אפקט הקורונה: מה ההשפעה של הוירוס על הכלכלה העולמית?

אלטשולר שחם
|
09 מרץ, 2020

תפריט משנה

וירוס הקורונה ממשיך להתפשט ברחבי העולם, חרף מאמצים רבים של ממשלות להשתלט על ההדבקה בו. אי הוודאות באשר להתפתחויות הנוגעות למחלה משתקף כמובן גם במסחר תנודתי בשוקי ההון. כמשקיעים, אפשר ללמוד מאירועי העבר על מה שרצוי (או לא רצוי) לעשות עם כספי החיסכון וההשקעה בימים אלו.

 

בכל שנה נפטרים בעולם מאות אלפי אנשים מסוגים שונים של שפעת. בחורף שעבר למשל, נפטרו בארה"ב כ-61,000 בני אדם משפעת חריפה במיוחד, אבל אף אחד מאתנו לא שמע על זה. נגיף הקורונה, לעומת זאת, לא מפסיק לייצר כותרות. ההתפשטות המהירה שלו ברחבי העולם, העובדה שאין לו חיסון עדיין והצעדים הדרסטיים של מדינות שכוללים הטלת עוצר והגבלת התנועה של מיליוני תושבים (בעיקר בסין ובאיטליה, לפי שעה) - הם שתורמים, ככל הנראה לעיסוק הבלתי פוסק סביבו.

 

ידוע, כי האנושות כבר התמודדה בעבר עם לא מעט אירועים בסדרי גודל דומים, כולל התפרצות של מגיפות שנראו בשעתו, מאיימות לא פחות מהקורונה: סארס, הפרה המשוגעת, שפעת העופות, שפעת החזירים, זיקה, אבולה ועוד. אף לא אחת מהמגפות הללו נתפסת כמאיימת על האנושות בימים אלו. בשנת 2020, קצב החומרים והמסרים המופצים בסמארטפונים וברשתות החברתיות (כולל מסרים מזויפים בהיקף רחב) גדול מקצב התפשטות הנגיף, והדבר יוצר בהלה. נציין, כי בעבר, דווקא מתוך המשבר צמחו הזדמנויות. ענקית המסחר המקוון עליבאבא, למשל, היא דוגמה מצוינת לחברה אשר צמחה מתוך משבר הסארס של 2003.

 

ובכל זאת, בניגוד למציאות של שנת 2003, היום סין היא לא רק המעצמה הכלכלית השנייה בעולם, היא גם מקום ייצור מרכזי ומקור אספקת חומרי גלם ומוצרים שונים עבור חלק נכבד מהחברות בעולם. לכן, השבתה של מפעלים בסין עלולה להוביל למחסור באותם מוצרים ולפגיעה בפעילות השוטפת של חברות רבות. כך למשל, בארה"ב, חברות כבר דיווחו כי לא יעמדו ביעדי המכירות לרבעון הראשון של השנה בגלל שיתוק פעילות הייצור שלהן בסין.

 

העברת פעילות הייצור מחוץ לסין

מצד אחד, מובן שהתלות הגבוהה של העולם בייצור הסיני תוביל לפגיעה כלכלית. מהצד השני, ההערכות הן שמדובר בפגיעה זמנית בלבד ובהמשך הדרך הצמיחה העולמית תשוב לרמות שהכרנו לפני פרוץ וירוס הקורונה. יש לציין שהיעילות הרבה בה טיפלו הסינים בוירוס הצליחה להביא לירידה במספר הנדבקים מחוץ למחוז חוביי בו התגלה לראשונה הנגיף. בשבועיים האחרונים אף החל הממשל בבייג'ינג לנקוט בצעדים כדי לשוב לשגרת העבודה, הכל במטרה לצמצם את הפגיעה הכלכלית.

 

במקביל, נעשים תהליכים רחבים של הפקת לקחים. חברות רבות מבינות שהתלות שלהן בסין גבוהה מידי, וחלקן כבר בוחנות העברת חלק מפעילות הייצור שלהן למדינות אחרות. תהליך העזיבה הוא לא תוצר של וירוס הקורונה בלבד - מדובר בתהליך שהחל עם פרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין והוא הולך ומתעצם בשנים האחרונות. המעבר של חברות רבות לייצור מחוץ לסין יקטין את התלות שלהן בסין ויפחית את הרגישות שלהן לבעיות בתוך סין, ככל שתהיינה בעתיד.

