רוחות מלחמה בעולם - כיצד זה ישפיע על השווקים?

אלטשולר שחם
|
09 מאי, 2017


משקיעים שטוענים שהשווקים יקרים מנחשים כי המפולת תגיע בעתיד בעיקר בגלל בעיות כלכליות מסין, מאירופה ואולי אפילו מארה"ב עצמה – למשל בגלל כישלון של טראמפ להעביר את תכנית המיסוי שלו, אבל יכול להיות שהברבור השחור שיפיל את השווקים יגיע דווקא מההתחממות הביטחונית שאנו רואים לאחרונה. והאמת, לא חסרות ברחבי העולם נקודות חיכוך שיכולות להבעיר את השטח. האם אנו באמת עומדים לקראת התחממות ביטחונית בעולם, וכיצד זה ישפיע על שוק ההון?

 

אחד העימותים החמים כרגע הוא בגזרה האמריקנית-צפון קוריאנית. מאבקי האגו בין שתי המדינות אינם חדשים, אולם בחודש האחרון נראה כי המתיחות עלתה מדרגה על רקע הצהרות לגבי הרחבת תוכנית הגרעין של צפון קוריאה. ארה"ב מעוניינת כידוע להגביל את היכולות הגרעיניות של המעצמה הקוריאנית, ולכן לאחרונה דחק טראמפ בנשיא סין שיפעיל לחץ על שכנתה הקוריאנית. אחרת, הזהיר טראמפ, ארה"ב תאלץ לרסן את קוריאה בעצמה. אך ניסיוניותיו של טראמפ לא צלחו. צפון קוריאה בחרה להמשיך להתגרות בנשיא החדש, וביצעה ניסוי נוסף בשיגור טיל בליסטי מצפון לבירה פיונגיאנג, כהמשך לסדרת ניסויים דומים שביצעה בעבר.

 

טראמפ לא נשאר חייב, ואיים כי "יש סיכוי שניכנס לעימות גדול מאוד עם צפון קוריאה" עקב תוכנית הגרעין שלה. עם זאת, הוא מיתן קצת את הרוחות והוסיף כי "אני מעדיף לפתור דברים בצורה דיפלומטית אך זה מאוד קשה". לא רק דיבורים. ארה"ב גם הציבה סוללת ההגנה אמריקנית בדרום קוריאה ומיקמה צוללת אמריקנית עמוסה בטילי טומהוק בנמל בדרום קוריאה.

 

למרות שהמצב נראה נפיץ, להערכתנו האיומים ההדדיים של שני הצדדים גדולים יותר מהסכנה האמיתית לעימות צבאי, ואת זה אומרים בכירים בממשל טראמפ. טענה זו נתמכת על העובדה שארה"ב אינה מתגברת את הכוחות שלה באזור בצורה יוצאת דופן וגם לא שולחת את הדיפלומטים במדינות השכנות הביתה. גם בצד הקוריאני לא נראים סימנים מעידים למלחמה – הציבור אינו אוגר מזון ואין דיבורים על פינוי ערים. אם הפרשנות הזו אכן נכונה, נראה כי אלו בשורות טובות למשקיעים בשוק ההון, שיכולים להמשיך להתרכז בעניינים כלכליים.

 

חשוב להדגיש כי זו אינה הגזרה היחידה שבה ארה"ב מעורבת. הכוחות האמריקנים התערבו לאחרונה גם במלחמת האזרחים בסוריה. אמנם מדובר בעימות מקומי, אבל ייתכן שהוא יצא קצת משליטה לאחר שכוחות הממשל הסורי התקיפו אזרחים ומורדים בחומרים כימיים. ארה"ב לא יכלה לעבור על העניין בשתיקה, וירתה עשרות טילים לעבר בסיס אווירי של צבא סוריה ממנו יצאה המתקפה הכימית. זו למעשה הפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה בסוריה ב-2011 שארה"ב תוקפת באופן ישיר.

 

לאחר ההפצצה, עקץ נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את נשיא ארה"ב באומרו כי לארה"ב תכנית לזייף מתקפות כימיות נוספות בסוריה כדי להצדיק את המשך התקיפות שלה במדינה. ההתבטאות מפתיעה, היות ולאחרונה דווקא נראה היה כי יש שיתוף אינטרסים ואפילו אהדה מסוימת בין הנשיא האמריקני החדש לבין הנשיא הרוסי. ההתבטאות הזו משנה את כללי המשחק במקצת, וכעת האמריקנים מצפים כי פוטין יבחר אם לעמוד לצידם או לצדד באיראן, בחיזבאללה ובנשיא אסד. בחירה "לא נכונה" יכולה לחמם את היחסים בין שתי המדינות.

 

גם באפגניסטן ארה"ב עדיין מעורבת, ולאחרונה חיסלה תשעים וארבעה מפעילי דאעש במזרח המדינה. במקרה הזה אף נעשה לראשונה שימוש ב"אם כל הפצצות" - הפצצה הלא גרעינית העוצמתית ביותר בארסנל האמריקני.

 

הנקודה החשובה כאן, היא שההתערבות של ארה"ב בגזרות האלו היא נקודתית, כך שהסיכון להתלקחות אש עם מעורבות אמריקנית שם אינה גבוהה. למעשה, פרט לסוגיה הצפון קוריאנית, שאר העימותים שאנו רואים ברחבי העולם הינם עימותים פנימיים ולא גלובליים, והנוכחות האמריקנית לא משנה את זה. גם לגבי צפון קוריאה, להערכתנו מדובר כאמור בעימות קולני בעיקרו וסביר להניח שלא נראה את מפלס המתחים הופך לעימות צבאי בפועל, בדומה לאופן שבו התפתחו הדברים בעבר. לכן, אפשר להבין מדוע המשקיעים לא מתרגשים יתר על המידה מההתפתחויות, והשווקים ממשיכים לטפס למעלה. אנחנו מסכימים איתם בעניין הזה וממשיכים להיות אופטימיים לגבי שוקי המניות בעולם.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה מחזיקים או עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה