תום עידן הגלובליזציה?

התפרצות מגפת הקורונה היא אמנם תוצר ישיר של הגלובליזציה, אך לתהליך הזה יש תרומה אדירה למקום בו נמצא העולם כיום, להתקדמות שעשה המין האנושי וליכולת לשפר את אורח החיים. האם הקורונה תהפוך את היוצרות והגלובליזציה תהפוך עד מהרה לזיכרון רחוק?

אלטשולר שחם
|
05 מאי, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    התפרצות מגפת הקורונה הפכה את העולם המוכר והגלובלי: אין טיסות, אין מעבר בין מדינות וחלק מהחברות אף עצרו משלוחים ואספקת מוצרים למדינות מסוימות
  • 2
    כעת, כשישנו תהליך של הסתגרות וחזרה מסוימת למקורות, נחשפת התלות הגדולה בספקים, יצרנים ועובדים זרים
  • 3
    אבל האם בכלל אפשר לוותר בנקודת הזמן הנוכחית על הגלובליזציה? לחזור למקורות? כנראה שלא כל כך מהר

בשנת 2020 נפל דבר. לנוכח ההתפרצות המהירה של מגפת הקורונה העולם השתתק בין רגע - אין טיסות, אין כניסה לזרים במדינות רבות וחלק מחברות בינלאומיות הפסיקו באופן זמני הזמנות של מוצרים וסחורות וכן משלוחים למדינות מסוימות. הגלובליזציה, שהפכה כבר לחלק בלתי נפרד מאתנו, היא כבר לא בגדר המובן מאליו. היכולת להיות (גם אם לא פיזית) בכל מקום בזמן אמת טבועה בנו חזק, ופתאום נדמה שכל שהגבולות הדמיוניים שהוסרו במרוצת השנים, שבו בחזרה.

את היתרונות הרבים של סחר חופשי ומעבר חופשי בין מדינה ומדינה לא ממש צריך להסביר. ענף התיירות, למשל, הוא אחד הדוגמאות הבולטות ליתרון הרב של הגלובליזציה. עד לפני משבר הקורונה הייתה תעשיית התיירות אחד מהענפים המשגשגים בעולם, נוכח עלייה מתמדת ומהירה בכניסה ויציאה של תיירים ברחבי העולם לאורך השנים, לצד זינוק של מיליארדים בהכנסות של שוק התיירות העולמי. בישראל למשל, שנת 2019 הייתה שנת שיא עם 4.55 מיליון תיירים שנכנסו לישראל, המהווים עלייה של 11% ביחס לשנת 2018. הגבולות הפתוחים והטיסות המוזלות אשר בהישג יד הביאו לתיירות המונית ושיפרו את תרבות הפנאי של רבים מסביב לעולם.

הקורונה כתוצר לוואי של הגלובליזציה

התפשטות מגפת הקורונה היא תוצר ישיר של הגלובליזציה. אין ספק שאם מגפת הקורונה הייתה פורצת במדינה מסוימת לפני 20 או 30 שנה, היא לא הייתה מתפשטת באותה קלות, בטח לא באותה מהירות ברחבי העולם. כעת, כשהמגפה הביאה לתהליך של הסתגרות בקרב מדינות רבות והחזרת הייצור העצמי או חלק ממנו, נחשפת התלות הגדולה בספקים, יצרנים ועובדים זרים. בנוסף, ישנה הבנה עד כמה נחוץ הצורך בגיוון יצרנים ונותני שירות. אבל האם בכלל אפשר לוותר בנקודת הזמן הנוכחית על הגלובליזציה? לחזור למקורות? כנראה שלא כל כך מהר.

לא ניתן להתעלם מהיעילות הכלכלית האדירה של מעבר בני אדם, סחורות ומידע בלא מפריע. באופן מעט אירוני, אפילו במלחמה בקורונה יש לגלובליזציה חשיבות אדירה: הסינים שהצליחו להשיג שליטה בהיקף ההדבקה בשטחם, מעבירים את המידע להתמודדות עם הנגיף לעולם כולו, מייצרים ומייצאים ציוד רפואי בהיקפים אדירים. ובכלל, לגלובליזציה תרומה אדירה להתקדמות שעשה המין האנושי בעשרות השנים האחרונות וליכולת לשפר את אורח החיים. היכולת לייבא מוצרים ממדינות שיש להם יתרון טכנולוגי ולייצא מוצרים שניתנים לייצור ביעילות ובמחיר נמוך היא כלל ראשון ליעילות כלכלית. כיום אין בנמצא משק אוטרקי (משק אשר אינו מקיים כלל סחר חוץ) בעולם כולו. צפון קוריאה היא אולי המדינה הכי קרובה לכך אבל גם היא מקיימת קשרי מסחר ענפים עם מדינות כמו רוסיה, סין ואיראן.

בנוסף, חברות ענק כגון רשתות אופנה, מזון ומוצרי חשמל הן, ברובן המוחלט, גלובליות – מרכזי הפיתוח של אותן חברות מפוזרים על פני הגלובוס ויש לכך השפעות עצומות מבחינת תעסוקה, יעילות ומיסוי. מדינה אחת עשירה במחצבים, השנייה בידע והשלישית מציעה כוח עבודה זול – היכולת לנצל את היתרון היחסי של כל מדינה מגדיל מאוד את יעילות שרשרת האספקה.

 

עולם כמנהגו ינהג?

כנראה שחיסון או טיפול מתאים אחר למגפה הוא עניין של זמן, וכשהוא יגיע, אנחת הרווחה תהדהד ברחבי העולם. בשנת 2020 כשהכל זמין ונוח, נראה שיהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לסגת לאחור. היעילות הכלכלית של הגלובליזציה, הרווחה האישית ותרבות הפנאי המפותחת הם כוחות חזקים, אולי חזקים מדי. יחד עם זאת, סביר גם להניח שהשלכות המשבר הנוכחי ילוו את האנושות חודשים ואולי אף שנים קדימה. החזרה לעולם המוכר, ללא ריחוק חברתי ושאר ההגבלות, יתכן שתארך עוד זמן רב. כמו בכל משבר גדול לאורך ההיסטוריה, גם הפעם, סביר להניח שנצטרך לעשות התאמות.


גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.