התמדה היא מילת המפתח: היתרון הגדול של חיסכון בסכומים קטנים

השנה האחרונה הבהירה לכולנו עד כמה חשוב להיות מוכנים מראש לכל תרחיש ולחסוך ליום מעונן. מהן הדרכים שמאפשרות לחסוך דווקא בתקופה של אי ודאות כלכלית?

"היתרון הגדול של חיסכון בסכומים קטנים". אינפוגרפיקה שק מטבעות
יניב ברגר
|
31 ינואר, 2021

להלן תמלול הסרטון:

משבר הקורונה אמנם חידד את ההבנה שחשוב לחסוך ליום מעונן, אבל עבור מי שחווה ירידה משמעותית בהכנסות או אי ודאות כלכלית, הניסיון לחסוך דווקא עכשיו עלול להיות לא פשוט.

שלום אלון, זה נכון שבשנה החולפת התמודדנו עם סיטואציות שלא היכרנו, אבל דווקא עכשיו, כשהעתיד נראה מעורפל ולא מאוד ברור, חשוב מאוד שנבנה לנו כרית ביטחון. כולנו יודעים שחשוב לחסוך, אבל במרוץ החיים האינטנסיבי נוטים להדחיק את נושא החיסכון ולחשוב ש"יהיה בסדר". נכון שעכשיו כולנו עדיין מנסים להתאושש ממשבר הקורונה, ובכל זאת לא כדאי לבזבז אף רגע. שוק ההון מציע כיום מגוון מכשירי השקעה שמאפשרים לכל אחד לחסוך בדרך הנוחה לו וליהנות משליטה במסלול ההשקעה וברמת הסיכון שבהם הוא מעוניין.

יניב, אם נדבר ברוח התקופה הנוכחית של משבר הקורונה, איך ניתן לחסוך בסכומים נמוכים?

כשמדברים על חיסכון בשוק ההון, יש נטייה לחשוב על הצורך בסכום התחלתי גבוה, ואנחנו שוכחים שאפשר גם אחרת. גם כשאנחנו מבקשים לרכוש מוצר או שירות יקר ולא בהכרח יכולים להוציא את הסכום המבוקש עבורו באותו רגע, אנחנו מבקשים פעמים רבות פריסה לתשלומים ומשלמים בכל חודש רק חלק קטן מסכום הרכישה הכולל. אפשר לעשות זאת גם כשמדובר בחיסכון שלנו. יש לא מעט מכשירי חיסכון, כמו קופת גמל להשקעה, שמאפשרים לחסוך באמצעות הוראת קבע סכום נמוך יחסית בכל חודש - אפילו 100, 200 או 300 שקלים. זה אולי נראה מעט, אבל עם השנים החיסכון הזה יכול להפוך משמעותי. החיסכון שלנו מושקע בשוק ההון במטרה להניב תשואה, וככל שהזמן עובר אנחנו נהנים גם מאפקט הריבית דריבית, שמשמעותו היא שכל שקל שמפקידים היום, מתגלגל וצובר את התשואה שמתקבלת גם בחודשים ובשנים הבאות. כך, גם עם חיסכון של סכומים קטנים יש לנו אפשרות ליהנות מניהול השקעות מקצועי עם מנהלי השקעות שעוקבים אחרי השוק במטרה לאתר הזדמנויות השקעה.

ולסיום, תוכל לתת לנו דוגמה לחיסכון מצטבר שכזה?

בוודאי. ניקח כדוגמה חיסכון של 300 שקלים בחודש. אם נשקיע בכל חודש 300 שקלים במכשיר חיסכון שמשקיע בשוק ההון כדוגמת קופת גמל להשקעה, נוכל לצבור בפרק זמן של 10 שנים סכום משמעותי של כ-42,000 שקלים. אם נגדיל את החיסכון החודשי עוד קצת, ל-500 שקלים בחודש למשל, נוכל לחסוך כ-70,500 שקלים באותו פרק זמן, בהנחת תשואה שנתית של 4%*. המסקנה היא שגם הפקדה של סכומים נמוכים יחסית באופן קבוע, יכולה לאפשר לנו לחסוך סכום משמעותי כעבור מספר שנים, ואם הוא מתבצע בקופת גמל להשקעה ניתן למשוך אותו בכל זמן בהתאם לצרכים ולאירועים שונים בחיינו. כדאי לזכור גם שבניגוד לעבר, אז פתיחת חיסכון והוראת קבע היו כרוכים בבירוקרטיה מסורבלת, היום ניתן להצטרף כמעט לכל מכשיר חיסכון בצורה דיגיטלית, פשוטה ונוחה, ולבצע שינויים כמו מעבר בין מסלולים בלחיצת כפתור בצורה חופשית.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 31/01/2021 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני. *רווחי ההשקעה והתמורה אינם מובטחים וקיימת אפשרות לתשואה שלילית. הדוגמה שלהלן מבוססת על תשואה (לא מובטחת) של 4% ושיעור דמי ניהול מצבירה בגובה 0.99%. הנחת התשואה עשויה להשתנות ואין בה כדי לחייב את החברה להשגת תשואה עודפת. סכום החיסכון דלעיל מבוסס על הנחה כי מדד המחירים לצרכן הינו 0%. אין הכתוב מהווה תחליף לייעוץ השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני אישי המותאם לצרכים של כל חוסך/ת.