בארה"ב ובאירופה נאבקים בקורונה, בסין כבר חוגגים במסיבות המוניות

בעוד שבמדינות רבות באירופה, בארה"ב וגם בישראל ממשיכים במאבק נגד נגיף הקורונה, בסין כבר הכריזו כי הצליחו להביס אותו לחלוטין. יותר מכך, סין צפויה להיות המדינה היחידה שתציג צמיחה כלכלית חיובית בשנת 2020. מה סוד ההצלחה של סין?

"בעוד שבמדינות רבות באירופה, בארה"ב וגם בישראל ממשיכים במאבק נגד נגיף הקורונה, בסין כבר הכריזו כי הצליחו להביס אותו לחלוטין". אישה עם מסכה
אלטשולר שחם
|
02 נובמבר, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    בעוד שרוב מדינות העולם ממשיכות להיאבק בקורונה, נלחמות בשיעורי ההדבקה ומנסות למנוע גלי תחלואה נוספים, בסין מתנהגים כאילו מעולם לא חוו מגיפה
  • 2
    גם נתוני הצמיחה שפורסמו זה מכבר בסין מעידים על חזרה ברורה למסלול צמיחה, ועל התרחבות כלכלית של 4.9% ברבעון השלישי של השנה
  • 3
    כיצד מצליחה סין במקום בו מדינות אחרות נכשלות? ניתן לייחס את ההצלחה של סין במיגור המגיפה למספר גורמים

כבר חודשים ארוכים שכולנו מתמודדים עם משבר שיצר הרס כלכלי ובריאותי, ופגע בצורה קשה בשגרת היום יום שלנו. זה התחיל מידיעות על וירוס מסתורי שמקורו בסין וגורם לדלקת ריאות חריפה וקטלנית, ועד מהרה הפך לנחלת העולם כולו. במחוז וואהן הנחשב למוקד ההתפרצות לא בזבזו אף רגע מיותר ונכנסו לסגר נוקשה, הרמטי וממושך. במשך שבועות ארוכים הביטו בעולם מהצד על עיר הרפאים בסין, בשעה שהמגיפה הולכת ומתפשטת, עוברת במהירות ממדינה למדינה, מאדם לאדם.

 

כעת, התהפכו היוצרות. בעוד שרוב מדינות העולם ממשיכות להיאבק בקורונה, נלחמות בשיעורי ההדבקה ומנסות למנוע גלי תחלואה נוספים, בסין מתנהגים כאילו מעולם לא חוו מגיפה. תמונות וסרטונים של אלפים המצטופפים בפארקי מים ובמסיבות המוניות, מעל ל-600 מיליון בני אדם (כ-46% מאזרחי המדינה) המבלים בחופשיות ברחבי המדינה בזמן חופשת "שבוע הזהב" והמונים הגודשים את החומה הסינית ללא זכר לריחוק חברתי.

 

המדינה היחידה שתציג צמיחה חיובית ב-2020

היציאה לחופשי באה לידי ביטוי גם בנתונים הכלכליים: נתוני הצמיחה שפורסמו זה מכבר בסין מעידים על חזרה ברורה למסלול צמיחה. התרחבות כלכלית של 4.9% ברבעון השלישי של השנה. המספר אומנם נמוך מעט מהתחזיות, אולם הצפי הוא שסין תהיה המדינה היחידה בעולם שתציג צמיחה חיובית בסיכומה של שנת 2020. קרן המטבע העולמית צופה צמיחה של 1.9% בסין, לצד תחזיות להתכווצות חריפה של 4.3% בארה"ב ושל 8.3% באירופה בסוף השנה הנוכחית. תכנית ההבראה הכלכלית הסינית עבדה: תחילה יושם סגר הרמטי ונוקשה שנמשך קרוב לשלושה חודשים וכלל התערבות בוטה בחייהם הפרטיים של התושבים (מעקב אחר מפרי הסגר והחזרתם בכוח לבתיהם). לאחר התייצבות בשיעורי התחלואה נפתחו מחדש מפעלים וקווי ייצור תחת כללים נוקשים. עד מהרה נפתחו מחדש גם מוסדות החינוך והתושבים ממש מתבקשים על ידי הממשל לצאת לבלות ולסייע בהנעה מחודשת של גלגלי הכלכלה. ב-8 בספטמבר הכריז נשיא סין כי הם הצליחו למגר לחלוטין את הנגיף במדינה.

 

ובינתיים בארה"ב, באירופה וגם בישראל מתמודדים עם גלי תחלואה חדשים. ישראל אף הגדילה לעשות כשנכנסה לסגר שני שנמשך כחודש. גם בואו של החורף והחשש מתחלואה נרחבת של מחלת השפעת לא מבשרים טובות. בזמן שבסין מדווחים על 20 מקרי תחלואה חדשים, בארה"ב עומדים המספרים על יותר מ-50,000 ביום. סין אמנם הייתה המדינה הראשונה לחוות את התפרצות הנגיף בשטחה, אולם המהירות הרבה והטיפול היסודי שלה במחלה מעורר השתאות ומושא קנאה בקרב מדינות רבות.

 

כיצד מצליחה סין במקום בו מדינות אחרות נכשלות? ההצלחה של סין במיגור המגיפה מיוחסת למספר גורמים. הדבר הראשון שאפשר לסין לצלוח את המגיפה היה עניין הבדיקות. הבדיקות ניתנו במהירות וללא עלות, ואזרחים שנתגלו כחיוביים נשלחו מיד למרכזי בידוד שהוקמו במיוחד או לבתי חולים סמוכים, מה שהפחית בצורה משמעותית את הסיכוי להדביק אנשים אחרים בקרבתם, כמו בני הבית למשל. בתי חולים אשר הוגדרו כמרכזי טיפול לחולי קורונה הוקמו במהירות הבזק, תוך דחיית טיפולים רפואיים שאינם דחופים, וברחבי המדינה הוקמו למעלה מארבעה עשר אלף מחסומים למדידת חום במרכזי התחבורה הגדולים.

 

מחוז ווהאן, אשר נחשב למוקד ההתפרצות, בודד בצורה מהירה ואזרחיו שהו במשך 76 ימים בבידוד מלא. איתור החולים, הבידוד המיידי שלהם ומעקב אחר מעגלים רחבים שאליהם נחשפו, סייעו לסינים רבות במיגור המגיפה.  כאשר יש חשש להתפרצות בעיר או במחוז מסוים, הסינים לא לוקחים סיכון. כך למשל, בתחילת אוקטובר הכריזה העיר צ'ינגדאו כי היא מתכוונת לבצע בדיקות קורונה לכל 9 מיליון תושביה לאחר שזוהו 12 מקרים חדשים. בהמשך דווח כי הרשויות ביצעו 10.5 מיליון בדיקות, כמות השווה לאוכלוסיית ניו יורק כולה. במאי, נבדקו כל תושבי וואהן, 11 מיליון במספר, בפרק זמן של כ-10 ימים. אזרחים שלא הגיעו להיבדק התבשרו שבעתיד יהיה עליהם לשלם בעבור כל בדיקות הקורונה שיערכו. המדיניות בסין אולי לא מתאימה לסגנון המערבי, הנחשב לליברלי יותר, אך עם עובדות בשטח אי אפשר להתווכח ולפחות לעת עתה הסינים השיגו בחזרה את שגרת החיים הנורמלית.


גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.