטוריות על הבנקים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 31/01/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.