כיצד העלאות הריבית בארה"ב צפויות להשפיע על השווקים הפיננסיים?

שי ירון
גילוי נאות


לאחרונה העלה הבנק המרכזי בארה"ב את הריבית לרמה הגבוהה ביותר בעשור האחרון. 

להלן תמלול הסרטון:

שלום שי, הפד, העלה את הריבית בפעם השביעית  לרמה של 2%, מה הרקע להחלטה?

שלום לאה. אכן הריבית הנוכחית הנה בשיעור שיא של העשור האחרון. מאוד חשוב להבין שבעקבות המשבר ב 2008, נקט הבנק המרכזי בפעולות קיצוניות מבחינתו בכדי לאפשר לשווקים לתפקד בצורה נורמלית ולאושש את הכלכלה עד כמה שאפשר. אחד מהמהלכים הייתה הפחתת הריבית לרמה אפסית והחזרת הביטחון במערכת הפיננסית שהבנק הוא חלק מאוד משמעותי בה.

ריבית אפסית אינה מצב נורמאלי בכלכלה שמתפקדת בצורה בריאה. לאחר שנתונים המעידים על התחזקות הכלכלה, כמו נתוני תעסוקה וצמיחה הראו על מגמה של התחזקות, החל הבנק בדצמבר 2015 להעלות בהדרגתיות ואיטיות את הריבית. מאז העלה הבנק את הריבית 7 פעמים, וכיום היא ברמה של 2%. כך שניתן להבין שהבנק ככל הנראה מרגיש בטחון בתוואי של הכלכלה.

כיצד המגמה של העלאת הריבית שתיארת עשויה להשפיע על השווקים הפיננסיים?

תראי לאה, סביר שהשחקנים השונים בשווקים אינם ממתינים להחלטת הבנק אלא מעריכים כל הזמן את  תוואי הריבית לאור מכלול הנתונים שזורמים כל הזמן ועשויים לתת  אינדיקציות על המצב הכלכלי. בנוסף הבנק המרכזי עצמו משתף את השווקים בתחזית שלו לגבי החלטותיו העתידיות ועושה מאמץ לא להפתיע. לכן, השפעת העלאת הריבית לרוב מגולמת במחירי הנכסים ובהתנהגותם. יחד עם זאת, היסטורית, נכסים פיננסיים נוטים להגדיל את התנודתיות שלהם כאשר מגמת הריבית עולה.

אם כך שי, האם נכון לעשות התאמות לתיק ההשקעות?

ריבית היא אמנם פרמטר משמעותי להתנהגות מחירי נכסים פיננסיים, אבל ממש לא היחיד. כאשר משקיעים לטווח ארוך, חייבת להיות הפנמה שתנודתיות היא עניין נורמאלי ולא בהכרח מעידה על שינוי מגמה של טווח ארוך. אמנם היא עלולה לא פעם לערער בטחון, אבל מנגד היא יוצרת בדרך כלל הזדמנויות, וכך, אנו מתייחסים אליה.

 

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 02/07/2018 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.