איך חוסכים מספיק לחיים הארוכים שאחרי הפרישה?

ענת כנפו תבור
|
01 אפריל, 2019

תפריט משנה

תוחלת החיים שלנו נמצאת בעליה, אנחנו חיים יותר שנים, אך כשחיים יותר, החיסכון שלנו לפנסיה צריך להספיק ליותר זמן. מה אפשר לעשות כדי להיערך לשנות הפנסיה הארוכות?

ענת, כיצד משפיעה תוחלת חיים על החיסכון שלנו לפנסיה?

איכות החיים בישראל טובה. גם בהשוואה בינלאומית ישראל ממוקמת עם כמה מהמדינות העשירות בעולם. תוחלת החיים בישראל עולה על ממוצע ה-OECD ואפילו גבוהה מזו שבארה״ב או בריטניה. ככל שתוחלת החיים עולה, המשמעות היא שנחיה יותר שנים לאחר הפרישה לפנסיה. כדי שהחיסכון שלנו יספיק לכל כך הרבה שנים מוכרחים לפעול בכמה מישורים במקביל. מצד אחד, יכול להיות שבעתיד נעבוד יותר שנים ונפרוש לפנסיה מאוחר יותר. ומצד שני, צריך להגדיל את החיסכון. זה מצריך שינוי מדיניות של הממשלה, אך גם יותר מודעות למה שכל אחד ואחת מאיתנו יכולים לעשות בעניין.

 

ענת מה עושה הממשלה כדי לאפשר לנו לחסוך יותר לפנסיה למרות תוחלת החיים הגדלה?

לאורך השנים הממשלה העלתה את גיל הפרישה לגברים ולנשים, כדי שנוכל להספיק לחסוך יותר לפני הפרישה לפנסיה. הרפואה המודרנית מאפשרת לנו להמשיך לנהל חיים פעילים ובריאים גם בגיל מבוגר יותר. בעבר, גיל הפרישה היה 65 לגברים ו-60 לנשים. בתחילת שנות ה-2000, הועלה גיל הפרישה בהדרגה ל-67 לגברים ו-62 לנשים. זה גם גיל הפרישה היום, למרות שהעלאת גיל הפרישה לנשים נמצאת כל הזמן בדיונים. בנוסף, כדי לאפשר לכולנו לצבור חיסכון לפנסיה, הממשלה קבעה שכל עובד, שכיר ועצמאי, חייב לחסוך לפנסיה. כדי לסייע לעובדים לחסוך בצורה טובה יותר, בחרה הממשלה קרנות פנסיה נבחרות בדמי ניהול מופחתים. קרנות הפנסיה הנבחרות מאפשרות לנו לצבור יותר חיסכון לפנסיה, שיספיק ליותר שנים לאחר הפרישה מעבודה.

אז איך אנחנו יכולים להגדיל את הפנסיה שלנו כדי שתספיק ליותר שנים?

מעבר למה שעושה הממשלה, גם אנחנו יכולים להשפיע על גובה החיסכון שנצבור לפנסיה. כדי למקסם את הפנסיה שלנו, אנחנו יכולים לעשות שלושה דברים:

  1. להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם. ככל שחוסכים יותר שנים, כך צוברים סכום גדול יותר.
  2. לבחור נכון את קרן הפנסיה שלנו. חשוב לבדוק את דמי הניהול ואיכות ניהול ההשקעות המשפיעים על גובה התשואה שנוכל להרוויח על החיסכון. ככל שנשיג תשואה גבוהה יותר, כך החיסכון שלנו יוכל לגדול באופן משמעותי לאורך השנים. בנוסף, צריך לבחור את הכיסוי הביטוחי שמתאים לצרכים שלנו.
  3. לחסוך כמה שיותר. נוכל להגדיל את שיעור ההפקדות לפנסיה מדי חודש, להפקיד באופן עצמאי גם על חלק השכר שלא מחושב לפנסיה, אם ישנו, כדי לנצל הטבות מס נוספות, ולהימנע ממשיכת כספי הפיצויים.

קרן הפנסיה הנבחרת מאפשרת לנו לעשות את כל זה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר