מדוע השקעה לטווח קצר לא עובדת, ומה כן עובד?

למרות שב-75 השנים האחרונות עלו המדדים האמריקנים בכ-12% בשנה בממוצע, יש מי שבוחרים כיום בהשקעה לטווח קצר. האם שוקי המניות יכולים להמשיך את שיעור העלייה הזה מרמת התמחור הנוכחית, ולהמשיך את המגמה לפיה השקעה לטווח ארוך עובדת? ובמה זה תלוי?

אלטשולר שחם
|
11 יוני, 2018
גילוי נאות

 

אחרי כמעט עשר שנים בהן שוק המניות בארה"ב נמצא במגמה חיובית, קשה לזכור שלפעמים יש גם תקופות פחות חיוביות בשוק ההון. יכול להיות שגל העליות של השנים האחרונות הוביל את המשקיעים להתרכז בהשקעה האטרקטיבית שמציעות חלק מהחברות, במקום במספרים האמיתיים שמוצגים בדוחות הכספיים שלהן. זה הוביל את מדד ה-S&P 500 להיסחר בתמחור גבוה מבחינה היסטורית - מכפיל רווח של 24.4. השאלה היא האם מכאן צפויה המשך עלייה  בתשואה הדומה לזו שראינו בעבר?

1. איזו תשואה הניב שוק ההון לאורך השנים?

כדי להשיב על זה צריך לחזור אחורה בזמן, הרבה שנים אחורה. וורן באפט עשה את זה בוועידות ההשקעות השנתית של ענקית ההשקעות ברקשייר התוואי, כשאמר כי מי שהיה משקיע 10,000$ במדד ה-S&P 500 ב-1942 היה מחזיק היום, 75 שנה אחרי, סכום מדהים של 51 מיליון דולר. מדובר בתשואה שנתית ממוצעת של 12%, מרשים לכל הדעות.

 

באפט צודק בקונספציה שהשקעות סבלניות לטווח ארוך עובדות. חשוב להשקיע ברציפות ובסבלנות לאורך שנים ארוכות, גם בתקופות הכלכליות הטובות וגם בתקופות משבר. זו לא משימה פשוטה, קשה להתמיד בהשקעה בתקופה בה השוק יורד, אבל זה הכרחי. למעשה, וגם את זה באפט כבר אמר: "הזמן הטוב ביותר לקנות מניות הוא כשהדם ברחובות". ואכן, דווקא בתקופות משבר, לאחר שמחירי המניות צוללים למטה בחדות, אפשר לאתר הזדמנויות השקעה אטרקטיביות.

2. השקעה לטווח קצר או השקעה לטווח ארוך?

התנאים הכלכליים ותמחור שוקי המניות ב-2018 שונים מאוד מאלו של 1942. ב-1942 הכלכלה האמריקנית הייתה בעיצומה של מלחמה ולאחר מיתון ממושך של שנות ה-30, כך שמחירי המניות היו בשפל. מכפיל הרווח הממוצע של המניות עמד באותה תקופה על רמה של בערך 8. זה אומר שתשואת הרווח של המניות (Earning Yield) הייתה סביב 12%, גבוהה בהרבה מהתשואה של אגרות החוב.

היום אנו נמצאים בצמיחה כלכלית חזקה בארה"ב, מה שהוביל את המניות להיסחר במכפיל רווח גבוה יותר מפי 3 (24.4) מזה של 1942, כך שתשואת הרווח של המניות היא כ-4%, לא גבוהה בהרבה מתשואת שוק האג"ח. במילים אחרות, המדידה של באפט נעשתה מנקודת שפל של השוק לנקודת שיא ולכן התשואה הממוצעת אינה מייצגת.

מי שטוען שהריבית היום נמוכה מזו ששררה ב-1942 צודק, אבל בסך הכול מדובר בפער של כחצי אחוז (הריבית ב-1942 הייתה 2.375% והיום היא 1.75%), כך שלא בטוח שזה מצדיק רמת תמחור כזו גבוהה. גם הסביבה העסקית היום שונה מזו שהייתה בעבר הרחוק. היום, ההתפתחויות הטכנולוגיות הרבה יותר מהירות ומקשות על החברות לשמור על היתרון התחרותי שלהן. גם התחרות עצמה בין החברות חזקה הרבה יותר מבעבר ומחייבת את רוב החברות להסתפק ברווחיות נמוכה יותר כדי להוזיל מחירים לצרכנים.

3. איך לנהל תיק השקעות היום?

דרך להגדיל את פוטנציאל התשואה על פני המדדים בתיק ההשקעות יכולה להיות על ידי בחירה חכמה של מניות ואג"ח. זה צריך להיעשות על ידי התמקדות בחברות בעלות יציבות פיננסית בהן הסיכון לקשיים תזרימיים בעתיד יהיה נמוך יותר. בנוסף, יש להתמקד במגזרים המתומחרים בחסר בעקבות פחד מופרז בגלל חדשות שליליות או במגזרים שהחברות משם עשויות להיות הדבר הבא בעולם. כדאי גם לחפש חברות שצפויות ליהנות מצמיחה משמעותית בגלל ביקוש גובר לשירותים שלהן. למשל חברות מתחום התיירות כגון חברות תעופה, בתי מלון או אתרי הזמנת חופשות, שצפויות להערכתנו ליהנות מהמשך הפריחה בתחום התיירות בעולם בשנים הבאות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.