איך להשקיע כסף: מדריך אלטשולר שחם

בשנים האחרונות, בניגוד לעבר, כסף שנמצא בפיקדונות או בתוכניות חיסכון מניב תשואה נמוכה מאוד. לכן, משקיעים רבים תרים אחר אפיקים עם פוטנציאל תשואה גבוה יותר, כמו שוק ההון ונדל"ן. איך להשקיע כסף ומה היתרונות והחסרונות בכל אחד אפיק? מדריך

"איך להשקיע כסף ומה היתרונות והחסרונות בכל אחד אפיק". ערמת מטבעות
אלטשולר שחם
|
19 נובמבר, 2020

מאז סוף 2018, צופים כלכלנים ואנליסטים ברחבי העולם כי הבנקים המרכזיים יתחילו במתווה של העלאת הריבית, אשר מאז המשבר של 2008 שומרת על רמה נמוכה עד אפסית במדינות רבות בעולם. אולם בשנים שחלפו מאז, שוב ושוב התרחשו אירועים שהותירו את הריבית על כנה. בין אם מדובר בטלטלה בבורסות בעקבות מתיחות הסחר מול סין ובין אם במשבר הקורונה – הריבית הנמוכה היא הכלי הזמין ביותר של הממשלות למנוע זעזוע כלכלי. כך, אירועים רבים בעלי השלכות שליליות, מתורגמים במהירות לציפיות להשארת הריבית ברמה נמוכה או לבצע הורדה שלה.

 

למציאת חיסכון שמתאים לכם לחצו כאן

 

לריבית נמוכה יש קשר ישיר לחיסכון שלנו: אם הכסף מופקד בחיסכון בבנק, הוא כמעט ולא צובר תשואה. עובדה זו גורמת ללא מעט משקיעים לחפש אפיקי השקעה אחרים, בעלי פוטנציאל תשואה גבוה יותר.

 

לפני שמתחילים – מגדירים את מטרת ההשקעה

אחת השאלות הראשונות שכדאי לשאול עצמנו לפני שמתחילים להשקיע, נוגעת למטרת ההשקעה שלנו. כלומר, מה היעד אליו אנחנו שואפים להגיע.

 

כאשר נדע את המטרה לשמה אנו משקיעים, נוכל גם לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר להשגת המטרה. כך למשל, חיסכון שמיועד לעזור לנו לחיות ברווחה כשנצא לפנסיה בעוד כמה עשרות שנים, מתנהל באופן שונה מאוד מחיסכון לטווח של שנים ספורות, שמיועד לטיול ארוך בחו"ל או לרכישת רכב חדש. חשוב גם להגדיר את מידת הנזילות הרצויה לנו: עד כמה חשוב שתהיה לנו אפשרות למשוך חזרה את הכסף בכל עת?

 

קביעת רמת הסיכון הרצויה

בהשקעות, לרוב נהוג להסתכל על סקאלה של רמות סיכון שונות. מרבית מכשירי ההשקעה מציעים רמות סיכון שונות, כך שכל משקיע יכול לבחור ברמת הסיכון שמתאימה לצרכיו ולמאפייניו הייחודיים. באופן כללי ניתן לסווג כך את רמות הסיכון: רמת סיכון גבוהה, רמת סיכון בינונית ורמת סיכון נמוכה. רמת סיכון גבוהה, משמעותה ששיעור גבוה מהחיסכון שלנו מושקע במניות או בנכסים עם רמת סיכון גבוהה יחסית. רמת סיכון נמוכה מתקבלת כששיעור גדול מכספי החיסכון מושקע בנכסים סולידיים יחסית, כמו למשל אגרות חוב ממשלתיות. רמת סיכון בינונית משלבת בין השתיים.

