האינפלציה – לאן?

הגורמים המרכזיים שעוררו את האינפלציה כמו המחסור בחומרי הגלם והעלייה במחירי התובלה, הם תוצר מידי של משבר הקורונה. יחד עם זאת, ישנם תהליכים שמלווים אותנו כבר שנים ארוכות אשר יצרו סביבת מחירים נמוכה לאורך זמן. האם האינפלציה כאן כדי להישאר או שהיא רק אירוע חולף?

"הגורמים המרכזיים שעוררו את האינפלציה כמו המחסור בחומרי הגלם והעלייה במחירי התובלה, הם תוצר מידי של משבר הקורונה". גרף עולה על רקע מזון
אלטשולר שחם
|
09 יוני, 2022

אם עד לפני מספר חודשים, או אפילו שבועות, נושא האינפלציה עוד עמד בסימן שאלה – היום הוא כבר עובדה מוגמרת. בכלכלות המרכזיות בעולם - בארה"ב ובאירופה - שיעורי האינפלציה שוברים בחודשים האחרונים שיאים חדשים, ובמקביל הבנקים המרכזיים ממשיכים להעלות את הריבית בקצב מהיר. בארה"ב למשל, נגע שיעור האינפלציה בשיא של לא פחות מ-41 שנה. גם בגוש האירו האינפלציה בשיא והבנק המרכזי מתכוון לסיים בקרוב מדיניות הריבית השלילית אשר מלווה אותו כבר שנים ארוכות.

 

הגורמים המרכזיים שהביאו לעלייה בשיעור האינפלציה, מיוחסים בעיקר למשבר הקורונה. השיבושים הקשים בשרשראות האספקה אשר הביאו למחסור בחומרי גלם בתעשיות שונות והעלייה החדה של מחירי התובלה, מהווים הטריגר המרכזי לאינפלציה הגבוהה שאנו רואים היום. גם העלייה במחירי חומרי הגלם ובמוצרים המוגמרים, וכן שכר העבודה שנמצא במגמה עלייה בשנתיים האחרונות, תרמו ללחצים האינפלציוניים. התקופה הנוכחית אמנם לא דומה למצב בו היינו לפני כשנה, אולם עדיין ישנה עלייה מסוימת במחירי הסחורות וחומרי הגלם ומחירי התובלה עדיין נותרו גבוהים ביחס למחירם טרום הקורונה. גם הלחימה הממושכת של רוסיה ואוקראינה משפיעה על מחירי הסחורות, בין היתר לאור העובדה ששתי המדינות הינן יצואניות גדולות של חיטה בעולם. בשבועות האחרונים הגיעו מחירי החיטה לשיא של 10 שנים.

 

יחד עם זאת, ראוי לציין כי בשבוע האחרון ישנם דיווחים על חברות קמעונאיות בארה"ב אשר מוכרות סחורות בהנחות משמעותיות, לאור העובדה שהזמינו מלאים גדולים וקיבלו אותם מוקדם מהצפוי, להפתעתם. משמעות הדבר היא שהלחץ פחת במובן כלשהו, וחומרי גלם שבעבר היה קשה להשיג או שההמתנה אליהם הייתה ארוכה – ניתן לרכוש כעת בקלות רבה יותר.

 

הקורונה היא ברבור שחור

הקורונה היא אמנם ברבור שחור שהגיע אלינו בהפתעה ויצר שינוי עולמי, אך שינויים אלה מתרחשים במקביל לשני תהליכים שמלווים אותנו כבר שנים ארוכות, ועל פי רוב ההערכות גם ימשיכו ללוות אותנו הרבה קדימה. תהליכים אלה הביאו בהדרגה להתייעלות משמעותית, לייצור המוני וזול ואלה הובילו בסופו של דבר גם לירידת מחירים מתמדת ולעולם שאינו מכיר את המושג אינפלציה. אנחנו מדברים כמובן על ההתפתחות הטכנולוגית המואצת ותהליך הגלובליזציה שבמהלכו נוצר טשטוש בין גבולות של מדינות והתפתח סחר חופשי אשר הביא לירידת מחירים ולשגשוג ענף התיירות. חשוב לזכור גם שהיום התהליכים הגלובליים והשינויים הם מהירים יותר ממה שהיו לפני כ-15 או 20 שנה. כל המידע הזמין והאלגוריתמים שעובדים במהירות יכולים להביא לשינוי בהלך הרוח בשווקים בצורה מהירה. בגזרת הטכנולוגיה, הנחת היסוד היא שהאדם ימשיך להשקיע משאבים רבים בפיתוח הטכנולוגיה על מנת לאפשר נוחות גבוהה יותר ונגישות מקסימלית למידע, שירותים ומוצרים. במקביל, יותר ויותר אזרחים, בעיקר במדינות מתפתחות, מגלים את הנוחות והנגישות הטכנולוגית.

 

בהיבט הגלובליזציה, השינוי שעבר העולם ב-20 וב-30 השנים האחרונות כנראה לא יימשך באותו קצב, אולם המגמה הכללית תימשך. היעילות הכלכלית שהביאה עמה הגלובליזציה ובתוך כך מעבר של בני אדם, סחורות ומידע, יצרה תרומה אדירה להתקדמות של המין האנושי בעשורים האחרונים וליכולת לשפר את אורח החיים של בני האדם מסביב לעולם. כיום, נראה שיהיה קשה מאוד ללכת אחורה. יחד עם זאת, בהחלט ייתכן שיהיה מעבר של ייצור ממדינות מסוימות למדינות אחרות. כך לדוגמה, יותר ויותר חברות מבינות שייצור בסין עלול להיות בעייתי לאורך זמן, וכבר היום משנעות את קווי הייצור שלהן להודו. המסקנה היא שהגלובליזציה לא תלך אחורה לגמרי, אך בהחלט ייתכן שנראה עיכובים מסוימים בעקבות מגמות ותהליכים אשר מתפתחים בימים אלו.

 

בשורה התחתונה, הנחת העבודה היא שהתהליכים המרכזיים כמו גלובליזציה והתפתחות טכנולוגית ימשיכו ללוות אותנו, ולכן אנחנו לא צפויים להמשיך לראות אינפלציה בקצבים של 7%-8% כפי שאנחנו רואים היום. בטווח הקצר, בשנה או בשנתיים הקרובות, ייתכן מאוד שנימצא בסביבה אינפלציונית יותר מבעבר, אך להערכתנו מדובר במגמה זמנית.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה היא מיום 09/06/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן). הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.