 

בנקים מרכזיים בעולם מגיבים להשפעת הקורונה

נגידי הבנקים המרכזיים כבר החלו להגיב להשפעת וירוס הקורונה על הכלכלה העולמית. בארה"ב הוריד הבנק המרכזי את הריבית ב-0.5% בצעד מפתיע, וזאת, שלא כחלק מהחלטת הריבית שתוכננה להמשך החודש. בסין, הממשל הגדיל את הנזילות בשווקים והבנק המרכזי ביצע הורדת ריבית קלה. באירופה, הודיע הבנק המרכזי על המשך המדיניות המוניטרית המרחיבה בעתיד הנראה לעין. מדיניות זו של הבנקים המרכזיים, רמת הריבית הנמוכה, וכן מיעוט אלטרנטיבות ההשקעה - ממשיכים להצביע, לסברתנו, על שוק המניות כאפיק שאליו יזרום הכסף כאשר הרוחות יירגעו.

 

התמדה בהשקעה = מפתח להצלחה

כאמור, בחינת אירועי העבר יכולה ללמד הרבה ואולי לשפוך אור על הפעולות שכדאי לבצע (או שלא) כעת. כבר חווינו וצלחנו בעבר משברים כלכליים קשים, וההיסטוריה – היא בסך הכל חוזרת על עצמה.

 

במשבר של שנת 2008 לדוגמה, אז נרשמו בשוק ירידות של קרוב ל-50%, אפשר לראות שמי שמיהר למשוך את כספו חווה הפסד משמעותי. לעומת זאת, מי שהתמיד והמתין בסבלנות קצר את הפירות בשנה לאחר מכן – ב-2009, אז תיקן השוק את כל הירידה ואף הוסיף לעלות.

 

דוגמה נוספת: ברבעון האחרון של שנת 2018 ירד השוק ב-15%-20%. נרשמו פדיונות גדולים מקרנות הנאמנות, והציבור חזר להשקיע בהן רק מספר חודשים רב לאחר מכן. כלומר, רבים יצאו במהלך הירידות וחזרו כשהמחירים בשוק כבר היו גבוהים יותר. במקרה הזה, היה הפסד כפול – גם במועד היציאה וגם במועד הכניסה מחדש לשוק. ההיסטוריה מלמדת, ששוק ההון נוטה לעלות לאורך זמן ולכן ניסיון לתזמן את השוק הוא בלתי אפשרי ולעיתים קרובות חסר טעם. באופן כללי, משקיעים שמתמידים בהשקעותיהם לטווח הארוך עשויים ליהנות מתשואות חיוביות, בלי קשר לנקודת הכניסה שלהם. 

 

כשבהלת הקורונה תדעך

בשורה התחתונה, נראה שמה שבעיקר מעלה את רמת הבהלה וגורם לנזק כלכלי הם המהלכים בהם נוקטות מדינות וחברות. בהסתכלות רחבה יותר, מה שמאפיין בעשור האחרון את השווקים הפיננסיים הוא מיעוט אלטרנטיבות להשקעה, אשר מביא לפנייה לאפיקים בהם רמת הסיכוי-סיכון הינה גבוהה יותר, כמו מניות. האירועים האחרונים מחזקים עוד יותר את הקושי וחוסר היכולת לתזמן את השוק. ניסיונות אלו מסתיימים בדרך כלל בכישלון – קשה מאוד לאתר את הנקודה הטובה ביותר לצאת ואת הנקודה הטובה להיכנס.

 

הורדת הריבית בארה"ב רק מחזקת את הצפי לכך שכשסיפור הקורונה יתחיל לדעוך, משקיעים יפנו לעבר שוק המניות עקב חוסר באלטרנטיבות ההשקעה, מה שעשוי להביא לכך שהשווקים יחזרו לעלות. הדבר עשוי לקחת שבועות או חודשים, אין לדעת. אך כאמור, נקיטת עמדה קיצונית – כגון חיסול אחזקות או רכישה אגרסיבית - הן פעולות שבהסתמך על ניסיון העבר, עשויות להביא יותר נזק מתועלת ולכן ככלל, עדיף להימנע מהן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.