האג"ח הזרות חוזרות להיות אטרקטיביות?

שחר גולסטני
|
01 דצמבר, 2015
גילוי נאות


2015
הולכת להיות שנת שיא בהנפקות אג"ח. מה הסיבות לכך והאם זה הופך את האג"ח האמריקניות לאטרקטיביות?

 

תמליל הסרטון:

 

מדוע החברות מנפיקות כל כך הרבה אג"ח השנה?

לפי נתוני חברות הדירוג האמריקניות, 2015 היא כבר שנת שיא בהנפקות אג"ח. בעשרת החודשים הראשונים של השנה כבר הונפקו אג"ח בהיקף של למעלה מטריליון דולר בארה"ב! אין ספק שהריבית הנמוכה במשק היא אחד הגורמים המרכזיים לשיגעון ההנפקות הזה. החברות מנצלות את העניין כדי לגייס כסף בזול, ו"לנעול" את הריבית הנמוכה על החוב לתקופה ארוכה כמה שניתן. בנוסף, בהיעדר צמיחה, אנו רואים מגמה הולכת וגדלה של מיזוגים ורכישות וביצוע רכישה עצמית של מניות, פעולות שכדאי לממן בחוב כאשר הוא ניתן די בזול.

 

האם האג"ח הקונצרניות בחו"ל מספיק זולות?

בדרך כלל, מרווחי התשואה בין אג"ח קונצרניות לממשלתיות נפתחים בתקופות שליליות עבור החברות. לאחרונה, החברות דווקא נראות לא רע, אבל המרווחים בכל זאת נפתחים בגלל סיבה אחרת – היצע אדיר של הנפקות. ריבוי ההנפקות מוביל לעודף היצע, כך שהחברות צריכות להתחרות על כיסם של המשקיעים ולהציע מרווחים גבוהים יותר לאג"ח שלהן. הנפקות אג"ח ענקיות למימון רכישות גדולות או לביצוע רכישות חוזרות של מניות, מזרימות עוד היצע לאפיק ודוחפות את מרווחי התשואה למעלה. ייתכן גם שהחשיפה של חברות אמריקניות גלובאליות לכלכלות בעולם שנמצאות בהאטה, מגדילה גם היא את תשואות האג"ח שלהן. המרווחים נפתחו במיוחד באג"ח High-Yield של חברות אנרגיה, שנפגעו בעקבות צלילת מחיר הנפט, אבל גם במגזרים אחרים יש היום לא מעט אג"ח קונצרניות שנראות מעניינות להשקעה.

 

כיצד תשפיע העלאת ריבית על שוק האג"ח?

כפי שזה נראה, הריבית בארה"ב צפויה לעלות בעתיד הקרוב. צריך לזכור כי המוטיבציה להעלאת הריבית היא שיפור כלכלי במדינה – צמיחה בתמ"ג, תוצאות טובות של החברות, נתוני תעסוקה טובים יותר, גידול בצריכה הפרטית והתאוששות של שוק הדיור. לכן, העלאת הריבית תאותת שגם הפד מאמין שהשיפור בנתונים אלו הוא בר-קיימא. זה יקטין את אי הוודאות שקיימת בשוק בנוגע למצבה של הכלכלה האמריקנית, ולכן עשוי לעודד את המשקיעים להשקיע יותר בשוק האג"ח הקונצרני והמניות בארה"ב. בכל מקרה, היות והריבית תעלה באופן איטי ומדוד בעתיד הנראה לעין, זה לא צפוי להערכתנו להשפיע על שוק האג"ח יותר מידי, אם בכלל.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/12/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש