מהמחסן ישירות לצרכן

אלטשולר שחם
|
11 אפריל, 2018
גילוי נאות


המעבר של הצרכנים לקניה מקוונת מצריך את החברות להעביר את פעילותן למרכזים לוגיסטיים חדישים, משם נשלחת הסחורה ישירות לצרכן. איזה חברות קראו את המפה בזמן ומרוויחות מהמרכזים הלוגיסטיים המובילים?

בשנים האחרונות אנו עדים להתרחבות  הקמעונאות המקוונות, שבה הצרכנים מעדיפים לרכוש את המוצרים באמצעות האינטרנט ולא דרך חנויות פיסיות. זה מחייב את החברות, כולל אלו שעדיין מוכרות בחנויות פיסיות, להתייעל ולשפר את רמת השירות שלהן. בעידן החדש הזה לא מפתיע שאנו רואים גידול משמעותי בפעילות החברות באמצעות מרכזים לוגיסטיים (מרלו"גים).

הרעיון פשוט - ריכוז כל הפעילויות הקשורות לתחבורה, לוגיסטיקה והפצה במקום אחד. רוב המרכזים כוללים מחסנים, אזורי חלוקה, אזורי טיפול לרכבים ומשרדים.

את המרלוגים ממקמים לרוב בסמיכות לצירי תחבורה ראשיים, לדוגמא, בקרבת כביש 6, מה שמאפשר תנועה נוחה יותר של משאיות וחיסכון בזמן ובכסף באספקת המוצרים לסניפים או ישירות ללקוחות. חלק מהמרכזים אף נמצאים בקרבת נמל התעופה בן-גוריון, מה שעשוי להוזיל את עלויות השילוח לחו"ל או שינוע הסחורות המיובאות למרלו"ג.

חשוב להבין כי רוב המרלו"גים הנוכחיים אינם רק שטחי אחסון גדולים כמו בעבר. היום, בעידן בו יש צורך ללקט מספר פריטים שונים ממקומות מרוחקים אחד מהשני במחסנים, צריך לא רק לאחסן את המוצרים בצורה יעילה כדי שניתן יהיה לאתר אותם במהירות, יש גם צורך בבניית מנגנון שיאפשר איסוף יעיל של סל המוצרים ואריזתם לקראת משלוח ללקוח. לשם כך, חלק מהחברות משקיעות משאבים רבים כדי להפוך את המרלו"גים לאוטומטיים כמה שניתן. בארה"ב נעשה כבר שימוש ברובוטים כדי ללקט את המוצרים ביעילות והמהפכה הזו צפויה להגיע גם לארץ בהדרגה.

רבות מחברות הנדל"ן החלו בשנים האחרונות לגלות עניין בהקמת מרלו"גים. זה מאפשר לחברות לגוון את תיק הנכסים שלהם, שהורכב עד היום בעיקר משטחי מסחר ומשרדים, גם בנכסים מתחום הלוגיסטיקה. חשוב להדגיש, כי מעבר לגיוון בצבר הנכסים, השקעה במרלוגים לרוב מניבה לחברות תשואה גבוהה יותר בחוזים ארוכי טווח, וזאת מול עלויות הקמה ותחזוקה נמוכות יחסית.

אחת החברות המובילות בתחום המרלו"גים בארץ היא חברת וילאר. מדובר בחברה וותיקה העוסקת במגוון רחב של פעילויות נדל"ן כגון השכרת מבנים בארץ ובחו"ל, מתן שירותי אחסון, וכן בתחום ניהול והקמה של מרכזים לוגיסטיים. לחברה נכסי לוגיסטיקה ותעשייה מניבים בהיקף של כ- 300 אלף מ"ר ולאורך השנים היא שומרת על שיעורי תפוסה כמעט מלאים בשטחיה המושכרים בישראל (נכון לסוף 2017 עמד שיעור התפוסה על 99%). בשנים האחרונות גדלו הכנסות הקבוצה מדמי שכירות בעיקר בעקבות תוספת של נכסים חדשים, וכן מעלייה בדמי השכירות ברוב הנכסים. בנוסף, לחברה נכסים בהקמה וכן מלאי קרקעות בשטח של כ–130 אלף מ"ר. החברה נסחרת בתשואת הון אטרקטיבית. לכן לדעתנו, מניות וילאר מהוות השקעה מעניינת.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.