ה-VIX – איך מדד אחד משגע את המשקיעים

אסף יניב
|
28 פברואר, 2018
גילוי נאות

מדד הויקס, המוכר יותר כ"מדד הפחד", זינק למעלה באמצע פברואר והפיל את השווקים. מהו מדד ה-VIX ומדוע הוא מצליח לזעזע את כל שוק המניות האמריקני?

מהו המדד הזה ולמה הוא משמש?

ערכו של מדד הויקס הוא עניין מתמטי קצת מורכב, שבוחן את סטיות התקן שנגזרות משוק האופציות האמריקני לטווח קצר, אבל בשפה פשוטה, הויקס הוא בעצם מצפן לתחזית המשקיעים לגבי תנודתיות שוק המניות בעתיד הקרוב. כלומר, אם המשקיעים צופים תנודה חדה של השוק בחודש הקרוב למטה או למעלה, ערכו של מדד הויקס יזנק. היות והירידות בשוק המניות הן בדרך כלל חדות יותר לעומת העליות, שהן מתונות יחסית, הויקס מוכר אצל רוב האנשים דווקא כ"מדד הפחד", כלומר פחד של המשקיעים ממפולת מתקרבת.

 

איך משקיעים ניסו לעשות כסף מהשקעה בויקס ומה קרה להשקעה כשהויקס זינק לאחרונה בחדות?

מי שמשקיע במדד הויקס למעשה קונה אופציות קול ופוט על המדד לתקופה של חודש. אם השוק יעלה או ירד בחדות הוא ירוויח כסף, אחרת הוא יפסיד את הפרמיה ששילם. בשנים האחרונות השווקים עלו בצורה עקבית ולכן התנודתיות בויקס הייתה נמוכה מאוד. במצב כזה, דווקא מי שיכתוב אופציות שורט על הויקס, יהיה זה שירוויח מהפרמיות שישלמו לו הקונים של האופציות. משקיעים רבים האמינו שהמצב הזה יימשך לנצח, ולכן הם השקיעו בתעודות סל שעושות שורט על הויקס. כל עוד התנודתיות הייתה נמוכה הם הרוויחו קצת כסף כל חודש, אבל כשהסיכון התממש והויקס זינק, התעודות האלו קרסו והמשקיעים איבדו גם את הרווחים שנצברו וגם את רוב הכסף שהשקיעו.

 

מה אפשר ללמוד מהשגיאה של המשקיעים?

חייבים להפנים ששוק האופציות נועד בעיקר לצורך גידור ההשקעה, כלומר להגן עליה מפני ירידות מחירים חדות בשוק. בנוסף, עדיף להימנע מהשקעה במוצרים פיננסיים שאתה לא מכיר עד הסוף את הסיכון הטמון בהם. כשאני אומר/ת סיכון, אני מתכוון גם ללדעת היטב עד כמה עלולה ההשקעה להיפגע בתרחישי קיצון. המשקיעים שהשקיעו בתעודות הסל העוקבות אחר ממד הויקס לא העריכו נכון את עוצמת התנודתיות ולא הבינו את המשמעות שלה ולכן הפסידו.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.