הריבית בארה"ב לא עלתה – מה ההשלכות על הבנקים?

קלמן שחם
|
01 נובמבר, 2015
גילוי נאות

 

למרות הרמזים, הפד האמריקני עדיין לא מעלה את הריבית. האם זה מקטין את האטרקטיביות של מניות הבנקים בארה"ב?

 

תמליל הסרטון:

 

מדוע הפד לא מעלה את הריבית?

בשש השנים האחרונות הדפיס הפד האמריקני כארבעה טריליון דולר במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית. זה החזיר את הכלכלה האמריקנית לפעילות תקינה יחסית, אבל לא הוביל לאינפלציה בתוך תחום היעד הממשלתי. בהיעדר אינפלציה, אין היגיון להעלות ריבית. בנוסף, נגיד הבנק האירופאי הצהיר על המשך תוכנית התמריצים ביבשת, ובסין הוריד הבנק המרכזי את הריבית שוב. בסביבת מאקרו שכזו קשה לפד "ללכת נגד הזרם" ולהחזיר את הריבית למגמה עולה. למרות זאת, להערכתנו ההתחייבות הבלתי רשמית של הפד להעלאת ריבית, עשויה להוביל אותו בכל זאת לבצע העלאה קטנה בריבית בעתיד הנראה לעין.

 

עד כמה נפגעים הבנקים מדחיית העלאת הריבית?

לגובה הריבית במשק יש קשר הדוק לרווחי הבנקים, שהרי הם מייצרים את מרבית "לחמם" מפעילות האשראי. כאשר הריבית נמוכה הבנקים נאלצים להסתפק במרווח אשראי מצומצם, כלומר פער קטן יותר בין הריבית שהם גובים על ההלוואות לבין הריבית שהם משלמים עבור הפיקדונות בבנק. כל עלייה של עשירית אחוז במרווח האשראי כאשר מתרגמים אותה על הלוואות במיליארדי דולרים מדובר בתוספת רווח אדירה לבנק. לכן, דחיית העלאת הריבית שקולה להפסד של עשרות ואף מאות מיליוני דולרים פוטנציאליים עבור הבנקים.

 

האם מניות הבנקים בכל זאת אטרקטיביות?

מרבית הבנקים האמריקנים כבר מזמן התאוששו ממשבר הסאב-פריים, חיזקו את המאזנים ואף חזרו לרווחיות חיובית מרשימה. רובם מצליחים לייצר גם כעת בסביבת הריבית האפסית תשואה על ההון הגבוהה מעשרה אחוזים, וכל העלאת ריבית תסייע להם לשפר את התשואה הזו אף יותר. מבחינה תמחורית, המניות כמובן לא זולות כפי שהיו לפני שנתיים-שלוש, ועדיין רובן נסחרות במכפילים נמוכים למדי הן בהשוואה היסטורית והן ביחס לתוצאות הכספיות שלהם. לכן, להערכתנו מניות הבנקים המובילים בארה"ב ימשיכו להניב תשואות עודפות על השוק במצב בו הריבית עולה ומהוות השקעה יציבה במחיר אטרקטיבי גם ללא עליית ריבית קרובה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/11/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש