להגביל את סין? הצחקתם את טראמפ

דן מירקוס
|
30 אפריל, 2017

עוד לפני הפגישה עם נשיא סין, טראמפ כבר התקפל מהשאיפה להגביל את סין ולהילחם בהפחתות המטבע שהיא מבצעת. זו לא הפעם הראשונה שהנשיא הטרי משנה את דעתו. האם הוא ימשיך ל"זגזג" גם בעתיד?

האם ומדוע דונלד טראמפ חזר בו מהרצון להגביל את הייבוא מסין?

בקמפיין הבחירות שלו תקף טראמפ את סין כמי ש"מסובבת את ארה"ב על האצבע הקטנה שלה" באמצעות מניפולציות ביואן. הוא הצהיר שיילחם בהפחתות המטבע האלו ויטיל מכס על ייבוא מסין כדי להבטיח שארה"ב לא תפגע מזה. בפועל, הוא עשה סיבוב פרסה לקראת הפגישה עם נשיא סין, והוריד מסין את האחריות להיחלשות המטבע והאשים דווקא את הדולר האמריקני שהתחזק יותר מידי. זה לא מפתיע. טראמפ לא רוצה להתעמת עם הסינים כי הוא מבין שזה עלול לפגוע בחברות אמריקניות רבות שמנסות להתרחב בסין. זה גם לא חכם "לריב" עם סין בתקופה של התחממות מסוימת בגזרה הצפון קוריאנית.

 

כשמשווים בין הצהרות למעשים – איזה ציון מקבל טראמפ?

עבר זמן קצר מאז שטראמפ נכנס לתפקיד, והוא כבר הספיק "לזגזג" יותר מפעם אחת מההצהרות שלו מקמפיין הבחירות, לא רק בעניין ההגבלות על סין. הוא גם תקף בעבר את הבנקאים ואנשי וול סטריט על "חזירותם", לדבריו, כאשר בפועל הוא מינה לא מעט בכירים מתחום הפיננסים לשעבר כיועצים בכירים שלו. הוא גם אמר שהריבית בארה"ב נמוכה מידי ושיתמוך בהעלאת ריבית מהירה, אבל לאחרונה דווקא הביע תמיכה במדיניות הריבית הנמוכה המתמשכת של ג'נט יילן, שאותה אגב הוא הצהיר שינסה "לפטר" אחרי שיבחר.

 

מה המבחן הבא של טראמפ?

המבחן הראשון של טראמפ היה בהחלפת האובמה-קר ברפורמת הבריאות שלו. הוא נכשל בזה, וזה לא מעודד לגבי הצלחתו בנושאים אחרים. בעתיד הרחוק יותר טראמפ ייבחן לגבי תכנית ההשקעה בתשתיות וההקלות שהוא מתכנן ברגולציה, אבל כרגע המבחן שעל הפרק הוא רפורמת המס שלו. טראמפ מתכנן להוריד את מס החברות בארה"ב בצורה משמעותית, מ-35% ל-15%. המשקיעים כנראה מאוד אופטימיים לגבי הצלחתו בעניין הזה, וזאת אחת הסיבות ל"ראלי טראמפ" שאנו רואים השנה. אם הרפורמה תאושר בזריזות אלו יהיו חדשות מצוינות למניות האמריקניות, אבל אם יהיו עיכובים בדרך, המשקיעים עלולים להתאכזב ושוק המניות עשוי לסבול מזה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.