מסתכלים קדימה: דווקא עכשיו, חיסכון עבור העתיד

תמונות של חנויות ומרכזי קניות סגורים וראיונות עם בעלי עסק שנקלעו לקושי כלכלי הם חלק בלתי נפרד מהמשבר הנוכחי. מן הצד השני, המצב החדש הביא לצמצום של הוצאות רבות כמו תרבות פנאי ובילויים, חופשות, תשלום עבור פעוטון וחוגים ואפילו קניית אוכל מוכן

אלטשולר שחם
|
03 מאי, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    כשחושבים על משבר הקורונה מיד עולה, ובצדק, תמונה של עסקים סגורים ומאות אלפי עובדים שיצאו לחל"ת עד למועד לא ידוע
  • 2
    לצד הקושי הכלכלי ואובדן הכנסות למשקי בית רבים, המשבר צמצם גם לא מעט הוצאות שוטפות, אפילו מבלי ששמנו לב לכך
  • 3
    אם המשבר הנוכחי זימן לכם סכום כסף כלשהו, כדאי להקדיש מחשבה למה שתרצו לעשות איתו

כשחושבים על משבר הקורונה מיד עולה, ובצדק, תמונה של עסקים סגורים ומאות אלפי עובדים שיצאו לחל"ת עד למועד לא ידוע. למרות ההקלות המשמעותיות האחרונות שמאפשרות פתיחה של חנויות רבות כמו מספרות, מכוני יופי וחנויות למוצרי חשמל, ההשלכות של התפרצות המגפה הן רחבות וימשיכו להיות עמוקות ככל שהמשבר יימשך.

 

אולם, לצד הקושי הכלכלי ואובדן הכנסות למשקי בית רבים, המשבר הנוכחי גם צמצם לא מעט מההוצאות השוטפות שלנו אפילו מבלי ששמנו לב ותוך שאנחנו מתרגלים למצב החדש. כך למשל, הורים לילדים מתחת לגיל 3 קיבלו בתקופה האחרונה הקלה משמעותית בתשלום לפעוטון או לגן הפרטי. גם הוצאות נלוות הקשורות להשתתפות בחוגים שונים ובילוי אחר הצהריים בגלידה או בג'ימבורי השכונתי אינן רלוונטיות בתקופה הנוכחית.

 

בנוסף, תרבות הפנאי נכחדה לחלוטין: אין אפשרות לצאת לסרט או למסעדה, ואפילו סתם להסתובב בקניון או במרכז המסחרי. לנוכח התקופה הממושכת שבה בילינו בבתים, רבים מאתנו החלו לבשל יותר בעצמם, וצפויים לאמץ זאת גם בחלוף המשבר. גם סגירת חנויות האופנה תרמה לצמצום ההוצאות, ואפשר להמשיך – חופשת הקיץ המשפחתית שבוטלה (ואולי גם זו שתוכננה לשנה הבאה), מנוי חדר הכושר שהוקפא ועוד...

 

הזדמנות לחסוך, דווקא עכשיו

אם המשבר הנוכחי זימן לכם סכום כסף כלשהו, כדאי להקדיש מחשבה למה שתרצו לעשות איתו. חיסכון של כסף בצד מאפשר לנו להיות מוכנים יותר לתקופות בעיתיות של ירידה בהכנסות או מעבר בין עבודות, ומצד שני לטובת מטרות שונות בטווח הארוך. חשוב להבין שברוב המקרים, השארת הכסף בעו"ש או בפיקדון בנקאי לא תניב כלל תשואה, או שתניב תשואה זניחה (במיוחד בסביבת הריבית האפסית שבה אנחנו מצויים). מנגד, כסף שמושקע בשוק ההון יכול לאפשר לכם לקבל תשואה לאורך זמן ולהגדיל את החיסכון שלכם. דווקא תקופות של משבר עשויות לייצר הזדמנות השקעה לאור האפשרות לקנות נכסים פיננסיים במחירים אטרקטיביים יותר. לא מדובר כאן על "לעשות מכה" אלא על חיסכון שקול לטווח ארוך שניתן לנהל ולבצע בו שינויים בהתאם לאופי, למטרות ולצרכים המשתנים שלכם.

 

אחת הדרכים האפשריות לעשות זאת היא חיסכון של סכום נמוך בכל תקופה (חודש או רבעון למשל), המכונה השקעה במנות. הדרך הזו מאפשרת לפזר את הסיכון בצורה טובה, שכן אנחנו לא רוכשים ניירות ערך במחיר נתון ביום ספציפי, אלא באופן ממוצע על פני התקופה. השקעה במנות מאפשרת לשמור על אורך רוח ומגדילה את הסיכויים לכך שתתמידו בהשקעה גם בתקופות של תנודתיות גבוהה. 

 

אחד ממכשירי ההשקעה הנפוצים שבעזרתו ניתן להשקיע בשוק ההון הוא קופת גמל להשקעה, שמאפשר נזילות מלאה של הכסף ומשיכה בכל זמן (בכפוף לתשלום מס רווח הון, בדומה למכשירי השקעה אחרים). קופת גמל להשקעה מאפשרת להשקיע בסכומים קטנים ככל שתבחרו, בהוראת קבע חודשית או בסכומים חד פעמיים, כך שהגמישות היא מלאה. ניתן להשקיע עד 71 אלף שקלים לשנה (לכל תעודת זהות), לכל תקופת זמן, במסלול ההשקעה שמתאים לצרכים שלכם.

 

כך למשל, בתקופות מסוימות (התקופה הנוכחית למשל) שבהן יש עלייה חדה בתנודתיות בשווקים ובאי הוודאות, אפשר לבחור שכספי החיסכון ינוהלו במסלול סולידי עם סיכון מופחת. כלומר, יש חשיפה לשוק ההון ואפשרות ליהנות מפוטנציאל התשואה, אך דרך חשיפה לאפיקי השקעה עם סיכון נמוך יותר כמו אגרות חוב ממשלתיות. בתקופות אחרות כאשר התנודתיות יורדת, ניתן לשקול מעבר למסלול עם חשיפה גבוהה יותר למניות למשל, שמאפשר להגדיל את פוטנציאל התשואה שתקבלו. כמו כן, אפשר לעבור ממסלול אחד לשני באופן חופשי ובכל זמן, אין לכך כל עלות או הגבלה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.