"בזכות" הקורונה: הניסוי התעסוקתי הגדול בהיסטוריה

האם בעידן שאחרי הקורונה, שוק העבודה יאמץ שינויים ושיטות עבודה שננקטו בימי המשבר, כמו מעבר חלקי לעבודה מהבית וקיום פגישות וכנסים באופן וירטואלי?

אלטשולר שחם
|
01 אפריל, 2020
גילוי נאות

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    בעקבות התפשטות נגיף הקורונה נאלצו מעסיקים ועובדים רבים לעבור באופן מידי למתכונת כמעט מלאה של עבודה מרחוק
  • 2
    הרצון לבצע שינוי בשוק התעסוקה ולשפר את האיזון בין חיי העבודה והמשפחה כבר עלה פעמים רבות, עוד הרבה לפני שנגיף הקורונה הופיע בחיינו
  • 3
    ניתן להניח כבר עכשיו שחברות רבות יאמצו לחיקן חלק גדול מהפרקטיקות שננקטו בשעת המשבר

התפשטות נגיף הקורונה אילצה מעסיקים ועובדים רבים לעבור באופן מידי למתכונת כמעט מלאה של עבודה מרחוק – מבתי העובדים. קצב התפתחות האירועים במדינות רבות בעולם לא נתן זמן מיותר להתארגנות ולהכנה מוקדמת, והשינוי בוצע באופן מדורג אך מהיר למדי.

 

הרצון לבצע שינוי בשוק התעסוקה ולשפר את האיזון בין חיי העבודה והמשפחה כבר עלה פעמים רבות, עוד הרבה לפני שנגיף הקורונה הופיע בחיינו. חברות גדולות ומובילות בעולם אף החלו בניסיונות ליישום מודלים במתכונת כזו או אחרת. חברת אמדוקס, למשל, הודיעה בתחילת חודש פברואר על מהלך שבמסגרתו יוכלו עובדי החברה לעבוד יום אחד בשבוע מהבית. החלטה זו בוצעה לאחר מחקר מעמיק של צרכי העובדים וכן ניתוח של שוק העבודה. ענקית התוכנה והענן, מיקרוסופט, הכריזה כבר בנובמבר 2019 שהעבירה את עובדיה ביפן לשבוע עבודה מקוצר של 4 ימים, ובמקביל הציגה זינוק של כ-40% בתפוקת העבודה. מי ידע שזמן קצר לאחר פרסומים אלה יתרחש הניסוי התעסוקתי אולי מהגדולים שבוצעו אי פעם.

 

 

נגיף הקורונה משפיע בצורה מהותית ודרמטית על אורח חיינו כפי שהכרנו בעבר. ההגבלות על מפגשים חברתיים והתקהלויות הן בעלות משמעות רחבה ומשפיעות כמעט על כל נדבך: בתי הספר והגנים סגורים, בתי הקפה והמסעדות לא מאפשרים ישיבה בשטחם ואפילו המובן מאליו – עבודה בחלל משרדי משותף כבר הצטמצמה למינימום ההכרחי. שינויים מהירים אלה הללו אילצו חברות רבות, וביניהן גם הגדולות ביותר בעולם, לערוך את הניסוי התעסוקתי הגדול בהיסטוריה – מעבר כמעט מלא לעבודה מהבית. 

 

מעבר לעניין החברתי של קיום ישיבות ועבודה משותפת פנים אל פנים, שטרם מובן עד כמה הוא משפיע על תפוקת העבודה, המעבר לעבודה בסביבה ביתית מציב גם אתגר טכנולוגי לא פשוט. כדי לספק לעובדים סביבת עבודה שתאפשר להם המשך עבודה רציפה ובתנאים דומים ככל שניתן לתנאי המשרד, נדרשים אמצעים טכנולוגיים מגוונים. החל מעמדת מחשב עם כל החיבורים הנדרשים, דרך גישה לתיקיות ולחומרי העבודה ועד אפליקציות ותוכנות שמאפשרות תקשורת רציפה וקיום פגישות של מספר משתתפים בשיחות ועידה פנים וחוץ משרדיות. ההגבלות שיצרה התפשטות נגיף הקורונה הביאה לכך שדירקטוריונים של חברות החלו מתכנסים בשיחות וידאו או ועידה ואספות בעלי מניות נערכות באופן וירטואלי.

 

כמו בכל שינוי או אימוץ מגמה חדשה, יש מי שעשוי ליהנות ממנה. במקרה הזה, חברות המאפשרת בין היתר גישה מרחוק ליישומים ומידע בארגונים, או ניהול שיחות ועידה בווידאו - עונות על הצורך של ארגונים רבים ברחבי העולם בימים אלו.

 

את תוצאות הניסוי הכפוי נוכל ככל הנראה להבין בחודשים ובשנים שיבואו לאחר החזרה לנורמליות ולשגרה המוכרת. בהחלט ייתכן שמתוך האילוץ יצאו גם דברים טובים, וניתן להניח כבר עכשיו שחברות רבות יאמצו לחיקן חלק גדול מהפרקטיקות שננקטו בשעת המשבר. קיום ישיבות רבות משתתפים וכנסים בצורה וירטואלית, או מעבר חלקי לעבודה מהבית – אלה עשויים להוביל לשינוי חיובי בהיבטי יעילות העבודה והתפוקה. בנוסף, יש כמובן היבט משמעותי חשוב לא פחות הנוגע לאיכות הסביבה ולהפחתת זיהום האוויר. האם הטרנד הזמני שנכפה על כולנו יהפוך בבוא העת לנורמה? רק הזמן יוכל לספר.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.