 

השקעה במסלול מנייתי

פירושה, כאמור, חשיפה גבוהה למניות הנחשבות לבעלות רמת סיכון גבוהה באופן יחסי. מאחר ששוק ההון נוטה להיות תנודתי, אם מדובר בהשקעה לטווח קצר יחסית, אפשרי שיהיו שינויים משמעותיים בחיסכון. עם זאת, כשמדובר בהשקעה לטווח ארוך, אותה תנודתיות הופכת פחות ופחות משמעותית. בהסתכלות היסטורית אפשר ללמוד שגם אחרי משברים או אירועים נקודתיים בבורסות, שמביאים לירידות שערים, מחירי המניות נוטים לתקן את עצמם כלפי מעלה – כך שלאורך זמן ההפסדים נוטים להתקזז, וההשקעה יכולה להניב רווח למשקיעים.

 

למי מתאימה השקעה במסלול מנייתי? השקעה במסלול עם חשיפה גבוהה למניות מתאימה למי שמסוגל להתמיד בהשקעה לאורך זמן, גם בתקופות של ירידות או של עלייה בתנודתיות. מסלול מנייתי עשוי להתאים לחוסכים לטווח הארוך, במיוחד כשמדובר בתקופה של עשרות שנים. כאשר טווח החיסכון ארוך כל כך, הסבירות להפסד יורדת בצורה משמעותית, והסיכוי לתשואה עולה.

 

השקעה במסלול סולידי

פירושה השקעה בנכסים עם סיכון נמוך יותר ביחס למניות, למשל, אך כאלה שגם פוטנציאל התשואה שלהם לאורך זמן אינו גבוה, כדוגמת אגרות חוב ממשלתיות.

 

למי מתאימה השקעה במסלול סולידי? השקעה זו מתאימה למשקיעים שמרנים באופיים, שלא מעוניינים ליטול סיכונים. משקיע סולידי יהיה מוכן להשלים עם התשואה הנמוכה יחסית בתמורה לתחושת הביטחון, שכן במקביל הסיכוי להפסד נמוך יותר. מסיבה זו, השקעה סולידית עשויה להתאים גם למשקיעים שזקוקים לכסף בטווח של שנים ספורות.

עם זאת, כדי להגיע להלימה מלאה למשקיע, ניתן לשלב באופן מושכל בין השקעה במניות, לבין השקעה סולידית יותר. זאת, תוך מאמץ למצוא את נקודת האיזון ביחס בין הסיכוי לסיכון, בהתאם לאופיו של המשקיע, לצרכים וליעדי ההשקעה שלו.

 

מהם היתרונות והחסרונות של כמה מאפיקי ההשקעה המרכזיים?

 

1. שוק ההון

שוק ההון מציע שפע של אפשרויות השקעה, ביניהן ניתן למנות כמובן השקעה במניות וניירות ערך, כמו גם קרנות השתלמות וקופות גמל להשקעה.

 

היתרונות בהשקעה בשוק ההון כוללים נזילות מלאה היות ורוב מכשירי ההשקעה וניירות הערך נזילים, וניתן לקנות ולמכור אותם בכל עת. כמו כן, ברוב מכשירי ההשקעה סף הכניסה נמוך יחסית, כך שניתן להשקיע גם בסכומים נמוכים של מאות או אלפי שקלים, זאת לעומת השקעות בנדל"ן שדורשות סכומים גבוהים יותר. לאור המגוון הרב של מכשירי ההשקעה ומסלולי ההשקעה המגוונים שמוצעים בכל אחד מהם, כל משקיע יכול להשקיע באופן המתאים ביותר לצרכיו ולמטרותיו, וליהנות מפוטנציאל תשואה משמעותי לאורך זמן.

 

אחת הדרכים המעניינות להיחשף לשוק ההון היא באמצעות קרנות השתלמות – מוצר חיסכון שנחשב אטרקטיבי במיוחד וכאחת ההטבות הגדולות שמקבלים כיום עובדים שכירים במשק הישראלי, כמו גם לעצמאים. קרנות ההשתלמות מנוהלות בידי גופים מוסדיים, המשקיעים את הכספים בשוק ההון עבור החוסכים. לרוב, המעסיק מעביר מדי חודש שיעור של 7.5% משכר העובד לטובת קרן ההשתלמות, כאשר העובד מפקיד לפחות שליש מהפקדות המעסיק (2.5% ממשכורתו). כיום גם עצמאים יכולים לפתוח קרן השתלמות וליהנות מהטבות מס. תקרת ההכנסה השנתית עבור הטבת המס לעצמאים היא 265 אלף ₪, וניתן להפקיד עד 4.5% מההכנסה החייבת במס – או 11,925 ₪ בשנה לכל היותר.

