שוק ההון סוף-סוף מכיר בסין – אפשר אולי לעשות מזה כסף?

אלון ברדה
|
01 אפריל, 2019
גילוי נאות

הכלכלה הסינית היא אחת המובילות בעולם, אולם משקלן של החברות הסיניות במדדי המניות הגלובאליים נמוך למדי. זה צפוי להשתנות בעתיד הקרוב, לאחר שחברות המדדים ככל הנראה יגדילו את משקלן לרמה הגיונית יותר. האם ייתכן שזה הזמן להגדיל חשיפה לסין?

אלון, עד כמה גדולה הכלכלה הסינית מתוך הכלכלה העולמית והאם זה בא לידי ביטוי במדדי המניות הגלובאליים?

בשנים האחרונות סין עברה שינוי פאזה משמעותי, שכלל התמתנות בצמיחה והתרכזות בכלכלת פנים, במטרה להעלות את רמת החיים של התושבים ולפתור חלק מהבעיות שיש במדינה. גם אחרי ההתמתנות, התמ"ג הסיני עדיין צומח בשיעור של כ-6.5% בשנה, הרבה יותר גבוה ממרבית מדינות העולם, ומהווה 16% מהתמ"ג העולמי. שוק המניות הסיני הוא אדיר - שווי השוק של החברות הסיניות הציבוריות הוא 11% משווי השוק הגלובאלי, ומחזורי המסחר בבורסות בסין מהווים 22% מהמחזור היומי בעולם. למרות זאת, משקלן של המניות הסיניות מהווה בסך הכול 3% במדדי המניות הגלובאליים השונים. זה מגביל את האפשרות של רוב המשקיעים להיחשף להשקעות בחברות סיניות.

אלון, האם זה צפוי להשתנות? האם ייתכן שבעתיד הקרוב תהיה אפשרות להיחשף יותר לסין?

כיום, משקיע פרטי שרוצה לקנות מניות סיניות יכול לרכוש רק את אלו שנסחרות בבורסת הונג-קונג או את אלו שנסחרות בוול סטריט. במניות סיניות מסוג A, כאלו שנסחרות רק בבורסות שנחאי או שנז'ן, יכולים להשקיע רק אזרחי סין ומשקיעים מוסדיים בינלאומיים. גם דרך תעודות הסל החשיפה למניות סיניות מוגבלת, משום שמשקלן של מניות מסוג A מוגבל ל- 0.7%, מתוך מדד השווקים המתפתחים. זה צפוי להשתנות בעתיד הקרוב, לאחר שחברות האינדקסים סוף-סוף הבינו שלא הגיוני להגביל את משקל הכלכלה הסינית במדדים. חברת MSCI תהיה ככל הנראה הראשונה שתגדיל את משקל המניות הסיניות במדד המדינות המתפתחות שלה פי ארבעה, ובהמשך צפויה גם החברה המתחרה, FTSE Russell, להגדיל את משקל המניות הסיניות במדדים שלה.

האם הגדלת משקלן של המניות הסיניות במדדים העולמיים צפוי לדחוף את המחירים שלהן למעלה?

ירידת המתיחות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יחד עם ההודעה של חברות המדדים על הגדלת משקלן של החברות הסיניות כבר הובילה לזרימת מעל 20 מיליארד דולר לשוק הסיני, ולפי ההערכות, בהמשך השנה צפויות להזרים תעודות הסל ביקושים נוספים למניות סיניות בהיקף של 80 מיליארד דולר. ב-2018 חוו רבות מהמניות הסיניות ירידות חדות ותמחורן הפך אטרקטיבי. סביר שהגידול הצפוי בביקוש למניות סיניות, יחד עם ההנחה שסין וארה"ב יגיעו להבנות בנושא הסחר כבר בעתיד הקרוב, יקטינו את מפלס החששות מהשוק הסיני וייתנו דחיפה למניות המקומיות. לכן, לדעתנו, זה זמן טוב להגדיל חשיפה לסין.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.