עוברים לקרן פנסיה חדשה? אל תשכחו לנייד גם את הכספים מהקרן הקודמת שלכם

בחרתם להצטרף לקרן פנסיה חדשה? חשוב שתדעו: לא מספיק להצטרף ולהתחיל להפקיד לקרן החדשה, אלא כדאי במקביל לדאוג לנייד את הכספים מקרן הפנסיה הקודמת שלכם. השלמת התהליך תסייע לשמור על הזכויות שצברתם ותמנע פגיעה אפשרית בכיסוי הביטוחי

"לא מספיק להצטרף ולהתחיל להפקיד לקרן החדשה, אלא כדאי במקביל לדאוג לנייד את הכספים מקרן הפנסיה הקודמת שלכם". שעון עם מטבעות
בשמת שערי בלוך
|
30 יולי, 2020

להלן תמלול הסרטון:

1. מה התהליך שצריכים לעשות חוסכים שמבקשים להעביר את החיסכון שלהם מקרן פנסיה אחת לאחרת, ומדוע חשוב כל כך לנייד את הכספים מהקרן הקודמת?

שלום לאה, חוסכים שביצעו תהליך של השוואה בין קרנות פנסיה ובחרו להעביר את החיסכון הפנסיוני שלהם לקרן פנסיה אחרת, צריכים לדאוג למספר פרטים על מנת שהתהליך יושלם ולא תיווצר פגיעה בזכויות שלהם. קודם כל יש לפנות לקרן החדשה אליה רוצים להעביר את הכספים, ולמלא מסמכי הצטרפות ובקשת העברה לניוד הכספים מהקרן הקודמת. הטיפול בניוד הכספים מקרן הפנסיה הישנה לחדשה יתבצע על ידי החברה המנהלת, כאשר תהליך זה יאפשר להבטיח שמירה על הזכויות והוותק שצברו החוסכים. בפועל, אחרי מילוי מסמכי הצטרפות וכדי לבצע את הניוד, צריכה להתבצע הפקדה ראשונה לקרן החדשה. חוסכים שכירים צריכים לעדכן את המעסיק על ההעברה, ולבקש ממנו להתחיל להפקיד לקרן החדשה. חשוב לדעת שבמקביל גם החברה המנהלת את הקרן פנסיה שבה בחר העובד לחסוך, תשלח מכתב למעסיק ובו הוא יתבקש להתחיל להפקיד לקרן החדשה. כאן המקום לציין כי כל עובד יש לו את הזכות המלאה לבחור את קרן הפנסיה שהוא מעוניין בה, והמעסיק לא רשאי לסרב או להתנות את ההפקדה רק לקרן מסוימת. באשר לחוסכים עצמאים, כל מה שצריך לעשות הוא למעשה להתחיל להפקיד כספים לקרן החדשה.

2. בשמת, איך תהליך הניוד והשמירה על הזכויות מתבצע בפועל? ומה החשיבות של אותה הפקדה ראשונה שהזכרת קודם?

ההפקדה הראשונה חשובה במיוחד עבור מי שמוגדר עמית פעיל בקרן פנסיה הקודמת שלו, לאור העובדה שמרגע התחלתה, תהליך הניוד מתניע ורק לאחר הפקדה ראשונה הקרן החדשה פונה לקרן הישנה בבקשה להעביר את הכספים. חשוב לדעת שכל עוד לא נכנסה הפקדה ראשונה בקרן הפנסיה, החוסכים עדיין מבוטחים בקרן פנסיה הישנה. בעת שליחת טופס בקשת ההעברה, על העמית לסמן שהוא נמצא בסטטוס "פעיל" בקרן פנסיה הנוכחית. כך תדע הקרן פנסיה החדשה שעליה להמתין להפקדה ראשונה ובהמשך זכויות הביטוח של העמית יועברו אליה. העברת הכספים מקרן הפנסיה הישנה לחדשה, לאחר ביצוע ההפקדה הראשונה, מתבצע בתוך 10 ימי עסקים. בשורה התחתונה, רק מרגע הפקדה ראשונה, הכיסוי הביטוחי בקרן החדשה נכנס לתוקף ואז גם מבוצע תהליך של העברת הכספים ושמירה על כל זכויות החוסכים.

3. לסיום, מה קורה במצב שבו בכל זאת הצטרפתי לקרן פנסיה ולא מילאתי בקשת העברה לקרן הקודמת?

במצב כזה המעסיק אמנם יתחיל להפקיד כספים לקרן החדשה והחוסך יהיה מבוטח בקרן החדשה, אבל כל הזכויות הביטוחיות שלו יתחילו מחדש. כך למשל, תידרש תקופת אכשרה חדשה בגין מחלה קודמת ל-5 שנים, וגיל הכניסה ייקבע מחדש וישפיע על גובה הכיסוי הביטוחי. ההפקדות בקרן הישנה יפסיקו, בעוד הכיסוי הביטוחי יישמר בזכות מנגנון הארכת הביטוח למשך 5 חודשים או 12 חודשים לפי השינוי שבוצע בתקופת משבר הקורונה, ולאחר פרק זמן זה החוסכים לא יהיו מבוטחים בקרן הפנסיה הישנה. בעת תהליך ההצטרפות ולאחר מילוי טופס המעבר, התקיים תהליך אוטומטי שבו הקרן החדשה מנסה לאתר קרנות לא פעילות ולאחד את כולן לקרן החדשה. תהליך איחוד החשבונות הלא פעילים עשוי לקחת פרק זמן של 120 ימים, אך בעת ביצועו, לעיתים הזכויות הביטוחיות לא נשמרות והרצף הביטוחי עשוי להתחיל מחדש, למרות שהכספים הועברו. לכן, בשורה התחתונה, בעת מעבר מקרן פנסיה אחת לאחרת, יש להעביר בקשה יזומה להעברת הכספים ולדאוג לביצוע הפקדה ראשונה. כך, אפשר להבטיח שמירה על זכויות ביטוחיות ולקצר את משך הזמן להעברת הכספים לקרן החדשה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/07/2020 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.