האם הראלי בשווקים יימשך גם ב-2020?

רונן ברקוביץ
|
01 ינואר, 2020
גילוי נאות

2019 סוגרת עשור של התאוששות כלכלית דרמטית, שהייתה רוויה גם במהפכות בתחום הטכנולוגיה, האנרגיה, הפיננסים ועוד. האם הסביבה הכלכלית הנוכחית תומכת בהמשך המגמה החיובית בשווקים ואיפה כדאי להיות בשוק האג"ח והמניות בשנה הקרובה?

1. איך אתה מסכם את מה שקרה בשווקים השנה?

איזו שנה הייתה לנו? שנה מדהימה!! 2019 תיזכר כאחת השנים המצוינות למשקיעים. רוב מדדי המניות בעולם עלו בשיעורים דו ספרתיים, מחירי הנדל"ן הרקיעו שחקים ואפילו אגרות החוב, אותם הנכסים הסולידיים וה"משעממים" לכאורה, הפתיעו וסגרו שנה חריגה לטובה. משקיעים באגרות חוב של ממשלות כמו ארה"ב, גרמניה ואפילו ישראל השיגו תשואה חיובית מאוד בזמן שהריבית במדינות מסוימות אפסית ובחלקן אפילו שלילית.

 

2. רונן, איך אתה מסביר את העליות?

שאלה מצוינת, ויש לה כמה הסברים להבנתי. ראשית,  2019 החלה אחרי גל של ירידות חדות בשווקים. וכפי שקורה לא פעם בשווקי ההון, כשהירידות חדות מידי ולא בהכרח נתמכות בהרעה מהותית בכלכלה, מגיע אחריהן תיקון חד לצד השני. אז מבחינה טכנית, 2019 החלה בתיקון מחירים שכזה. מלבד ההיבט הטכני, בשנה החולפת קרה משהו מהותי הרבה יותר! ארה"ב בהובלת הנשיא טראמפ, שהיא עדיין הקטר של הכלכלה העולמית, שינתה את השיח בשווקים. במקום להמשיך ולדבר על הכוונה להעלות ריביות, ארה"ב שינתה כיוון והריבית החלה לרדת. הפד האמריקאי הוריד מתחילת השנה את הריבית שלוש פעמים!!! ובישראל, שהריבית בה עלתה לראשונה בנובמבר 2018, החלו לצפות גם כן להורדת הריבית והיו שהעריכו שהיא אפילו עלולה להיות שלילית. שינוי כל כך חד בכיוון הריביות, גרם לתנועות הון משמעותית בכל העולם בחיפוש אחר אפיקי השקעה חדשים ולהמשך של תדלוק מחירי הנכסים והשווקים הפיננסיים.

 

3. ולסיום, מה לגבי העתיד? מה יקרה בשווקי האג"ח הממשלתי והקונצרני, והאם לדעתך שוק המניות עדיין אטרקטיבי או שהוא עלה גבוה מידי?

למרות השיפור הכלכלי, הריביות ברוב חלקי העולם נותרו נמוכות מאוד. והיות שהאינפלציה בעולם לא מתעוררת בינתיים, נראה שהגענו לנקודת שיווי משקל זמנית. להערכתנו, המשמעות היא, שרווחי ההון בשווקי האג"ח מוגבלים, והאפיק הקונצרני עדיין משקף מרווחי סיכון נמוכים ולא בהכרח מספקים. לכן להשקפתנו, אפיק אגרות החוב הפך לפחות אטרקטיבי להשקעה בשלב זה. מנגד, סביבת המאקרו עדיין תומכת בפעילות החברות העסקיות ולמרות שמכפילי הרווח עלו משמעותית השנה, אנחנו עדיין מוצאים את אפיק המניות כמועדף ביחס הסיכון מול סיכוי. המניות המעניינות בעינינו הן של חברות הדור החדש, חברות מתחומי הטכנולוגיה, האנרגיה המתחדשת והפיננסים. חברות שצפויות להמשיך לצמוח ולהתחזק. בארץ, אנחנו ממשיכים להתמקד במיוחד במניות הבנקים הגדולים וחברות הנדל"ן המניב, תחומים שלהערכתנו ימשיכו ליהנות מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק. יחד עם זאת חשוב לזכור, השינויים  בכל תחומי החיים שלנו מהירים מאוד ועוצמת ההשפעה שלהם על הכלכלה, במיוחד בתקופה שבה הריבית נמוכה כל כך, צפויים לגרום לסביבה תנודתית ומאתגרת במיוחד בשנה הבאה. שתהיה לכולנו שנת השקעות מוצלחת.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.