הבוט שיודע הכל: איפה צ'אט GPT פוגש את שוק ההון?

צ'אט GPT, הצ'אט-בוט שכבש את העולם עם מאות יישומים מורכבים ומסקרנים, מחמם את התחרות בין מיקרוסופט וגוגל ומלהיב את השווקים. בואו נשמע למה

צ'אט GPT, הצ'אט-בוט שכבש את העולם עם מאות יישומים מורכבים ומסקרנים. אינפוגרפיקה של בוט
תומר סורסקי
|
20 פברואר, 2023
|
הסקירה היא מיום 20/02/2023 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן).

להלן תמלול הסרטון:

העולם לא מפסיק להתפעל מהיכולות של צ'אט GPT, ולאן הן יכולות לקחת אותנו בעתיד. על מה מדובר בעצם?

שלום אלון, צ'אט GPT הוא למעשה צ'אט בוט מבוסס בינה מלאכותית – אתם שואלים, הבוט עונה. עד כאן זה יישום שהכרנו במערכות שונות, שתפקידו היה לחקות מענה אנושי בסיסי. החידוש בצ'אט GPT, שהשיקה חברת OpenAI בנובמבר, הוא מורכבות התשובות שלו והשימושים האינסופיים שאפשר לעשות בו. מכתיבת עבודות אקדמיות, דרך שירה, אמנות, המצאת מתכונים ועד פתרון בעיות תוכנה וחיקוי מערכות ממוחשבות. בשונה ממרבית הצ'אטים, צ'אט GPT "זוכר" גם מה שאלו אותו קודם לכן, כך שהתשובות שלו מתבססות על אינטגרציה של השיחה כולה ולא רק על שאלה בודדת. עם זאת, כמובן שהטכנולוגיה לא מושלמת ועדיין נדרשת בקרה אנושית על חלק ניכר מהתוצאות.

 

תומר, המשמעות הכלכלית של יכולות מסוג זה לחברות היא נרחבת - איפה זה פוגש את חברות הטכנולוגיה הגדולות?

אז קודם כל, זה פגש את מיקרוסופט. מיקרוסופט השקיעה עוד 10 מיליארד דולר והגדילה את חלקה ב-OpenAI ל-49%. זאת בעצם ההשקעה הכי גדולה שלה בעולמות הבינה המלאכותית, כשהרעיון הוא לשלב את היכולות של צ'אט GPT לאורך ולרוחב המוצרים שלה. כך למשל ביישום Teams, המתחרה של זום, שכבר עכשיו מציע אפשרויות לכתוביות ב-40 שפות לכל שיחה בזמן אמת, ויכול לסכם ולתמלל פגישות. בשלב הבא ייכנסו גם למוצרי אופיס, ורק נזכיר את הפוטנציאל בתחום החיפוש – תחום שגוגל שולטת בו ללא עוררין, וכעת מיקרוסופט השיקה את מנוע החיפוש שלה Bing.com עם יכולות הצ'אט GPT. גם גוגל, למרות כישלון מסוים שהיה לה בהשקת כלי מתחרה, עדיין לא אמרה את המילה האחרונה בתחום ה-AI.

 

ולסיום, מה עשויה להיות המשמעות של הפיתוח הזה עבור חברות נוספות בשוק ההון?

אין ספק שחברות רבות נהנות מההתרגשות סביב צ'אט GPT כרגע, וכך גם הרבה טכנולוגיות שמערבות עולמות של בינה מלאכותית ולמידת מכונה. מה שנראה שקרה לאחר ההשקה של צ'אט GPT הוא שהרבה חברות שיש להן יישומים ויכולות מסוימות כאלה הצהירו על הכוונות להטמיע אותם במוצרים, ממש כמו פטריות אחרי הגשם. זה גרם לעלייה של עשרות אחוזים במניות שלהן ויצר סוג של "הייפ" סביבן. בשורה התחתונה נראה כי זה תחום מסקרן ועם פוטנציאל אדיר, אבל יש בו לא מעט טכנולוגיות לא בשלות. בקיצור, נראה שכדאי לבחון היטב כל השקעה, ולהיות זהירים וביקורתיים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה היא מיום 20/02/2023 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן). הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.