 

הכספים שנצברים בקרן ההשתלמות ניתנים למשיכה לאחר 6 שנים. עבור הפקדת המעסיק עד לשכר של 15,712 ₪, העובד אינו משלם מס הכנסה והסכום נכנס נטו לקרן ההשתלמות. במקרה של עצמאים, קיים פטור ממס רווח הון בעת המשיכה, אם בקרן הופקד סכום שלא עלה על 18,600 ₪ בשנה. חוסכים רבים ממשיכים להפקיד כספים לקרן ההשתלמות גם לאחר שעברו שש השנים הראשונות, מאחר שכך החיסכון ממשיך להיות מושקע ולצבור תשואה בשוק ההון.

 

אפיק אחר הוא קופת גמל להשקעה – מוצר חדש יחסית, המאפשר חיסכון גם לטווח הבינוני, כאשר ניתן למשוך את החיסכון בכל עת, בניכוי של מס רווח הון, אך בלי לשלם קנס. כמו בקרן השתלמות, גם בקופת הגמל, כספי החוסכים מושקעים בשוק ההון על פי רמת הסיכון הנבחרת. כלומר כדאי לזכור כי היתרונות והחסרונות החלים על מסחר במניות, רלוונטיים גם בקופות גמל ובקרנות השתלמות.

 

2. נדל"ן בישראל ובחו"ל

אפיק השקעה נוסף הוא נדל"ן, כאשר בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים לא משקיעים רק בארץ, אלא פונים גם להשקעה בנכסים בחו"ל. אחד היתרונות המרכזיים של אפיק זה  הוא שאם ערך הנדל"ן יורד - הנכס עדיין נמצא ברשותנו. עוד עומדים לזכותו היציבות היחסית של ההשקעה – שכן מחיריהם של הנכסים משתנים בקצב איטי יחסית; וכן מגוון סוגי הנכסים בהם אפשר להשקיע, במיוחד בחו"ל.

 

קיימים גם חסרונות, כמובן, ובהם התשואה הנמוכה יחסית – בעיקר כשמדובר בהשקעה בישראל, מאחר שמחירי השכירות עולים בקצב נמוך יותר ממחירי הדירות; חוסר נזילות – בעוד שמניות וניירות ערך אחרים ניתן למכור באופן מיידי, הרי שנדרש זמן לא מועט כדי למכור דירה או משרד ולממש את ההשקעה; ובנוסף, השקעה בנדל"ן דורשת עבודה קשה כדי לאתר נכס מתאים, לטפל בהשכרתו ולדאוג לתחזוקה, גבייה וכדומה.

 

3. מטבעות קריפטוגרפיים

כולנו שמענו על הביטקוין, אך קיימים גם מטבעות קריפטוגרפיים נוספים, והמשותף לכולם הוא אופן הפעולה שלהם. לא מדובר במטבע שמנפיקה מדינה מסוימת, אלא במטבעות ש"נכרים" באמצעות פעולות מתמטיות מסובכות שמבצעים מחשבים, ומועברים מגוף לגוף בשיטות הצפנה מסובכות – שנועדו למנוע גניבות והונאות, אך גם לשמור על האנונימיות של המשתמשים.

היתרון המרכזי של המטבע הקריפטוגרפי הוא גם חסרונו הגדול – התנודתיות הגבוהה שלו, כשעל הנייר ניתן לרשום רווח של מאות אחוזים תוך כמה חודשים – או הפסד בשיעור דומה.

 

למציאת חיסכון שמתאים לכם לחצו כאן

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.