מעבר למיקור חוץ וביקושים גוברים: המגמות המרכזיות שמשפיעות על ענף השבבים

תחום השבבים חווה עלייה מתמדת במורכבות תהליכי הייצור והטכנולוגיה, במקביל לעלייה בביקושים לאור ההתפתחות המואצת של טכנולוגיות מורכבות כמו 5G והאינטרנט של הדברים. מה המשמעות של מגמות אלה וכיצד עשוי להיראות התחום בעתיד?

"תחום השבבים חווה עלייה מתמדת במורכבות תהליכי הייצור והטכנולוגיה". מפעל שבבים
עדי מהרשק
|
28 פברואר, 2021

להלן תמלול הסרטון:

בניגוד לתחומים אחרים, נראה כי ענף השבבים לא נפגע ממשבר הקורונה ובשנה החולפת אף הציג ביצועים עודפים ביחס למדדים המובילים בארה"ב. מהם התהליכים המרכזיים שמאפיינים את התחום?

שלום לאה, אחת המגמות המרכזיות בענף השבבים נוגעת למורכבות שהולכת ועולה בתהליך ייצור השבבים. חברות טכנולוגיה גדולות שבעבר היו יצרניות שבבים, עוברות היום תהליך של מיקור חוץ במסגרתו הן מעבירות את הייצור לחברות ספציפיות המתמחות בכך וזונחות את תהליך הייצור בעצמן. תהליך ייצור השבבים הוא תהליך מורכב ויקר, אשר דורש ידע טכני מאוד ספציפי. הדבר מוביל לחסמי כניסה גבוהים מאוד בענף, ולכך שיש רק מעט חברות אשר מסוגלות לייצר שבבים למטרות שונות ובאיכות גבוהה, בכמות גדולה ובצורה יעילה. ככל שאותה מורכבות הולכת וגוברת, ובמקביל הכדאיות הכלכלית קטנה - פחות ופחות חברות נותרות במשחק. מבחינת ביצועים, החל מאמצע מרץ 2020, שיא משבר הקורונה, ועד לאמצע פברואר 2021, זינק מדד ה-SOX של חברות השבבים בכ-150%, זאת בזמן שמדד ה-S&P500 הוסיף 70% לערכו באותו פרק זמן והנאסד"ק עלה בכ-102%.

עדי, מה השימוש הנפוץ ביותר בשבבים כיום?

לצד המגמה שהזכרתי קודם של עלייה במורכבות הייצור של השבבים, ישנה במקביל עלייה אדירה בצורך ובביקוש לשבבים ולמרכזי דאטה לאור הסייקל שעובר עולם ייצור הדאטה. בין היתר, יש צורך בשבבים בטכנולוגיות מתקדמות כמו 5G, אינטרנט של הדברים, ענן, חוות שרתים ועוד. האתגרים המרכזיים שעומדים בפני היצרניות, הוא שהשבבים יהיו כמה שיותר קטנים, שיצרכו פחות חשמל ויתחממו פחות. בהמשך לחסמי הכניסה הגבוהים שהזכרנו קודם, כדאי לציין שמדובר בטכנולוגיה שמצריכה מכונות יקרות, מפעלים ומרכזי פיתוח שמצריכים עלויות גבוהות מאוד.

ולסיום, הזכרת קודם את העובדה שיש מעט חברות אשר מסוגלות לייצר שבבים באיכות גבוהה ובצורה יעילה. מה צפוי בתחום בהיבט הזה בעתיד?

כבר עכשיו ישנן יצרניות שבבים שהודיעו כי הן מתכננות להגדיל את קווי הייצור שלהן כדי לעמוד בביקושים שהולכים ועולים. במקביל, ישנן חברות שונות, בסין בעיקר, אשר זיהו את הפוטנציאל ושוקדות בימים אלה על פיתוח טכנולוגיה לייצור שבבים. ולכן, בהחלט ייתכן שבעתיד נראה עוד חברות שנכנסות לענף ומצליחות להשיג את הטכנולוגיה שעליה נשענות החברות שפועלות בתחום כיום. עם זאת, מדובר ככל הנראה בתהליך ארוך אשר צפוי לקחת מספר שנים, שהדרך אליו עוד ארוכה. ולכן, באופן טבעי החברות המובילות בענף הן שקוצרות כעת את הביקושים ונהנות מהעלייה בהיקף הפעילות. ההתפתחות הטכנולוגית המואצת, בעיקר בתחומי הענן והדאטה, עשויה להמשיך לתמוך בענף כולו.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 28/02/2021 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.