פותחים מחדש: חברות הצריכה הבסיסית מפתיעות בהתאוששות מהירה

אירוע הקורונה שמלווה אותנו כבר כשנה וחצי, לימד אותנו שהאדם הוא יצור סתגלן, אשר מתאים עצמו במהירות למצבי חיים שונים. כעת, חברות הצריכה הבסיסית נהנות מהחזרה (האיטית אך העקבית) לשגרה בעולם כולו

"אירוע הקורונה שמלווה אותנו כבר כשנה וחצי, לימד אותנו שהאדם הוא יצור סתגלן, אשר מתאים עצמו במהירות למצבי חיים שונים". חפצים של נופש
אלטשולר שחם
|
08 יולי, 2021

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    אירוע הקורונה שמלווה אותנו כשנה וחצי, לימד אותנו שהאדם הוא יצור סתגלן, המתאים עצמו למצבי חיים שונים
  • 2
    כשמסתכלים על הנתונים בשטח, בעיקר בתחום המסעדנות והתיירות, המספרים מדברים בעד עצמם
  • 3
    לפי נתוני OpenTable אפשר לראות התאוששות בולטת לאור הרצון האנושי לצאת ולבלות בחיק חברים ובני משפחה

על אף העלייה שחלה לאחרונה במספר החולים המאומתים בישראל, היא עדיין נחשבת לאחת המדינות הראשונות בעולם שהצליחו למגר את מגיפת הקורונה, לפתוח את המשק מחדש בצורה מלאה ולחזור לשגרה נורמלית. לישראל מצטרפות כעת מדינות נוספות שבהן שיעורי ההתחסנות הולכים וגדלים, כמו ארה"ב וחלק ממדינות אירופה, כדוגמת בריטניה, שם שיעור האזרחים אשר חוסנו במנה השנייה גבוה מ-50%. באסיה, לעומת זאת, שיעורי ההתחסנות נמוכים למדי ועומדים על פחות מ-10%.

 

אירוע הקורונה שמלווה אותנו כבר כשנה וחצי, לימד אותנו שהאדם הוא יצור סתגלן, אשר מתאים עצמו במהירות למצבי חיים שונים. כעת, עם הפתרון בדמות החיסון, ישנו צורך משמעותי בקרב האנושות לחזור לצרוך מוצרים ושירותים בתחום הפנאי והתרבות, מה שלא התאפשר כלל בשיא המגיפה. הופעות והצגות תאטרון, ברים, כנסים, אירועי ספורט ומסעדות – כל התחומים האלה שהיו רדומים לחלוטין בתקופת המשבר, מתחילים לחזור לחיים. נכון שחלק מהמוצרים והשירותים עברנו לצרוך בצורה שונה, כמו הופעות און ליין או הזמנה של מזון ושתייה ישירות הביתה, אך הצריכה הביתית לא פיצתה בצורה מלאה על הצריכה מחוץ לבתים והייתה נמוכה יותר.

 

נכון שיש עוד אתגרים רבים (לראייה העלייה המפתיעה שנרשמה במספר החולים בישראל), אולם נדמה שברוב העולם מאמינים שזהו רק עניין של זמן עד שהאירוע יסתיים. גם כשמסתכלים על הנתונים בשטח, בעיקר בתחום המסעדנות והתיירות, אפשר לראות שהמספרים מדברים בעד עצמם. לפי נתוני OpenTable שפורסמו בדו"ח של Jefferies ומשקפים מגמות בתחום המסעדנות, אפשר לראות התאוששות בולטת לאור הרצון האנושי לצאת ולבלות בחיק חברים ובני משפחה. שיעור הסועדים בישיבה במסעדות בעולם כולו, נמוך בכ-14% ביחס לרמות שנרשמו ב-2019. ואילו בארה"ב ישנה ירידה של כ-13% בלבד ביחס לרמות של שנת 2019.

 

שיעור התפוסה במלונות נמצאת גם הוא במגמת עלייה, אך הוא עדיין נמוך ביחס לרמות טרום הקורונה. שיעור התפוסה הממוצע באפריל עלה לכ-50%, גבוה ביחס לשיא המשבר – אפריל 2020 – אז עמד שיעור התפוסה על כ-20% בלבד. עם זאת, שיעורי התפוסה הממוצעים לפני התפרצות הקורונה עמדו על כ-65%-70%. את ההתאוששות ניתן לייחס בעיקר לתיירות הפנאי, כאשר בחודש אפריל עמד התשלום הממוצע עבור חדר על $110 - עלייה מרמה של $90 בינואר, אך המחיר עדיין נמוך ב-18% מהרמות טרום המגיפה ועומד על $134. לצד התיירות והמסעדנות, אפשר לראות שגם שיעורי התפוסה במשרדים הולכים ועולים. מדד התנועה (Congestion) המכסה 70 אזורי מטרו בארה"ב, עומד על כ-83% מהרמה שנרשמה ב-2019 ומעיד על חזרה של נוסעים ושל עובדים בפרט, לאזורי המטרו הגדולים והמרכזיים בארה"ב עם החזרה לשגרה.

 

כשמסתכלים על הסיטואציה הנוכחית, מצד אחד ישנה הצריכה הביתית שעלתה בתקופת המשבר, והרגלי הצריכה שצרכנים רבים סיגלו לעצמם וחלקם התקבעו. מן הצד השני, הרצון האנושי לחזור לבלות מחוץ לבית היא צורך אנושי בסיסי, כמו גם הרצון לפצות על הזמן האבוד ועל תחושת החירות שאבדה במשך חודשים ארוכים. כפועל יוצא, אנחנו רואים את החזרה האיטית אך העקבית לשגרה. רוב החברות בתחומים שהוזכרו שייכות לסקטור הצריכה הבסיסית, הנחשבות להשקעה דפנסיבית וצפויות לצמוח בשיעור של כ-5% בשנה. אמנם לא מדובר בצמיחה יוצאת דופן ואין צפי לכך שהיא תעלה בקצבים גבוהים, אך עדיין מדובר בסקטור מעניין שנמצא בלב החזרה העולמית לשגרה. בשורה התחתונה, אנחנו רואים לא מעט חברות שיוצאות מהמשבר כשידן על העליונה, ואם לפני מספר חודשים חששנו מחבלי הלידה שילוו את החזרה לשגרה, המציאות היום מחדדת את היכולת האנושית להסתגל במהירות ולחזור לחיים של לפני המשבר.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.