שוק המניות ביום שאחרי טראמפ

דפנה בסה
|
30 נובמבר, 2016
גילוי נאות

המשקיעים חששו מבחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות, אבל ביום שאחרי הניצחון השווקים דווקא זינקו למעלה. האם טראמפ אכן טוב לכלכלה האמריקנית ולשוק המניות?

 

המשקיעים כל כך חששו מדונלד טראמפ, אז מדוע השווקים זינקו מיד לאחר ניצחונו בבחירות לנשיאות?

לפעמים שוק ההון מתנהג הפוך מהתחזיות, וזה מה שקרה גם הפעם. פתאום המשקיעים שינו את דעתם ועכשיו הם סבורים שטראמפ דווקא יהיה טוב לכלכלה האמריקנית. למשל, כי הוא הצהיר שיוריד את מס החברות לחמישה עשר אחוזים וישתית מגבלות ומכס על ייבוא לארה"ב. מהלכים כאלו צפויים לשפר את הרווחיות של חברות אמריקניות ולעודד אותן להחזיר השקעות למדינה. בנוסף, טראמפ מצהיר על כוונות לשפץ את התשתיות בארה"ב בהיקף אדיר של כ-טריליון דולר, אם השיפוץ אכן יצא לפועל הוא ייתן רוח גבית חזקה לחברות התשתיות, הנדל"ן והסחורות. אם בנוסף גם נראה צמצום של רגולציה על הגופים הפיננסים, אלו כמובן חדשות טובות לבנקים. גם חברות מסקטור הבריאות זינקו לאחר ניצחונו, בעיקר משום שטראמפ לא שותף לדעתה של הילארי לגבי הטלת מגבלות על מחירי התרופות.

 

האם טראמפ אכן יממש את כל הצהרותיו?

להערכתנו, זו לא תהיה הפעם הראשונה וכנראה שגם לא האחרונה שנראה פער בין ההצהרות של טארמפ לפני הבחירות לבין מה שהוא יבצע בפועל. ראשית, למרות הרוב המספרי בבית הנבחרים, חלק נכבד מהתוכניות של טראמפ לא מקובלות על רוב חברי הקונגרס הרפובליקנים, שלא מעוניינים לראות את החוב של ארה"ב מתנפח מחדש. בגלל זה, סביר להניח שהורדת מס החברות תהיה מתונה הרבה יותר ופרויקט התשתיות הגרנדיוזי יהיה מצומצם יותר, וסביר שיארך על פני שנים. גם הטלת מכס על ייבוא ממדינות מובילות כמו סין לא יהיה פשוט לביצוע, כי זה עלול להוביל להתייקרות המוצרים בארה"ב.

 
האם בעידן טראמפ נראה את ארה"ב צומחת מהר יותר?

אם טראמפ יוציא לפועל אפילו רבע מהתוכניות שלו, זה ייטיב לדעתנו עם החברות המקומיות והצמיחה תתגבר. מצד שני, בשנים האחרונות החברות השתמשו ברווחים העודפים שלהן בעיקר כדי לחלק דיבידנדים שמנים למשקיעים ולרכישה עצמית של מניותיהן, כך שלא בטוח שהרפורמות של טראמפ יחזירו אותן פתאום להשקיע בעסק עצמו בארה"ב. העלאת הריבית המתוכננת עשויה גם לייקר את עלויות המימון של החברות, מה שיקשה על צמיחה עתידית. להערכתנו גם לא נראה גידול דרמטי במספר המשרות בארה"ב בעידן טראמפ, היות וקשה להאמין שחברות יחליפו מיליוני עובדים סיניים המשתכרים בעבור כמה דולרים לחודש, באמריקנים שמקבלים שמונה דולרים לשעה. בנוסף, אם יוטלו מגבלות ומכס על ייבוא, זה עלול להוביל לעלייה ביוקר המחיה ולירידה בצריכה הפרטית, מה שיפגע בצמיחה בהמשך. במילים אחרות, התוכניות של טראמפ עשויות להגדיל את הצמיחה של ארה"ב בטווח הקצר, אבל יש סיכון שהן יובילו לגידול בחוב ולעלייה באינפלציה, מה שעלול לצנן את הצמיחה בטווח הארוך.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. אחרי ירידה חדה - האם טבע אטרקטיבית? שוק המניות ביום שאחרי טראמפ אילו שווקים מתעוררים כבר ערים? האם האג"ח האמריקניות ירדו נמוך מידי? הדרך ההודית לנצח את ההון השחור מניות הריט בארה"ב - הזדמנות קניה?