הקרנות העוקבות של iShares - הרבה יתרונות במוצר אחד

תומר סורסקי
|
01 ינואר, 2020
גילוי נאות

כחלק משיתוף הפעולה של אלטשולר שחם ובלקרוק העולמית, התחילה לאחרונה גם פעילות חדשה עם חברת .iShares 

 

1. ספר לנו קצת על שתי ענקיות ההשקעות האלו ועל שיתוף הפעולה איתן? 

בלקרוק היא חברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם, עם למעלה מ-70 סניפים ברחבי העולם, מהם מנוהלים נכסים בהיקף של קרוב ל-7 טריליון דולר. השוק המקומי חשוף למוצרי החברה המוצעים בבורסות בחו"ל מאז 2008, והחל מ-2017 אלטשולר שחם ובלקרוק חתמו על הסכם שיתוף פעולה, במסגרתו אלטשולר שחם מייצגת את בלקרוק לצורך שיווק היחידות של קרנות הנאמנות שלה מול המערכת הבנקאית בישראל. IShares היא חברת בת של בלקרוק, שמתמחה במוצרים עוקבי מדד, הנקראים ETF. באוגוסט 2019 נרשמו למסחר בבורסה בת"א 23 ETF של iShares, העוקבות אחר מדדי מניות ואגרות חוב בעולם. אלטשולר שחם הינו נציג iShares ובעל הזכות הבלעדית לשווק את מוצריה בארץ.

 

2. תומר, מדוע יש צורך בכך שקרנות של בתי השקעות זרים ירשמו למסחר בארץ וכיצד זה מתאפשר בפועל?

אנו רואים בזה שינוי חיובי, שיכול להביא להערכתנו להגברת התחרות בשוק המקומי, ולעודד את המשקיע הישראלי לגוון את השקעותיו. בשנת 2016, במסגרת תיקון חקיקה, אפשרה רשות ניירות ערך לבתי השקעות מחו"ל להציע את מוצריהם לקהל המשקיעים המקומי, וזה אפשר את הגעתם של שני מוצרים: הראשון הוא "קרנות חוץ" מסורתיות - קרנות נאמנות זרות הרשומות מחוץ לישראל, ויחידותיהן ניתנות לרכישה רק במטבע חוץ. המוצר השני הוא "קרנות  חוץ נסחרות", כלומר ETF, העוקבות אחר מדד כלשהו ורשומות למסחר בבורסה בתל אביב. הרישום של הקרנות האלו בארץ הינו רישום כפול, המתבסס על הרישום הקיים של יחידות הקרן בבורסה מוכרת בחו"ל. בהתאם לרגולציה, רק גופים המנהלים מעל 20 מיליארד דולר של נכסים יכולים לעשות זאת, ורק בקרנות בשווי גבוה מ-50 מיליון דולר עם היסטוריה של 12 חודשים יכולות להירשם למסחר בארץ. ה-ETF של iShares הן "קרנות חוץ נסחרות" שנרשמו למסחר בבורסה בתל אביב.

 

3. ולסיום, במה דומים ה-ETF של iShares לקרנות הסל הישראליות, ומה היתרונות שלהם?

ה-ETF של iShares הן קרנות העוקבות אחר מדד כלשהו. החידוש הוא בכך שמדובר בקרנות זרות שרשומות למסחר בבורסה בת"א ונסחרות בשקלים, בימים ב' עד ה',  כך שכל אחד מכם יכול לקנות ולמכור יחידות של ה-ETF האלו בשקלים, דרך הבנק או הברוקר שלו. בניגוד לקרנות סל ישראליות שעוקבות אחר המדד בעיקר באמצעות פעילות נגזרים, ה-ETF מחזיקות באופן ישיר את נכסי הבסיס המרכיבים את המדד. אחד היתרונות של ה-ETF של iShares הוא בדמי הניהול הנמוכים שלהן, שלא כוללים רכיב משתנה. יתרון נוסף הוא שבכל ה-ETF של iShares, הדיבידנד או הקופון נצברים בחזרה לתוך הקרן, מה שדוחה את חבות המס של המשקיעים למועד פדיון היחידות. צריך לזכור שהקרנות האלו חשופות לשינויים בשער החליפין ביחס למטבע המקומי. ה-ETF של iShares דואגות גם לסחירות יחידותיהן עבור ציבור המשקיעים וממנות "עושה שוק" – החברה ההולנדית FLOW TRADERS שהיא מהגדולות בעולם בתחומה, אשר דואגת למסחר נוח ובמחיר הוגן ביחידותיהן לאורך כל שעות המסחר.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.