בשיא משבר הקורונה העולמי: בסין משיקים מדד טכנולוגיה חדש

בזמן שהמתיחות בין סין ובין ארה"ב הולכת ומתגברת, בהונג קונג משיקים מדד טכנולוגיה חדש שיכיל 30 חברות טכנולוגיה סיניות, אשר יהווה קרקע פורייה לזרימה של כסף חדש לבורסה הסינית באמצעות מכשירים עוקבי מדדים

"בהונג קונג משיקים מדד טכנולוגיה חדש שיכיל 30 חברות טכנולוגיה סיניות". סמל של הונג קונג
אלטשולר שחם
|
10 אוגוסט, 2020

בין השיאים שרושם מדד הנאסד"ק בארה"ב על בסיס כמעט יום יומי, ובין המתיחות הגוברת בין ארה"ב וסין – הושק בהונג קונג מדד טכנולוגיה חדש שכולל 30 חברות טכנולוגיה סיניות מובילות. המדד נחשב בעיני הסינים (וכך גם הוצג לעולם) כגרסה שלהם למדד הנאסד"ק, שמתפקד כיום כקטר הכלכלי המוביל. המדד כולל חברות ענק כמו עליבאבא, טנסנט, JD.com ונט-איז והוא צפוי לסייע בביסוס מעמדה של הונג קונג כמרכז פיננסי.

משקלן של חמש המניות המובילות במדד עומד יחד על כ-40% ממנו. הוא ממוקד טכנולוגיה - ובעיקר אינטרנט, פינטק, ענן, מסחר אלקטרוני ודיגיטל - וכולל פחות חברות ממדד ההאנג סנג הכללי שמכיל 50 חברות ומוטה יותר לסקטורים כמו נדל"ן ובנקים. כבר בימי המסחר הראשונים של מדד הטכנולוגיה הוא היכה את ביצועי המדד המסורתי, וביום המסחר השני עלה ב-3.5% כאשר מדד ההאנג סנג עלה 0.69% בלבד.

חברת המדדים Hang Seng Indexes ערכה סימולציה, לפיה בשנת 2019 המדד היה מניב תשואה 36.3%, למעלה מפי 3 מתשואת מדד ההאנג סנג שהניב תשואה של 11% בלבד ב-2019, ובדומה לתשואת מדד הנאסד"ק האמריקאי באותה שנה. 

המתיחות בין ארה"ב וסין עולה מדרגה

אז למה דווקא עכשיו, בעיצומו של משבר עולמי מחליטה סין להשיק מדד טכנולוגיה משלה? עיתוי השקת המדד הוא כנראה לא מקרי, והוא מגיע בזמן קריטי למדי. בתקופה האחרונה נרשמה חזרה של חברות סיניות רבות לטריטוריה שלהן, וניכר, כי רבות מאלה שהיו רשומות בעבר למסחר בארה"ב בלבד, חוזרות "הביתה" עם רישום משני בבורסה בהונג קונג. בנוסף, יתכן מאוד כי המתח הפוליטי-כלכלי בין ארה"ב ובין סין (שהשם "המלחמה הקרה 2" כבר עלה בהקשרו), מגביר אף הוא את הצורך של הסינים במדד טכנולוגיה מקומי. עושה רושם, כי המתיחות בין המעצמות עלתה שלב בשבועות האחרונים, עם סגירה הדדית של קונסוליות בשטחן של שתי המדינות, והיא ממשיכה להעסיק את העולם כולו.

סיבה אפשרית נוספת שאולי האיצה את השקת המדד, היא ההודעה של בורסת נאסד"ק לפני מספר חודשים בדבר החמרת דרישות הגילוי של חברות נסחרות בארה"ב, כאלה שהרישום שם מהווה את השוק המשני שלהן. המשמעות היא, שהחברות (כל החברות ולא חברות סיניות בלבד) נדרשות ליותר שקיפות וגילוי כלפי המשקיעים בדוחות הכספיים ובדיווחים השוטפים מטעמן. יתכן מאוד כי השינוי עלול להכביד עליהן. דיווחים אחרים הצביעו על כוונתה של ארה"ב להגביל השקעות אמריקאיות בסין ואפילו לגרוע חברות סיניות מהמסחר בארה"ב.

התאוששות מהירה יותר ממשבר הקורונה

השקת המדד מהווה חיזוק נוסף לחברות הטכנולוגיה הסיניות, שהמשיכו לחוות עלייה בביקושים גם בשיא משבר הקורונה, בעיקר לאור הביקוש המתגבר להזמנות און ליין על חשבון צריכה פיזית. אלה באו לידי ביטוי גם במניותיהן, כאשר עליבאבא וטנסנט למשל, נסחרות היום בשיא כל הזמנים. המדד החדש עשוי להגביר את תאבון המשקיעים לחברות טכנולוגיה סיניות, ובהמשך צפוי כי יושקו גם מוצרים עוקבי מדד כדוגמת תעודות סל וקרנות סל שעשויים להזרים סכומי כסף נוספים למניות הטכנולוגיה הסיניות. גם האופטימיות בדבר התאוששות מהירה מהצפוי של הכלכלה הסינית ממשבר הקורונה מחזקת את עיתוי השקת המדד. בעוד שבארה"ב ובאירופה נרשמת התכווצות כלכלית ונתוני האבטלה ממשיכים להעיד על חולשה, בסין מדווחים על התרחבות כלכלית וחזרה למסלול צמיחה. בנוסף, לראייתם של הסינים, השקת המדד תמשוך יותר משקיעים – מקומיים וזרים – לשוק המניות בהונג קונג ותגדיל את נפחי המסחר במניות אלה. מגמה זו תאפשר לחברות הטכנולוגיה גישה רחבה יותר להון זר, מה שפחות מתאפשר היום כשהחברות רשומות רק בנאסד"ק.

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.