האם האג"ח האמריקניות ירדו נמוך מידי?

דן מירקוס
|
30 נובמבר, 2016
גילוי נאות

שוק האג"ח ברוב חלקי העולם חווה ירידות מחירים חדות מיד לאחר ניצחונו של טראמפ. האם התשואות עלו מהר מידי וגבוה מידי? זמן לנצל את הפאניקה באפיק?

 

מדוע שוק האג"ח עבר ירידות לאחרונה?

הדבר שהכי מפחיד את משקיעי האג"ח זו אינפלציה גבוהה שתחייב העלאת ריבית משמעותית, והמדיניות המתוכננת של טראמפ עשויה לייצר אינפלציה כזו. טראמפ מתכנן להאיץ את הצמיחה באמצעות השקעה גדולה בתשתיות, משהו שעשוי להגדיל בצורה משמעותית את החוב האמריקני. הוא גם מתכנן להוציא מיליוני מהגרים מארה"ב, וזה יכול לגרור עליית שכר העבודה בתחומים בהם המהגרים הם כוח העבודה המרכזי. התוכנית שלו גם כוללת שינויים בהסכמי הסחר והטלת מכס על הייבוא, מה שעלול להוביל להתייקרות מוצרים בארה"ב. אם הוא גם יבצע הורדת מיסוי, זה ישאיר לצרכנים יותר כסף פנוי לצריכה, שזה דבר טוב, אבל ייצר עלייה נוספת במחירי המוצרים. כל הדברים האלו צפויים להגדיל את הצמיחה, אבל במחיר של אינפלציה גבוהה יותר, שתחייב העלאות ריבית כדי למנוע ממנה להתרומם יותר מידי.

 

האם תשואות האג"ח בארה"ב עלו גבוה מידי?

כאמור, התוכניות של טראמפ עשויות להוביל לעלייה באינפלציה, וגם הפד מבין את זה. לכן, אפשר לנחש שהוא יבצע העלאת ריבית מסוימת כבר בעדכון הריבית הקרוב בדצמבר. מצד שני, מחירי הסחורות בעולם לא יתחילו פתאום להתייקר רק בגלל ניצחונו של טראמפ, כך שלהערכתנו האינפלציה לא תתרומם יותר מידי בשנים הקרובות. בנוסף, באירופה אין צמיחה ובשווקים המתעוררים יש הרבה בעיות, כך שנראה כי הריביות שם לא יעלו. זה יקשה על הפד האמריקני להעלות את הריבית יותר מידי. לכן, כנראה שלא נראה המשך עליית תשואות בארה"ב, כלומר ירידות המחירים בשוק האג"ח האמריקני כנראה הסתיימו. ההערכות מדברות על עליית ריבית בארה"ב.

 

האם זה ישפיע גם על שוק האג"ח הישראלי?

התשואות בשוק האג"ח נקבעות בהתאם לציפיות מהריבית שתהיה בעתיד, והיא נגזרת מתחזיות הצמיחה והאינפלציה. בארה"ב נרשמה ב-12 החודשים האחרונים אינפלציה של אחד נקודה שישה אחוזים וההערכות הן לעלייה נוספת בעידן טראמפ, ולכן יש הצדקה להתחיל לבצע העלאות ריבית הדרגתיות שישמרו שהאינפלציה לא תרים את הראש גבוה מידי. אצלנו בישראל המצב שונה. פרט למחירי הדיור שממשיכים לעלות, שאר הרכיבים במדד המחירים לצרכן לא מתייקרים. מצב כזה לא מצריך העלאת ריבית.לכן, ככל הנראה, עליית הריבית בארה"ב לא תשפיע על הריבית בארץ בצורה משמעותית, כלומר שוק האג"ח המקומי לא צפוי לסבול מירידות מחירים כפי שראינו לאחרונה בארה"ב.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.